Farklı kaydetde belirtilen çalışma sayafalarının faklı kaydediln kitaptan silinmesi

Excel Vers. ve Dili
ev: Ofis 2007- Win Xp
iş: Ofis 2010- Win Vista
Ben denedim başarılı olamadım

Kod:
Sub KitabiYeniDizindeMakrosuz_KrCsolmadanArsivle_CopyAs_ikazver111()

Dim TargetFolder As String                              'Klasör kontrolü
Dim s1 As Worksheet, s2 As Worksheet, s3 As Worksheet   'Sayfaların Tanıtılması
Dim s4 As Worksheet, s5 As Worksheet                    'Sayfaların Tanıtılması
Dim vFilename As Variant                                'Makrosuz Kaydetme ile ilgili
Dim wbActiveBook As Workbook                            'Aktif kitap la ilgili galiba
Dim oVBComp As Object                                   'Makrosuz Kaydetme ile ilgili
Dim oVBComps As Object                                  'Makrosuz Kaydetme ile ilgili
Dim HdfDznDsy As Variant
Set s1 = Sheets("koru01"): Set s2 = Sheets("koru02")    'sayfaları set eder (ne demekse)
Set s3 = Sheets("koru03"): Set s4 = Sheets("koru04")    'sayfaları set eder (ne demekse)
Set s5 = Sheets("koru05")                               'sayfaları set eder (ne demekse)
Set Fs = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")     'bu ne demek?

'>>>>>D E Ğ İ Ş K E N L E R
Akt_Kit_Ad = ThisWorkbook.Name                                           ' Aktif çalışma kitabının adı
Akt_Dzn_Ad = ThisWorkbook.Path                                           ' Aktif çalışma kitabının dizini
kay_kit_ad = WorksheetFunction.Text(s1.Range("a1"), "mmyyyy") & "_test"  ' Kaydedilecek yeni çalışma kitabının adı
Kay_Dzn_Ad = WorksheetFunction.Text(s1.Range("a1"), "yyyy")              ' Kaydedilecek yeni çalışma kitabının dizini
'Kay_Yol_Ad = ThisWorkbook.Path & "\Sil\"                                 ' Bu Satır Makroların denenmesi için kullanılacaktır.... Daha sonra silmeyi unutma HÜSEYİN
Kay_Yol_Ad = ThisWorkbook.Path & "\"                                     ' Dizin yoksa oluşturulacağı yol (path)
HedefDizin = Kay_Yol_Ad & Kay_Dzn_Ad
'yck_adi = kay_kit_ad & ".xls"
HdfDznDsy = HedefDizin & "\" & kay_kit_ad & ".xls"                                    ' Tam Yol İleri, yelkenler Fora
HdfDznDsy_kont = Fs.FileExists(HdfDznDsy)

'Taslak Sayfalar
cs_kr1 = "koru01": cs_kr2 = "koru02": cs_kr3 = "koru03"
cs_kr4 = "koru04": cs_kr5 = "koru05"
MsgBox "Asıl Kitapta Kalacak, Arşivlen Çalışma Kitabından Silenecek Çalışma Sayfaları" & _
vbCr & cs_kr1 & " / " & cs_kr2 & " / " & cs_kr3 & " / " & cs_kr4 & " / " & cs_kr5, vbInformation, "BİLGİ-01"

'>>>>>İ Ş L E M - 0 1 ---------------Kitabın Arşivleneceği Klasör Yoksa Oluştur, Varsa Mesaj Gönder
If Not Fs.FolderExists(HedefDizin) Then        'KONTROL
ChDir Kay_Yol_Ad                                                         'Dizin oluşturulacağı klasöre git
MkDir Kay_Dzn_Ad: MsgBox Kay_Dzn_Ad & " Klasörü oluşturuldu.!"           'Yeni Dizini Oluştur, Mesaj ver
Else
MsgBox Kay_Dzn_Ad & " Klasörü var!"   'var mesajı var
End If
'<<<<<İ Ş L E M - 0 1 bitti.................

