###"."####"."### formati

Excel Vers. ve Dili
2003
Almanca
###"."####"."### formatini nasil yaptirabilirim ki. yani hücre formatina bu sekilde yazdim ama bunu sadece rakamlar icin uyguluyor. harf dahil oldugunda hicbir formatlama yapmiyor.
011.VXED.7P4
1U5.1R51.549
gibi lazim bana. Bunu makroyla ( hücrenin yakin tarafina command_button koydum ve bu buttona basilinca ayarlayabiliyorum) basarabiliyorum ama acaba makrosuz bir cözümü var midir.

Ayrica Hücreye girilen karakter sayisini sinirlandirma imkani var midir. Sadece iki karakter girilebilsin mesela ve sadece rakam ya da sadece Harf girilebilsin.

Tesekkür ediyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bence butona bağladığınız kodu worksheet_change olayına yazın. Böylece hücreye veriyi girdiğinizde kod kendiliğinden çalışacaktır.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Aşağıdaki Hücre Biçimlendirme formülü, belli krakterdeki sayısal değerleri görünmez yapar. Onun dışında görünür yapar(formül çubuğunda gözükür).
Hücre Biçimlendirme > Genel > İsteğe Uyarlanmış, [>9999]Genel;;;\] şeklinde yazıp deneyiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003
Almanca
Sayin leventm ilginize tesekkür ediyorum. Dediginiz gibi Worksheet_Change olayina denedim ama ilk olarak yapiyor sonra yine ayni hücrede degisiklik oldugu icin bu defa hücre icindeki degeri alip yine asagidaki makro calisiyor ve taa ki durum ilk üc karakter ve de saginda alti tane nokta olana dek sürüyor. yani bir kere calismiyor. bunu bir kere calisacak hale nasil getirebilirim.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Address = "$I$13" Then
a = Sheets("AUFTRAGSSCHEIN").Range("i13").Value
b = Mid(a, 1, 3)
c = Mid(a, 4, 4)
d = Mid(a, 8, 3)
Sheets("AUFTRAGSSCHEIN").Range("i13").Value = b & "." & c & "." & d
End If
End Sub

Sayin Seyit Tiken sizin de ilginize tesekkür ediyorum. Ama acikcasi tam olarak anlayamadim cözümünüzü. Bir dosyayla gönderebilirmisiniz rica etsem.

Diger iki soruma da cevap var mi acaba.(Hücreye girilen karakter sayisini sinirlama ve girilen karakterin sinirlandirilmasi(sadece harf;sadece rakam).
Tesekkür ediyorum.

Not: If Mid(a, 4, 1) = "." Then End
Bu satiri 3. satira yazinca durdu. Tabii Sorumu sorumu sorduktan sonra bu cözüm aklima geldi.

Son düzenleme:

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Ekli dosyadaki Veri Doğrulama'yı inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003
Almanca
Sayin Seyit Tiken tam aradigim gibi ama ben nasil-nerden yapabilirim. Tamam hücreyi kopyalayarak lazim olan yerlere ekleyebilirim ama karaktergiris sayisini degistiremiyorum. Bana nasil ve nerden yapildigini kisaca yazabilir misiniz.
Tesekkür edereim.

Excel Vers. ve Dili
2003
Almanca
Tamam buldum. Gecerlilik altindan yapiyoruz.