Yoğun excel kullanımı için bilgisayar

Merhaba,

Yüksek mb'lı ve makrolu excel'ler için ben genelde i7 H işlemcili bilgisayar aldırıyorum. Oyun bilgisayarı oluyor bunlarda genelde. Sizin öneriniz nedir? Yoğun kullanımda birinci öncelik işlem ise performans H işlemcileri ile devam mı etmeli?

muhasebeciyiz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016
64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-12-2027
Profesyonel olarak bu işlere ilgilenen arkadaşlar daha net bilgiler verebilir, benim görüşüm ise ;

Kurumsal bir arayış içinde olduğunuzu ve "ağır formüller içeren" dediğinize göre çok sayıda makro vb. içeren excel dosyalarınız bulunduğunu varsayıyorum. Modele gerek yok ama masaüstü pc'nizde aşağıdaki parçaların öncelik sırasına göre şahsen tavsiye ediyorum.Şöyle ki ;

1- En az 16 GB ram bütçe müsait ise 32 GB veya üstü RAM
2- 500 GB veya mümkünse 1 TB SSD
3- Üst segment bir işlemci (Yeni nesil Intel i7 ya da bütçe müsaitse İ9 yeni seri şlemciler olabilir

Elbette işlemci de önemli olmakla beraber özellikle RAM ve SSD'nin performansı epey etkilemektedir.

Excel kullananlar bilir, özellikle makro içermesi halinde Excel gerçekten baş ağrıtabiliyor. Büyük boyutlu ve ağır formüllü dediğiniz için ihtiyaçlarınız olabileceğini düşündüm.

Son olarak Microsoft forumlarında aşağıdaki gibi bir konu var, ne kadar yüksek bir sistem de olsa Excel'in belli bir kullanma kapasitesi olduğu belirtilmiş.

Bir göz atın isterseniz: Excel'in cpu ve ram kullanımı ;

İşlemci kıyaslama tablosuna bakmak istersenizde ;

Aşağıdaki linktede Excel için SSD ve RAM'dan çok işlemcinin çekirdek sayısı etkilidir diyor.

Şahsen gördüğüm kadarıyla SSD'ye ve yeterli miktar RAM'e öncelik verirseniz işiniz görülür diye düşünüyorum

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Tavsiyelere ek olarak bende kendi tecrübemi paylaşmak isterim.

Bende yoğun dosyalar kullanıyorum. Pivotlar-formüller-makrolar aktif şekilde kullanıyorum.

İşyerinde "Workstation" olarak kullandığımız bir server var. Bunun özellikleri aşağıdaki gibi.. Büyük dosyalarda çalışırken oldukça iyi sonuçlar veriyor.

241022