Yolladığımız mesajlarda Türkçemizin kullanımı.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Merhaba arkadaşlar,

Excel.web.tr forum sayfasının bizim gibi Excel kullanan ve kullanmaya yeni başlamış arkadaşların gelişimindeki önemi tartışılmaz.

Ortalama 5 yıldır forumu takip etmekteyim.

Son zamanlarda (sanırım benim gibi hassas arkadaşların gözünden kaçmamıştır) yazılan mesajlardaki Türkçemizin kullanımı beni çok üzmekte.

Bazen yazılan mesajlardan anlam çıkarmak imkânsız oluyor. Ortalama 225.000 üyesi olan ve günde ortalama 1.500 (farazi) kişinin takip ettiği bir sitenin etkisi düşünüldüğünde, Türkçemizin daha düzgün kullanılmasının daha da zaruri hale gelmesi gerekmektedir.

Bilgisayar ortamında çoğu kişinin “EVET” yerine “EWET”, “TAMAM” yerine “OK” yazdığı düşünüldüğünde, yazdığımız mesajlarla örnek olmaya çalışmamız kaçınılmaz görev olmalıdır.
Bu konuda eleştiren olur mu bilmiyorum, ama eleştiren olursa ben sessiz kalacağım.

Yapmamız gereken; Yazarken ayırdığımız zaman 1 dk ise 2 dk’ ya çıkarıp düzgün ve Türkçe yazım kuralları çerçevesinde mesaj yazmak.

Site yönetimi bu mesajımı silmediği takdir de belli aralılarla, bu yazımı ilk 30 mesaj arasında olmasını sağlayacağım.

"Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay alabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felâketler içinde ahlâkının, hatıralarının, menfaatlerinin, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir."

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn Mahir bey

Forum yönetimi olarak bizimde çok önem verdiğimiz bu konuyu tekrar gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Başlığınızı bu bölüme taşıdım ve sabitledim. Bundan sonra her zaman ilgili başlığın ilk sayfasında görünecektir.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Teşekkür ederim Levent bey.

Türkçe'nin düzgün kullanılması, kendiniz düzgün ifade etmek için önem teşkil etmektedir.

Paylaşınım olduğu bir ortamda, yazım dilinin düzgün kullanılması çok önemlidir.

Sorduğumuz sorunun düzgün bir yazımla anlatılması, etki alanı düşünüldüğünde çok ama çok önemlidir.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Windows 10 Pro 64 bit
Office 2016 Professionel Plus 64 bit
Evet doğru, özelliklede "v" harfi yerine "w" harfinin kullanılmasına uyuz oluyorum. w harfi zaten türkçe alfabesindede yok. Neden kullanılıyor ki?

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Evet doğru, özelliklede "v" harfi yerine "w" harfinin kullanılmasına uyuz oluyorum. w harfi zaten türkçe alfabesindede yok. Neden kullanılıyor ki?

Benimde uyuz olduğum k harfi yerine q harfini kullanmak. :frown:

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
İmla hataları, noktalama işaretleri bunlardan geçtim, bazıları resmen katliam yapıyor.

"taam", "ewet","ii" bunlar nedir ya! insan çıldıracak.

Hele birde ünlü harfleri kullanmadan yazanları gördüğümde...
"glyrum", "slm", "drslr" vb.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - İngilizce
Bir öneri olarak mesaj yazma butonu tıklandığında, mesaj yazarken Türkçe'nin düzgün kullanılması ile ilgili bir uyarı geldikten sonra sayfanın aktif olması ayarlanabilirse bu konuda kullanıcıyı teşvik edebilir diye düşünüyorum.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Türkçe'nin düzgün kullanılması için daha çok okumamız, daha çok araştırmamız gerekmektedir.

Gençlerin ve öğrencilerin internet hastalığını herkes bilmekte.
Durum böyle olunca paylaşım sitelerinin ve forum sayfalarının etkisi, gelişme çağındaki gençler üzerinde çok fazladır.

Sanırım görev bizlere düşmekte, yazdığımız mesajlarda düzgün bir Türkçe kullanılması örnek olmamız açısında çok önemlidir.

Çalış, baban gibi eşek olma.
Çalış baban gibi, eşek olma.

İlkokul yıllarından bu yana virgül(,) kullanımı ile ilgili sıklıkla verilen bir örnektir.

Son düzenleme:

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Türkçe'nin düzgün kullanılması için daha çok okumamız, daha çok araştırmamız gerekmektedir.

Gençlerin ve öğrencilerin internet hastalığını herkes bilmekte.
Durum böyle olunca paylaşım sitelerinin ve forum sayfalarının etkisi, gelişme çağındaki gençler üzerinde çok fazladır.

Sanırım görev bizlere düşmekte, yazdığımız mesazlarda düzgün bir Türkçe kullanılması örnek olmamız açısında çok önemlidir.

Çalış, baban gibi eşek olma.
Çalış baban gibi, eşek olma.

ilkokul yıllarından bu yana virgül(,) kullanımı ile ilgili sıklıkla verilen bir örnektir.

Merhaba
Yazılan mesajları Word dosyasına kopyalayıp yazım denetimi yapıldığında, birçok yazım hatası görülecektir.
Elin gâvuru, Türkçeyi bizden daha mı iyi biliyor?
Bunları gördükçe üzülüyorum...

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Eğitim ile ilgili bir yarışma afişi gördüm geçenlerde,

Aynen yazanlar şunlar;
1. olana = Lap Top
2. olana = Netbook

Söze ne hacet.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Eğitim ile ilgili bir yarışma afişi gördüm geçenlerde,

Aynen yazanlar şunlar;
1. olana = Lap Top
2. olana = Netbook

Söze ne hacet.

merhaba
1. geleneksel bilmem ne şenlikleri!

hem 1. hem de geleneksel...
güzel bir oxymoron örneği, ancak bilerek kullanmadıkları kesin.

oxymoron: anlamı kuvvetlendirmek için zıt kelimelerin bir araya getirildiği deyiş tarzı

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
merhaba
1. geleneksel bilmem ne şenlikleri!

hem 1. hem de geleneksel...
güzel bir oxymoron örneği, ancak bilerek kullanmadıkları kesin.

oxymoron: anlamı kuvvetlendirmek için zıt kelimelerin bir araya getirildiği deyiş tarzı
:)

Süleyman bey paylaşımlarınız çok güzel. Teşekkürler.

İki paylaşımızında çok ama çok faydalı.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
Sayın Hocalarım,
Sizlere can-ı yürekten katılmamak elde değil. Hala çok canlı ve gerekli.
Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
2007
Türkçenin doğru kullanımı önemli gerçekten. Yeni nesil pek dikkat etmiyor bu işe ama büyüdükçe kavrıyorlar diye düşünüyorum ben.

Excel Vers. ve Dili
TÜRKCE Excel 2021 32bit
Birinci hata ilk harf büyük değil.
İkincisi ise sonunda nokta yok :)
13.cü mesajdaki için yazmıştım,alıntı ekleyememişim :)

Excel Vers. ve Dili
2007
En gıcık olduğum herkes yerine "herkez" yazılması -_-