'>>>>>İ Ş L E M - 0 2 ---------------Aktif Kitabı (kay_kit_ad) değişkeninin değeri ile kopyala
'değiştirme ve iptal olanağı sağlar
If HdfDznDsy_kont = True Then                                              ' Dosya var ise
   Cevap = MsgBox(HdfDznDsy & ".xls" & vbCr & "Bu isimde bir dosya var, işlem yapmaya devam edecekmisiniz?" & vbCr & _
   "Aynı İsimle Kaydetmek için EVET'e, Farklı Kaydetmek için HAYIR'a," & vbCr & "İptal için İPTAL'e basınız!", _
   vbYesNoCancel, "UYARI")
   If Cevap = vbYes Then                                                  'aynı isim ile kaydeder
       MsgBox HedefDizin & "\" & kay_kit_ad & ".xls ismi ile  Kaydedilecektir."
       ActiveWorkbook.SaveCopyAs HedefDizin & "\" & kay_kit_ad & ".xls"
   ElseIf Cevap = vbNo Then                                               'inputboxa girilen değer ile kaydeder
        kay_kit_ad = InputBox("Yeni Bir ad giriniz")
        HdfDznDsy = HedefDizin & "\" & kay_kit_ad & ".xls"
        MsgBox HdfDznDsy & " ismi ile  Kaydedilecektir."
        ActiveWorkbook.SaveCopyAs HdfDznDsy
   Else                                                                    'iptal eder
        MsgBox "İşlem kullanıcı tarafından iptal edildi."
        Exit Sub
   End If
Else                                                                        'dosya yok ise oluşturur
ActiveWorkbook.SaveCopyAs HdfDznDsy
End If
'ActiveWorkbook.SaveCopyAs HdfDznDsy
'NOT>>>>>>>> bu satırın üstündekini aktif edip diğerlerini İŞLEM 02 BAŞLIĞINA kadar silince doğrudan kopyalar
'<<<<<İ Ş L E M - 0 2 bitti.................

'>>>>>İ Ş L E M - 0 3 ---------------Arşivlenen çalışma kitabından makroları sil
    Set wbActiveBook = Workbooks.Open(HdfDznDsy)            'DEĞİŞKEN adlı dosyayı aç
    '>>>>>tahminen makroları silmeye başla
    Set VBComps = ActiveWorkbook.VBProject.VBComponents     'Bilmiyorum01 makroları silme işlemi başlangıcı herhalde
    For Each VBComp In VBComps                              'Bilmiyorum02
    Select Case VBComp.Type                                 'Bilmiyorum03
    Case 100                                                'Bilmiyorum04
    With VBComp.CodeModule                                  'Bilmiyorum05
    .DeleteLines 1, .CountOfLines                           'Bilmiyorum06
    End With                                                'Bilmiyorum07
    Case Else                                               'Bilmiyorum08
    VBComps.Remove VBComp                                   'Bilmiyorum09
    End Select                                              'Bilmiyorum10
    Next VBComp                                             'Bilmiyorum11
    Set VBComps = Nothing                                   'Bilmiyorum makroları silme işlemi bitişi herhalde
    MsgBox "makroları silme işlemi bitti"
    ActiveWorkbook.Save                                     'DEĞİŞKEN adlı dosyayı kaydet
    ActiveWorkbook.Close                                    'DEĞİŞKEN adlı dosyayı kapat
'<<<<<İ Ş L E M - 0 3 bitti.................
'Exit Sub

HdfDznDsy = HedefDizin & "\" & kay_kit_ad & ".xls"
    MsgBox kay_kit_ad & ".xls" & " kapatılmmıştır"
    ChDir HedefDizin
    Workbooks.Open Filename:=HdfDznDsy '& kay_kit_ad & ".xls"
    MsgBox kay_kit_ad & ".xls" & " Açılmıştır"
    MsgBox ActiveWorkbook.Name, , "kontrol"
'>>>>>İ Ş L E M - 0 4 --------------- Korunan çalışma sayfalarına eşit olmayanları sil
'Arşivlenen dosyadan aktarım yapılan sayfaları siler
For i = Worksheets.Count To 1
'For i = 1 To Worksheets.Count
        cs_ad = Worksheets(i).Name: MsgBox i & " " & cs_ad, , "22222222222"
        If Worksheets(i).Name = cs_kr1 Or Worksheets(i).Name = cs_kr2 Or Worksheets(i).Name = cs_kr3 Or _
           Worksheets(i).Name = cs_kr4 Or Worksheets(i).Name = cs_kr5 Then
           Worksheets(i).Delete
           'Sheets(i).Delete
            MsgBox cs_ad & " Arşiv Kitaptan Silinecektir", , "A R Ş İ V"
        Else
        End If
Next i

'>>>>>İ Ş L E M - 0 5 ---------------Arşivlenen çalışma kitabını kaydet ve kapat
    ActiveWorkbook.Save                                     'DEĞİŞKEN adlı dosyayı kaydet
    ActiveWorkbook.Close                                    'DEĞİŞKEN adlı dosyayı kapat
'<<<<<İ Ş L E M - 0 5 bitti.................

