Açılır menüye göre listeleme

Excel Vers. ve Dili
2021/Home&Work/64bit/TR
Merhaba,
Bir arkadaşım için stok takip yapmak istiyorum. Belirli bir yere kadar geldim. Fakat takıldım ve şöyle ki;
Gelen ve harcanan stok diye bir sayfam var bir de anlık stok. Gelen ve harcananı el ile giriyoruz fakat liste çok uzayacağı için anlık stok sayfasında seçtiğim ölçü ve kalınlıktaki gelen stoğu harcanandan çıkararak kalan yani mevcut stoğu gösterecek.

Bir wetransfer linki de bırakıyorum; yol yön veya formül için tavsiyelerinizi rica ediyorum.

DoğanD

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-10-2028
Merhaba,
Konuyu yanlış anlamadıysam mevcut çözümünüzü 2 kritere bağlı olarak çeşitlendirmek istiyorsunuz. Konu sadece bundan ibaret ise aşağıdaki formüller işinize yarayacaktır. Fakat örnek dosyada açıklamayı yazdığınız A sütunu için ne istediğinizi tam anlayamadım.

AnlıkStok C3= =ÇOKETOPLA('gelen sac'!D:D;'gelen sac'!B:B;'anlık stok '!I3;'gelen sac'!C:C;'anlık stok '!J3)
AnlıkStok D3= =ÇOKETOPLA('kesilen sac'!D:D;'kesilen sac'!B:B;'anlık stok '!I3;'kesilen sac'!C:C;'anlık stok '!J3)

Excel Vers. ve Dili
2021/Home&Work/64bit/TR
Tekrar merhaba,
Hocam ben yeni bir tablo oluşturdum. Not olarak yazdığım kısmı daha anlaşılabilir olması için görselleştirdim.
Anlık stok kısmında hangi sac ve hangi mm değerini seçersem onların toplamını bulmasını istiyorum.

Wetransfer Linki;

Bu arada virüs diye korkanlar var ise dosyayı indirmeden önce, dosya kendi oluşturduğum dosya. Bilgisayarımda Sophos marka antivirüs yazılımı var çok güvenilirdir.

DoğanD

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
05-10-2028
Merhaba,

Aşağıdaki formüller işinizi çözer sanırım.

F3= ÇOKETOPLA('gelen sac'!D:D;'gelen sac'!B:B;'anlık stok '!C3;'gelen sac'!C:C;C4)
G3= ÇOKETOPLA('kesilen sac'!D:D;'kesilen sac'!B:B;'anlık stok '!C3;'kesilen sac'!C:C;C4)
H3= F3-G3

Excel Vers. ve Dili
2021/Home&Work/64bit/TR
Hocam oldu gibi duruyor. Mantığını tam anlayamadım vaktiniz olduğunda mantığını az kelime ile aktarmaya çalşabilir misiniz ?
Tarih mantığını kurdum ve yaptım ama bunu kuramadım...

Son düzenleme:

DoğanD

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
05-10-2028
Aslında sizin çözdüğünüz kısım nispeten daha zorlu :) Gelen ürün formülü üzerinden şöyle açıklayayım;

1: Toplanmasını istediğiniz alan. Buradaki örnekte gelen sac miktarlarınız yazdığınız Gelen Sac sayfasındaki Giren Adet sütunu ('gelen sac'!D:D)
2: Birinci kriterimizi bulacağımız ölçüt aralığı. Örneğinizde gelen sac miktarlarını yazarken kullandığınız Sac Ölçüleri sütunu ('gelen sac'!B:B)
3: Birinci kriterimizi belirttiğimiz alan. Örneğinizde toplamını almak istediğiniz Sac Ölçüleri ('anlık stok '!C3)
4: İkinci kriterimizi bulacağımız ölçüt aralığı. Örneğinizde gelen sac miktarlarını yazarken kullandığınız Sac kalınlığı sütunu ('gelen sac'!C:C)
5: İkinci kriterimizi belirttiğimiz alan. Örneğinizde toplamını almak istediğiniz Sac kalınlığı ('anlık stok '!C4)

ÇOKETOPLA('gelen sac'!D:D;'gelen sac'!B:B;'anlık stok '!C3;'gelen sac'!C:C;'anlık stok '!C4)

Çoketopla formülü verdiğiniz n sayıda kriterin tümünün doğru olduğu durumlarda çalışır. Yani, verdiğiniz kriterlerin tümünü aynı anda karşılayan verilerin toplamını getirir.

Excel Vers. ve Dili
2021/Home&Work/64bit/TR
Hocam tek kelime, çok teşekkür ederim.