Düşeyara ile 2 Değeri Getirmek

darmaduman

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 64bit
Türkçe
Merhabalar,

Ekte göreceğiniz gibi bir dosyam var. Ben şehire göre ayrı bir listemden, o şehirden kim sorumluysa onun ismini getirtiyorum. sorun şu; bazı şehirlerde iki sorumlu var. veri dosyamda örneğin:

tunceli - ahmet@mailadresi
tunceli - doğukan@mailadresi

şeklinde... ama formülü yazdığımda tunceli'den sadece 1 kişiyi getiriyor...

Fikir verebilecek olanlardan istirham ederim...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Hangi excel sürümünü kullanıyorsunuz?

Eğer yeni sürüm kullanıyorsanız linkteki fonksiyonu kullanabilirsiniz.

FİLTRE FONKSİYONU

Not : Profilinizde bu bilgiyi güncellemenizde fayda var.

darmaduman

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Hangi excel sürümünü kullanıyorsunuz?

Eğer yeni sürüm kullanıyorsanız linkteki fonksiyonu kullanabilirsiniz.

FİLTRE FONKSİYONU

Not : Profilinizde bu bilgiyi güncellemenizde fayda var.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim, ancak şöyle bir durum var. mail listemde 90 kişi var. ve icmal dosyasından yaklaşık 40 tane var, totale vurduğumuzda farklı müşterilerden gelen her dosyaya mail listelerini ekleyip filtreleme yapmak daha zahmetli gibi sanki. Oysa düşeyara ile 5 saniyede getirebiliyorum normalde... Bu arada 365 kullanıyorum, profilimde de düzelteceğim affedersiniz :)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Kaynak mail listenizin formatını bilmediğim için sadece öneride bulunabiliyorum.

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Merhaba,

Öneri ;

"İCMAL" sayfası "J" sütununa aldığınız mail adreslerinin kayıtlı olduğu sayfayı da dosyanıza ekleyerek yeniden link verirseniz, FİLTRE işlevi ile yada farklı işlevler ve/veya makro ile çözüm oluşturula bilir,

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Tavsiyeniz için teşekkür ederim, ancak şöyle bir durum var. mail listemde 90 kişi var. ve icmal dosyasından yaklaşık 40 tane var, totale vurduğumuzda farklı müşterilerden gelen her dosyaya mail listelerini ekleyip filtreleme yapmak daha zahmetli gibi sanki. Oysa düşeyara ile 5 saniyede getirebiliyorum normalde... Bu arada 365 kullanıyorum, profilimde de düzelteceğim affedersiniz :)
Bende 365 yok ama filter fonksiyonu ile office online da bile başka bir dosya üzerinden filtreleme yaptım. Bence siz filtre fonksiyonunu filtre işlemi ile karıştırmış olabilir misiniz? Düşeyaradaki gibi referans vererek filter fonksiyonunu deneyin.

darmaduman

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Merhaba,

Öneri ;

"İCMAL" sayfası "J" sütununa aldığınız mail adreslerinin kayıtlı olduğu sayfayı da dosyanıza ekleyerek yeniden link verirseniz, FİLTRE işlevi ile yada farklı işlevler ve/veya makro ile çözüm oluşturula bilir,

Teşekkür ederim.
Merhaba üstad, maillerin yazılı olduğu dosyayı ekliyorum. 500-1000 arası satırlı dosyalar olduğu için özet bir şehir ve 2 sorumlu kişiyi gösterdim sadece.

darmaduman

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe
yardımcı olmak isteyen değerli zamanları için teşekkür ederim, çok naziksiniz herzamanki gibi. bu arada evet "filtre" fonksiyonu ile filtrelemeyi karıştırmışım. özellikle @1Al2Ver üstadıma teşekkür ederim, ufkumu açtı...

Ancak yine de her dosyada benzer benzer işlemi yapmak uzun süreceği için gece biraz daha bakındım ve sorunumu çözdüm, muhakkak ki biliyorsunuzdur ama konuyu okuyan arkadaşlara bilgi olsun diye yazayım:

"=DÜŞEYARA(E2;'[İdosya_uzantısı'!$A:$C;{2;3};YANLIŞ)

yaptığımda verileri 2 ve 3. sütunlardan tam olarak istediğim gibi şak diye getirdi. düşeyara ile tek eşleşme üzerinden 2 sütundan veri getirmiş oldum, sorunum da tam olarak buydu. { } şu parantezin içine sütun sayılarını sayınca iş çözüldü, bilmiyordum yalan yok :)

Elinize emeğinize sağlık.