Eşleştirme

Arkadaşlar A ,B ve C sütunlarındaki verilerim şunlar... A sütununda barkodlar var B sütununda bu barkodun ait olduğu ürün var... C sütununda ise bir başka toptancının listesi var ama bu ürünlerin barkodu bilinmiyor...

Amacım C sütunundaki ürünlerin barkodlarını bulmak...

Eğer ürün adları ve miktarları her iki toptancıda da aynı olsaydı bu işi sıralamayla halledecektim...Ancak bir toptancıda 6000 ürün varken diğerinde 2500 ürün var...

B toptancısında ürün adı Coca cola kutu olarak C toptancısında ise ürün adı Coca Cola 330 ml olarak yazılı... Şimdi ben öyle bir şey yapmalıyımki, B toptancısının ürünü olan Coca cola kutu ürünü, C toptancısının ürünü olan Coca Cola 330 ml nin yanına barkoduyla birlikte gelsin...

Böylece C toptancısının ürünlerinin barkodlarını kolayca bulabileyim...Excel böyle birşeye imkan veriyormu?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Bu tür bir eşleştirme riskli olabilir ama yükünüzü büyük ölçüde hafifletecek bir formül öneriyorum.

D1 hücresine;
Kod:
=EĞER(EHATALIYSA(MBUL(" ";C1;1));DOLAYLI("B"&KAÇINCI("*"&C1&"*";$B$1:$B$8;0));DOLAYLI("B"&KAÇINCI("*"&SOLDAN(C1;MBUL(" ";C1;1)-1)&"*";$B$1:$B$8;0)))
E1 hücresine;
Kod:
=EĞER(EHATALIYSA(MBUL(" ";C1;1));DOLAYLI("A"&KAÇINCI("*"&C1&"*";$B$1:$B$8;0));DOLAYLI("A"&KAÇINCI("*"&SOLDAN(C1;MBUL(" ";C1;1)-1)&"*";$B$1:$B$8;0)))

Son düzenleme:
Cost hocam ; istediğim tamda bu.. saolun varolun ancak verim %60 gibi oldu..

Örnek:
Cdeki ürün--------Bulduğu ürün
Bisküvi 25 gr---------Bisküvi 25 gr
Bisküvi 35 gr---------Bisküvi 25 gr
Bisküvi 45 gr---------Bisküvi 25 gr

Anlatabildimmi isimleri doğru buluyor ama iş ürünün çeşitliliğine gelince program tam ürünü bulamıyor...bulduğu bir ürünün aynısını tekrarlıyor... Bu sorunu nasıl aşabiliriz?