'>>>>>S   O   N ---------------------Aktif Kitabı (kay_kit_ad) değişkeninin değeri ile kopyala
MsgBox "İşleminiz Tamamlanmıştır", , "www.excel.web.tr"
'<<<<<S   O   N ------bitti..........
End Sub

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Farklı kaydettikten sonra, her iki belgede ayrı ayrı sayfalar silmek yerine, ilgili sayfaları yeni bir excel belgesi oluşturup ona taşımak daha uygun olur diye düşündüm. Sayfa isimlerinin sabit olacağını varsaydım. Eğer sayfa isimleri değişken olacaksa, en azından taşınacak ve kalacak sayfaların oluşturulma sıralarının sabit olması iyi olur. Yani, hangi sayfaların taşınıp, hangilerinin kalacağını, bir şekilde programa tanımlamamız gerekir.

Aşağıdaki kodları deneyiniz.
Kod:
Sub farklı()
Application.ScreenUpdating = False
ad = Format(Sheets(1).Range("a1"), "mmyyyy")
bu = ActiveWorkbook.Name
Set yeni = Workbooks.Add
su = yeni.Name
    Workbooks(bu).Sheets("Sayfa7").Move After:=Workbooks(su).Sheets(3)
    Workbooks(bu).Sheets("sil2").Move After:=Workbooks(su).Sheets(4)
    Workbooks(bu).Sheets("sil1").Move After:=Workbooks(su).Sheets(5)
    Workbooks(bu).Sheets("E").Move After:=Workbooks(su).Sheets(6)
    Workbooks(bu).Sheets("A").Move After:=Workbooks(su).Sheets(7)
    Workbooks(bu).Sheets("b").Move After:=Workbooks(su).Sheets(8)
    Application.DisplayAlerts = False
    Workbooks(su).Sheets("Sayfa1").Delete
    Workbooks(su).Sheets("Sayfa2").Delete
    Workbooks(su).Sheets("Sayfa3").Delete
    Range("A1").Select
    Application.DisplayAlerts = True
    ActiveWorkbook.SaveAs Filename:="C:\" & ad & ".xls"
    ActiveWindow.Close
    Sheets("koru01").Select
    Range("A1").Select
Application.ScreenUpdating = True
MsgBox "YENİ DOSYANIZ C:\" & ad & ".xls ADIYLA OLUŞTURULDU."
End Sub

Excel Vers. ve Dili
ev: Ofis 2007- Win Xp
iş: Ofis 2010- Win Vista
mesleki hocam dedi&#287;iniz bende d&#252;&#351;&#252;nd&#252;m ama olmaz, &#231;&#252;nk&#252;

bu &#199;K be&#351; tane taslak sayfa var (g&#252;nl&#252;k, tsb, devirler,ayl&#305;k, y&#305;ll&#305;k)
maksimum 31 tane (ggaayy) format&#305;nda tsb kopyas&#305; olacakt&#305;r...
ay i&#231;inde ge&#231;ici olarak yok unutmadan not edeyim diye olu&#351;turulan &#231;al&#305;&#351;ma sayfalar&#305; olur 5-6 tane
o nedenle olmaz

istedi&#287;im i&#351;lemleri aktif &#231;al&#305;&#351;ma kitab&#305;nda halledebiliyorum.....

&#199;&#246;z&#252;m yolu a&#351;a&#287;&#305;dak linkte
http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=39133

ancak kapal&#305; olan &#231;k a&#231;&#305;p o &#231;k &#305;nda bu i&#351;lemi yapacak kodu bulamad&#305;m.
a&#231;&#305;lacak olan &#231;kda do&#287;al olarak makro yok, bu kitaptaki makrolar&#305; o kitap &#252;zerinde i&#351;lem yapmakta kullanacak

Son düzenleme: