Word de birden fazla aynı isimli yer imi oluşturabilme

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-09-2023
Merhabalar değerli hocalarım. Word de aynı isimde tek yer imi oluşturuluyor. Aynı isimde birden fazla yer imi oluşturabilir miyim?
Ya da bu yer imlerine acces ve excelden veri aktarıyorum. Farklı çözüm yolları ve önerileriniz var mıdır acaba?
Yardımlar için çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Yer imleri yerine kendi değişkenlerinizi kullanın. {adisoyadi} {tarih} v.b

Daha sonra excel den worddeki bu değişkenleri bul değiştir ile güncelleyebilirsiniz.
Bu yöntemin eksik yönü sablon dosyası kullanmanızı gerektirir.
Her güncellemede sablon dosyasını açmanız gerekir.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Merhabalar @Asri Bey. Yanıt için teşekkürler. Zaten şablon dosyasi için sormuştum soruyu. Şöyle bir çözüm buldum. Word formullerden birden fazla ihtiyaç olan yer imleri için =ihtiyaç olan yer imi yaptım. Şimdilik bu şekilde kullanıyorum. Sorun çıkarmıyor. Ama sizin dediğiniz olayı anlamadım o yüzden deneyemiyorum.

Excel Vers. ve Dili
2007 Office, Tr
Merhaba,
Yer imleri tek alana tek isim şeklinde kullanılıyor.
Aynı yer imini başka yerlerde de kullanmanın yolu, çapraz başvuru olarak kullanmaktır.
Örnek dosya linki:
yer imi ve çapraz başvuru

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
@necati Bey merhabalar. Yanıt için çok teşekkürler. Bu çalışmada bu kodları kullanmasam da arşive ekledim.
Kullanacak olduğum dosya word şablonu. Acces ya da excel veritabanından seçtiğim herhangi bir personelin çeşitli verilerini bu şablon yoluyla worde aktarıp çıktı alıyorum. Sabit dilekçe ve başvuru formları gibi düşünün. Şablon dosyasınnda kodları nasıl tetikleyebiliriz. 2. bir husus sizin bilgiler kodun içerisinde bunları nasıl veritabanından çekip kullanabilirim.

Excel Vers. ve Dili
2007 Office, Tr
Diğer yer imlerini nasıl kullanıyorsanız öyle kullanılacak. Diyelimki sicili yer imini başka yerde tekrar çağırmak istediniz. Şablon dosyanızda zaten bir adet sicil vardı. 2 sicil noktasına gelip Ctrl+F9 yapıyoruz. { } şekli çıkar. Bu iki küme işareti arasına { ref sicil \* MERGEFORMAT } yazdığınızda sicil imini hem asıl yerinde hem de burada çağırmış olursunuz. Örnek dosyadaki çapraz başvuruların kodlamasını görmek için Alt+F9 yapılınca kod ve sonuç arasında geçiş yapılır.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Başvuruyu yapamadım. 2. bir husus metin olan yer imlerini =ad, =soyad gibi değer döndürürken 0 döndürdü. Bir sorun oldu anlayamadım.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 Office, Tr
Ctrl+F9 yapıyoruz. { } şekli çıkar. Bunun arasına ref sicil \* MERGEFORMAT yazıyoruz. Eşittir işareti yok.
Örnek dosyadaki çapraz başvuruların kodlamasını görmek için Alt+F9 yapılınca kod ve sonuç arasında geçiş yapılır.
Siz makro ile sanırım yer imlerine excelden veri aktarıyorsunuz. Makro ile birinci im aktarılınca otomatikman 2. yer imi de dolmakta.
Örnek dosyadaki makroda "ThisDocument.Fields.Update" satırı vardı. Bu satır çapraz başvuruların güncellenmesini sağlıyor. Bunu da kendi makronuzun sonuna ilave etmelisiniz.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Necati Bey kodlarınızı gördüm. Excelden ve Accesten veri çekerken "ThisDocument.Fields.Update" kendi kodlarımızın arkasına bu kodu ilave edince güncelleme yapabilir miyiz.
Word dosyasını şablona çevirdiğimde çapraz başvurular tetiklenmedi bende.

Excel Vers. ve Dili
2007 Office, Tr
Evet ama öncesinde birden fazla aynı isimli yer imini çapraz başvuru ile şablonunuza eklemek suretiyle.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Peki kod ilave etmeden çalışır mı çapraz başvurular.

Excel Vers. ve Dili
2007 Office, Tr
Konu konuyu açıyor. İlk eklendiğinde görünmez, sağ tıklayıp "Alanı güncelleştir" ve "Alan kodları arasında geçiş yap" deyince görünür hale gelir.
Yada Tüm dokümanı seç Ctrl+A sonrasında F9 yapınca da makrosuz güncellenir.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Çok sağolun hocam. Yarın ya da ertesi gün orijinal dosyada deneyip net sonucu bildiririm size. İyi geceler diliyorum.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Kendi dosyamda yerleşik işlevlerden çapraz başvurular tetiklenmiyor ancak sizin dosyanızda uyguladığımda hemen çalışıyor. Sizin dosyanızdaki kodlar nedeniyle mi çalışıyor hocam.

Excel Vers. ve Dili
2007 Office, Tr
İm değerini makro ile veriyorsam "ThisDocument.Fields.Update" satırı güncelleme yapıyor.
Manuel ekleme yapıyorsam Ctrl+A sonrasında F9.
Bazan bende de otomatik güncelleme yapmıyor. Exceldeki gibi bir otomatik/manuel hesaplama seçeneği de yok.
Sağ tık> Alanı güncelleştir > Alan kodları arasında geçiş yap. yapıyorum.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Hocam benim öyle bir imkanım yok. Şöyle soyleyim yüzlerce dosyaya tek tek alanı guncellestir işlevsel bı cozum değil. Akşam umarım o satirir ekleyip çözüme ulaşabiliriz.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Necati Bey. Sizin yer imleri çapraz başvurularda direk metin içerisinde değer girmişsiniz. Bu değerleri veritabanından alma imkanımız var mı acaba.

Excel Vers. ve Dili
2007 Office, Tr
Necati Bey. Sizin yer imleri çapraz başvurularda direk metin içerisinde değer girmişsiniz. Bu değerleri veritabanından alma imkanımız var mı acaba.
Çapraz başvuru olan yere bir veri girmiyoruz. Daha önceki yerimlerimiz aktarılırken bunlar da yerimlerine irtibatlı olduğu için kendiliğinden dolmakta.
Yani sizin mevcut kodlarınız zaten bunu yapacaktır. Örnek bir kod:

Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
Dim wd As Word.Application, wdDoc As Word.Document, bm As Variant
Dim ws As Worksheet, deg As Range, x As Integer

y_imi = Array("sicil", "rutbe", "ad", "TC_No", "Tel_No")
Set ws = ActiveSheet
Set deg = ws.Range("a2:f2")

yol = ThisWorkbook.Path
Set wd = CreateObject("word.Application")
wd.Visible = True
wd.Application.Documents.Open yol & "\" & "sablon.doc"

For Each bm In deg
x = x + 1
wd.ActiveDocument.Bookmarks(y_imi(x)).Range.Select
wd.Selection = bm
wd.ActiveDocument.Bookmarks.Add Range:=wd.Selection.Range, Name:=y_imi(x)
Next
Set wdDoc = wd.ActiveDocument
wdDoc.Fields.Update
wdDoc.SaveAs yol & "\" & "yazdır" & ".doc"
wdDoc.Close
wd.Quit

End Sub