Word'de belge başında yazılan adı soyadı bilgisini belge sonuna aktarmak.

ilmtrz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2013
Merhaba, uzun metinlerle çalışıldığında belge başında yazılan adı soyadı bilgisini belgenin sonunda istenilen herhangi bir yere otomatik aktarmak mümkün mü? Örnek dosya ektedir.

Luis Figo.JPG

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ekli dosyada sayfanın başındaki tabloda yeşil alanda yazılan ismi seçin, başka bir şey yazın. Daha sonra, sayfanın altındaki diğer tabloda sarı alanı seçin, üzerinde sağ tıklayın. Çıkan menüde "Update Field" seçeneğini tıklayıp, tablodaki bu alanı güncelleyin.

Söz konusu sarı alanda yapılan işi görmek için o hücreyi tıklayın, sağ klik yaptığınızda çıkan menüden bu sefer "Edit Field" seçeneğini kullanarak, görüntüleyebilirsiniz. Burada yaptığımız; sayfanın başındaki yeşil hücreye bir bookmark yerleştirmiştim ("isim" adında). Sayfanın altındaki sarı hücreye de yazılan alan kodu ile ( REF ), buraya aktarmış olduk.

Word tabloları Excel gibi dinamik değildir, sizin tarafınızdan güncellenmesi gerekir.

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

ilmtrz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2013
Haluk Bey yanıtınız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz gibi işlem yaptım. Önce yeşil alanda yazılan ismi seçtim ve yerine başka isim yazdım ancak sarı alana gelip güncelleme yaptığımda "Hata! Başvuru kaynağı bulunamadı" uyarısı veriyor.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sanırım yeşil alandaki ismi komple seçip, değiştirince oraya eklediğim "bookmark-yer imleci" siliniyor.

Şöyle yapın......Yukarıda 2. mesajdaki orjinal dosyayı tekrar indirin. Yeşil alandaki hücreye tıklayın, yeni ismi, eskisinin başına ekleyin. Daha sonra klavyeden "delete" tuşunu kullanarak, eski ismi silin. Böylelikle oradaki "isim" adındaki "bookmark" silinmemiş olacaktır. Daha sonra, diğer tabloda sarı alana gelip, güncelleyin.

Eğer yine aynı hatayla karşılaşırsanız, yeşil alandaki ismi fare ile seçin, Word'ün Insert (Ekle) sekmesinden Bookmark menüsünü çalıştırın. Çıkan pencerede; buraya tanımlayacağınız bookmark'ı yazın (yani... isim yazın) ve pencereyi onaylayarak kapatın. Sonra yine aşağıdaki sarı alanı güncelleyin.

Bunların yapılmasına ilişkin animasyon aşağıdadır....

.

Son düzenleme:

ilmtrz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2013
Çözüm için teşekkür ederim Haluk bey, yeni girilecek ad soyad bilgisi girildikten sonra eski bilgiler silinirse sorun olmuyor.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Bir de buna bakın.

Listeden isim seçin ve Güncelle düğmesine basın.

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

ilmtrz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2013
İdris hocam çözüm önerisi için teşekkür ederim fakat bana biraz karışık geldi. Ancak biraz araştırıp öğrenmek isterim. Bir adet kod var sanırım ve bir isim listesi var fakat bu liste nerede onu bulamadım.

ilmtrz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2013
Biraz baktım "Geliştirici" sekmesinde bulunan açılır liste kullanılmış.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Açılır Listenin üzerinde Developer menüsünde Properties'e tıklayın orada listeyi göreceksiniz. Listeye de buradan eklemeler çıkarmalar yapabilirsiniz.

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Makro kullanarak hazırlanmış bir alternatif ektedir.

.

Ekli dosyalar

ilmtrz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2013
Haluk bey, harika olmuş teşekkür ederim. Tam istenen sonuç olmuş. Yalnız aktarma işlemi sonucunda tabloyu bozuyor.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sorun, tablodaki Word'un hücre sonu karakterinden kaynaklanıyor. Ekli revize dosyada sorun çözüldü ...

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

ilmtrz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2013
Haluk bey, desteğiniz için çok teşekkür ederim. Sorun tamamen çözüldü.