Fiyat Artış Tahmini

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
Arkadaşlar merhaba,

Ekteki dosyada A,B,C,D,E,F ve G ürünlerinin geçmiş yıllardaki fiyatları mevcuttur. Yapmak istediğim şey geçmiş yılları baz alarak fiyat karakteristiğinin aynısı önümüzdeki aylara yansıtmak. Tahmin formülünü kullandığımda hep bir artış öngördüğünü görüyorum. Ama benim olmasını istediğim şey geçmiş yıllardaki artış ve azalışları baz alarak bir sonuç çıkarması. Mesela A ürünü geçmiş yıllarda ciddi artış ve azalış göstermesine rağmen tahmin formülü sadece artış öngörmüş. Bu diğer kalemler için de böyle. Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-2013
oluruz ne kadar süremiz var?
Yapması biraz zaman alır çünkü

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
Açtığınız bu başlığı ve örneği konuyu açmadan önce inceledim. Elinize sağlık çok başarılı bir çalışma olmuş. Ben mi göremedim bilemiyorum ama bu çalışmadaki tüm tahminler lineer yapılmış gibi. Ama benim problemim geçmişte hangi zamanda nasıl bir artış veya azalış olmuş ise yine aynı tarih bandında buna benzer bir tahmin yapması. Dolayısıyla lineer bir tahmin işime yaramıyor

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
oluruz ne kadar süremiz var?
Yapması biraz zaman alır çünkü
Pazartesi gününe raporumu tamamlamam gerekiyor. Bu fiyatlar olmadan da çalışmanın tamamlanması mümkün değil. En kötü ihtimal ben artış ve azalış yüzdelerine bakarak bir öngörüde bulunacağım.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-2013
temelde 2 metod kullanacağız:
1)Monte Carlo Simülasyonu
2) Zaman serileri metodu
Zaman serilerinde birden fazla yol var. Bunları aşağıda yazıyorum
*Hareketli Ortalama
**Ağırlıklı Hareketli Ortalama
***Üstel Düzeltme
****Mevsimsellik
*****Trend Modelleri
Bunların lineer olup olmaması senin aradığın sorunun cevabı değil.
Sen fiyat artışlarını Yukarda bahsettiğim metodlar ile tahmin edeceksin
Ortalama Hata Karesi(OHK) ve Ortalama Mutlak Sapma(OMS) en küçük hangi metodsa onla tahmin edeceksin.
Gönderdiğin veriler için bir dosya oluşturdum ve çalışmaya başladım fakat biraz zaman alacak.

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
temelde 2 metod kullanacağız:
1)Monte Carlo Simülasyonu
2) Zaman serileri metodu
Zaman serilerinde birden fazla yol var. Bunları aşağıda yazıyorum
*Hareketli Ortalama
**Ağırlıklı Hareketli Ortalama
***Üstel Düzeltme
****Mevsimsellik
*****Trend Modelleri
Bunların lineer olup olmaması senin aradığın sorunun cevabı değil.
Sen fiyat artışlarını Yukarda bahsettiğim metodlar ile tahmin edeceksin
Ortalama Hata Karesi(OHK) ve Ortalama Mutlak Sapma(OMS) en küçük hangi metodsa onla tahmin edeceksin.
Gönderdiğin veriler için bir dosya oluşturdum ve çalışmaya başladım fakat biraz zaman alacak.
Vaktiniz yoksa size zahmet vermek istemem. Ben kısa bir çözümü vardır zannediyordum. Bu tarz varsayımlarla sürekli karşılaşıyorum. Bu metodu gösterirseniz hem bana hem de foruma çok katkınız olacağını düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-2013
Dosyayı ekledim.
Ben A ürünü için tahmin yaptırdım. Oldukçada iyi sonuç verdi.
Tabii tüm metodları zaman darlığında dolayı yapamadım.
A ürünün fiyat artışı mevsimselliğe bağlı olarak çıktı. dosyayı incelediğinde kafanda oluşacak sorulara akşam evden bağlanıp cevap vermeye çalışırım.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
Sky-Walker elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Gerçekten de veri tam istediğim gibi çıkmış. Detaylı olarak inceleyip takıldığım yerleri yine sorarım. Nasıl yapıldığını anlamak için baya kafa patlatmam gerek :) Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Monte carlo simülasyonu( talep tahminleri)

Dosyayı ekledim.
Ben A ürünü için tahmin yaptırdım. Oldukçada iyi sonuç verdi.
Tabii tüm metodları zaman darlığında dolayı yapamadım.
A ürünün fiyat artışı mevsimselliğe bağlı olarak çıktı. dosyayı incelediğinde kafanda oluşacak sorulara akşam evden bağlanıp cevap vermeye çalışırım.
merhaba,
öğrenciyim, talep tahminleri ile ilgili bir sunumum var
bu sunumda
- en küçük kareler metodu *
- korelasyon katsayısı *
- eğri uydurma metodu *
- zaman serileri analizi
* hareketli ortalamalar metodu
* trend analizi ile tahmin
* trende oranlama metodu
ve MONTE CARLO SİMÜLASYONU İLE TALEP TAHMİNİ
konularını excel üzerinden anlatacağım yanlarnda yıldız olanların tahminlerini yapabiliyorum ama simülasyon ve trende oranlama yöntemlerini excelde bulamıyorum yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim
not: altın üyeliğim yok o yüzden dosyayı indiremedim :)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-2013
Zaman serileri basit onu yaparız.
Monte carlo simülasyonu dengeye gelmiş piyasalar ve ya ürünler için yapabilirsin. Buna gore dağılımı bulup 5000 ila 10000 arasında tahmin yaptırıyorsun.
İkisi içinde veri setleri lazım.
obzeybek@gmail.com adresine mail at. Veri setleri de lazim ordan inceleyip sana yardımcı olmaya çalışırım.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Forum yazılımı değiştiği için eski linklerde bu problemler oluyor. Şu şekilde uyarlayabilirsiniz:
excel.web.tr/threads/ ifadesinin sonuna diğer linkin sonundaki sayıyı ekleyiniz.
Yeni link excel.web.tr/threads/125442 şeklinde olacaktır.
İyi çalışmalar...

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhaba,
Forum yazılımı değiştiği için eski linklerde bu problemler oluyor. Şu şekilde uyarlayabilirsiniz:
excel.web.tr/threads/ ifadesinin sonuna diğer linkin sonundaki sayıyı ekleyiniz.
İyi çalışmalar...
Çok teşekkürler Ömer bey

klop01

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-02-2028
Merhaba,
İyi çalışmalar...
ÖmerBey,
Arama yaparken birçok konuyu göremiyordum.
Günün kârı oldu.
Teşekkürler.