Dosyada Sadece istediğin renkle seçili hücreleri bulma 2

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Arkadaşlar merhaba, çok önceleri "Dosyada Sadece istediğin renkle seçili hücreleri bulma" başlıklı bir konu vardı.

linki : http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=1308

Çok yararlı bir konu. Br de bununla ilgili bir sorum var. Bu özelliği kullanarak, yani seçilen formata uygun hücreleri (aynı kolonda olan) bir fonksiyon veya makrıo yardımı ile topluca başka bir sayfaya kopyalama yapılabilir mi ? Koşul değiştirkçe yeniden şekillenen hücreleri her seferinde algılayıp kopyalama içeriğinin yenilenmesi gerekli.

Kemal Demir

Özel Üye
iyi akşamlar serdarokan,

Ek'teki dosyayı incelermisiniz.en azından sorunuza cozum sağlamıs olurum dıye dusundum.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Teşekküre

Sayın rakkas çözüm için çok teşekkürler. Tebrik ederim. Bu benim umduğumdan da gelişmiş bir çözümç Sadece aynı kolonda olanları değil, farklı kolonları da dikkate alıyor. Yalnız sadece 20 satırda mı çalışıyor. Satır sayısını 60000 olarak düzeltebilir miyiz ? Teşekkür ederim.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Ek

Sayın rakkas bir de kopyalama yapmadan önce Sheet2 deki verileri temizleme özelliği eklemek mümkün mü ?

Kemal Demir

Özel Üye
Evet Mümkündür tabi ama veri sayısı fazlalasırsa(60000 gibi ) biracık zaman alır.
Sayfa2 Nin Silinmesi derken soyle anladım
Renkli kısımlar renksize donustulurlecek .Eğer yanlıs anladıysam tektat donersınız.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Ek

rakkas ekte dosyanın nasıl olması gerektiği şeklini sunuyorum. Makroyu çalıştırınca Sheet1 deki 1, 5, 10, 15, 38,39 ve 60000 rakamları Sheet2 ye kopyalanmalı. Makronuzu bu şekilde revize edebilir misiniz. Teşekkür ederim.

Kemal Demir

Özel Üye
Serdarokan,

Oncelikle sunu netleştirelim,

Her zaman B kolonunda A yazan değerlerin sağındaki renkli hucreler mi yoksa a yazmasa bile A kolonundaki renkli hücreler mi kopyalanacak.

Eğer B kolonunda a yazacak ise Sorguyu b Kolonuna görede yapabiliriz.

Mantık ne Olmalı?

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
A Kolonu

Sorgu hep A kolonuna göre olacak. B kolonundaki a koşulu bir sembol. Dosya yerli yerine oturunca ben oraya farklı koşullar gireceğim. Ancak nihai olarak Sheet2 ye aktarım A kolonundan olacak. Teşekkür ederim.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Koşul Değişince

Sayın rakkas öncelikle ilginiz için tekrar teşekkür ederim. Aktarım ile ilgili şöyle durumlar var :

* Koşulu yeniledim ve renkler değğişmesine rağmen boş aktardı. Sanırım renklenme koşulu makronun içinde yazılı. bu durumda koşulun ihtiyaca göre revize olmasına olanak vermesini sağlamak daha şık olur.

* Önceki aktarılanları silmek de yarar var. Eğer manuel olarak silinmezse en son kalınan yerden devam ederek aktarılanları yapıştırıyor.

Kemal Demir

Özel Üye
Mevcut Kodu aşagıdaki ile değiştiriniz.
Birde Kuşullu biçimlendirmedeki durumu kod ile çözemedim.Ama koşulu soyleyebilirsen koda kosull ekleyerek cozumede gidebiliriz.

Kod:
Sub renklilerikopyala()
Sheets("Sheet2").Select
Rows("2:60000").Delete
'Selection.Interior.ColorIndex = xlNone
'sıra sayısını belirleyiniz.
For x = 2 To 60000
If Sheets("Sheet1").Cells(x, 1).Interior.ColorIndex = xlNone Then
Else
Sheets("Sheet1").Cells(x, 1).Copy
say = WorksheetFunction.CountA(Sheets("Sheet2").Range("a1:a65536")) + 1
Sheets("Sheet2").Cells(say, 1).Select
Sheets("Sheet2").Cells(say, 1).PasteSpecial
End If
Next
'Next
End Sub

Kemal Demir

Özel Üye
Kod:
Sub renklilerikopyala()
Sheets("Sheet2").Select
Rows("2:60000").Delete
[b]'sıra sayısını belirleyiniz.[/b]
For x = 2 To 60000
If Sheets("Sheet1").Cells(x, 1).Interior.ColorIndex = xlNone Then
Else
Sheets("Sheet1").Cells(x, 1).Copy
say = WorksheetFunction.CountA(Sheets("Sheet2").Range("a1:a65536")) + 1
Sheets("Sheet2").Cells(say, 1).Select
Sheets("Sheet2").Cells(say, 1).PasteSpecial
End If
Next
End Sub

Son düzenleme:

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Teşekkür

Sayın rakkas, siz zaten belirtmişsiniz !!! Renkler koşullu biçimlendirme ile olmadığı takdirde kod çalışır !!! . Ben ise tamamen Koşullu Renklendirme yolu ile renklendirmeleri yapmayı planlıyorum. Çünkü koşul her değiştirildiğinde renkler değişsin ve sonuç olarak aktarılacak veriler update olmalı. Yani biraz zor bir şey istiyorum galiba. Yine de ilgilendiğiniz ve zaman ayırdığınız için teşekkürler.