Soru Tek Makro İle Birden Fazla Makroyu Aynı Anda Çalıştırmak

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 , TR
Merhabalar;

Elimde olan 3 adet makro var. Bunları aşağıdaki şekilde çalıştırabiliyorum fakat hepsi tek tek çalışmaktalar. Yani önce 1. modül çalışıyor ve bu modül bittikten sonra 2. modüle geçiyor. Acaba hepsini aynı anda çalıştırabilecek bir makro yazılabilir?

Sub YTN_VTC_TTN()

Call Yenten
Call Vertcoin
Call Titancoin

End Sub

Tek tek çalıştırdığım kod buradadır. Değerli yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Makroların içeriğini bilmiyorum ama, öyle birşey olmaz gibi....

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
O zaman olmaz....

.

Excel Vers. ve Dili
2016 excel Türkçe
Abilerim bir konuda yardımınıza ihtiyacım var ;
bir çalışma kitabım var , içinde 3 adet çalışma sayfam var ve bunlarda her sayfaya özel makro var. Ben bir buton ile bunların hepsini tek tek çalıştırmak istiyorum fakat benim yazdığım kod ile hepsi hangi çalışma sayfasına koyarsam butonu orada çalışıyor. Ben butona bastığımda sayfa1 de bulunan makronun sayfa1 de çalışmasını sayfa2 de bulunan makronun sayfa2 ve sayfa3 de bulunan makronun da sayfa3 de çalışmasını istiyorum . Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Benim kullandığım
Sub hepsini_calistir()
call sayfa1
call sayfa2
call sayfa3
end sub

bu kodu kullandığımda hangi sayfada kullanıyorsam hepsi o sayfada çalışıyor ve benim istediğim bu değil. Yardımınıza ihtiyacım var

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
12-02-2029
Sayın Hanivarya,
Yazdığınız, bu konu ile ilgili değil. Yeni bir konu açın, ne istediğinizi orada doğru olarak anlatın, mutlaka cevap veren arkadaşımız olacaktır
iyi çalışmalar

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Acaba hepsini aynı anda çalıştırabilecek bir makro yazılabilir?
Bu makrolar web sayfası açıp farklı farklı siteleri getiriyor.
Ben bu başlığı görmemiştim; vaktiyle epeyi tecrübem oldu.

Asenkron çalışan metoda en yaygın örnek, InternetExplorer "Navigate" metodudur. VB kodu Navigate'i çağırır ve Navigate'in işini bitirmesini beklemeden sonraki VB kodunu çalıştırmaya devam eder. Kendi iç kodlamasında ana thread' e dokunabilmek için bir Dispatcher kullanımının yanı sıra, senkronizasyon READY_STATE değeri veya Event yoluyla sağlanır.

CreateThread WinAPI fonksiyonuyla farklı bir thread başlatarak makro çalıştırmak mümkün ancak, diğer thread'lerin işlem aşamasında veya sonunda senkronize edilmeden ana thread'e dokunduğunda Excel'in çökmesiyle sonuçlanması büyük sıkıntıdır. Mutex veya Semaphore gibi nesnelerle senkronzasyonun sağlandığını okumuştum maalesef VBE kısmında kararsız davranıyor veya ben bu sorunu aşamadım.

Paralel programlama olarak da anılan bu teknik, en rahat C# tarafında yazılacak bir dll ile kullanılabilir.

.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Diğer başlık açılmış sanırım aynı soruyla ilgili. Ve soruyu ben yanlış anladım sanırım.

Bu istek ise bana zaten çok garip geliyor. Kaldı ki her makroda her işlem her satır zaten sırayla ilerliyor. Kendi içinde dahi bir karmaşıklık yapılamıyor.
Excelde nasıl bir problemi nasıl çözüyorsunuz ki böyle bir isteğe ihtiyacınız var?

Benim içgüdülerim sorunuzu doğru soramıyorsunuz hissi doğurdu bende. Hatta şöyle diyeyim çözüm için bulduğunuz yönteminizden daha basit bir şekilde sorun çözülecektir diye düşünüyorum.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
@ÖmerFaruk, başlığa sonradan dahil olan arkadaş sanırım mevzuyu yanlış anlamış. :)

Evet, normalde makrolar sırayla çalışır... Bu başlığın sahibi makroların aynı anda (paralel / eş zamanlı) çalıştırabilir olup olmadığını sormuş. Gözümden kaçan, ilgi duyduğum bir konu olduğu için mümkün ancak basit bir teknik olmayacağını izah etmeye çalıştım.

.