ondalık sayı ile işlem yapmak

Excel Vers. ve Dili
2023
Arkadaşlar merhaba,
Userform'da üç textbox verisini çarparak, yeni bir textbox verisi elde ediyorum, sonuç ondalıklı sayı, burada sorun yok. Ancak, bulduğum bu ondalıklı sayıyı başka bir işlemde toplamak istiyorum, ama ondalık kısım yokmuş gibi işlem yapıyor. 123,9'u 1239 olarak işlem yapıyor. 123,9 olan sonuç doğru ikinci kısımda yani 123,9'u kullanarak yapacağım toplama işleminde sorun var. Bu problemi nasıl düzeltebilirim?

Ayrıca, mesela A ile B değişkenlerini toplayacağım, A+B doğru sonucu vermiyor. Bu sorunu aşmak için (1*A)+(1*B) olarak yazıp devam ettim ama yapılacak başka bir yol var mı?
VBA 'da çarpma işlemlerinde sorun yok, toplama işlemlerinde yanlışlık oluyor. Ondalık sayıyı toplarken de, iki değişkeni toplarken de.
Yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Ondalık kısmı için VBA tarafında NOKTA kullanmayı deneyiniz.

Aşağıdaki komut ilgili nesne için virgülü nokta ile değiştirir.

TextBox1 = Replace(TextBox1, ",", ".")

Excel Vers. ve Dili
2023
Teşekkürler cevabınız için ama maalesef o nedenle değil. Çünkü 123,9 sonucunu bir textbox1'da buluyorum. Bu textbox versini (123,9) kullanıp toplama işlemi yaptığımda sorun var. İşlem yapmadan textbox1 versini textbox2'ye eşitlediğimde sorun yok, ondalıklı sayı olarak textbox2'ye yazıyor.
Bu arada virgülleri nokta yapıp denemiştim zaten. Noktaları da tanımıyor. Sorun şu: Nokta veya virgül ondalık sayı ile işlem yaptıramıyorum. Şaka gibi çünkü aynı dosyanın başka bir sayfasından aldığı veri ile ondalıklı işlem yapıyor. Acaba sorunlu veriyi tekrar mı yazsam, bunu deneyim, bakayım.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Uygulama yaptığınız örnek dosyanızı paylaşırsanız ona göre çözüm önerebiliriz.

Excel Vers. ve Dili
2023
Sakin sakin tekrar kontrol edeyim, textboxlar, değişkenler sabitler karma karışık, yine düzelmezse, bloga yüklemek için sadece sorunu gösteren bir excel dosyası yükleyim, yardımınızı rica edeyim. Çok teşekkürler.
Bir de A+B değişkenlerinin toplamını, (1*A)+(1*B) şeklinde yapabiliyorum. A+B de hatalı sonuç buluyor. Bunun için bir yorum yapabilir misiniz?

DoğanD

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-10-2028
CDbl kullanarak deneyebilir misiniz? TextBox3.Value = CDbl(TextBox1.Value) + CDbl(TextBox2.Value)

Excel Vers. ve Dili
2023
Olmadı maalesef...
Bu arada dosya yüklemek için ücret ödemek gerekiyormuş. Ben tekrar kodların üstünden geçeyim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Harici dosya barındırma sitelerini kullanarak dosya paylaşabilirsiniz..

Excel Vers. ve Dili
2023
Merhaba, kodların üstünden tekrar geçtim, herhangi bir şey de değiştirmedim. Ama sorun çözüldü. Bu sorunun net bir cevabı olmayacak.
A+B değişkenlerinin toplamını, (1*A)+(1*B) şeklinde yapabiliyorum. A+B de hatalı sonuç buluyor. Bunun için bir yorum yapabilir misiniz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
A ve B değişkenleri ne olarak tanımlı?

Örnek dosya paylaşmadığınız için konu uzayıp gidiyor..

Excel Vers. ve Dili
2023
Değişkenler son kullandığım kod içinde double olarak tanımlandı ama daha önceki çalışmalarımda integer olarak tanımlı olanlarda da bu sorunla karşılaştım.
Dosyalarımda çok fazla veri var ayrıca sorunsuz çalışan kodlar var. Örnek dosya gönderebilmem için ayrıca bir örnek dosya veya userform hazırlamam gerekiyor, bu da zor geliyor.
Bu arada ben iyi bir şekilde VBA öğrendim sanırım. :) Bu konuda, bu forumun emeği fazla. Forum'a aslında 2014'lerde katıldım, şimdi görece daha kolay konularda büyük destek sağladınız, ben de işlerimi hallettim. Herkese çok teşekkür ederim gerçekten. Uzun bir süre Excel'den uzak kaldım ama bugünlerde tekrar işim düştü, kodlar daha kolay geldi sanki :) Teşekkürler...