Webden Gelen Bilgiyi Karşılaştırma-Arşivleme

Excel Vers. ve Dili
Professional Plus 2021 (İngilizce)
Öncelikle herkese selamlar. Bu konu, forumdaki ilk konum olacak. Umarım hepiniz mutlusunuzdur..

Ben Excel programını hayatında en fazla 5-10 kere yanlışlıkla açmış biriyim ama hızlıca kavrayabileceğimi düşündüğümden ve şuanlık hedefimi gerçekleştirecek yazılım bilgisine sahip olmadığım için zorun kolayı gözüyle baktığım Excel ile yapmak isteediğim bir projem var detaylıca yazıp bunu yapmamın mümkün olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Hedefim basitçe bir takip edilenler ve takipçiler analizi uygulaması olacak fakat bunu istediğim siteye entegre edebilmek istiyorum

Örneğin:
Spotify sitesinde rastgele ya da profil görüntüleme izni açık olan x kişisinin takip ettikleri bir satıra, yanına takipçileri diğer satıra ortak olanlar ve diğer iki satırda da ortak olmayanlar (takip edip sana dönmeyenler) (senin dönmediklerin) gibisinden.

Ayrıca dediğim site entegrasyonu da bir kaç link değişimiyle gerçekleştirmek istiyorum ayrıca önceki bilgileri silmemeli ve bu işlemi hem manual olarak emir ile hem de her otomatik kontrolden ya da manual emirden 3 saat (atıyorum) sonra tekrarlamalı. Bu dediklerim Excelde yapılabilir mi?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Merhaba, foruma hoş geldiniz.

Site(ler)den veri alma, alınan veriyi sınıflandırma ve karşılaştırma gibi işlemler excel ile yapılabilir. Ancak bunun ilaç gibi standart bir çözümü yoktur. Yapılmak istenene göre farklı çözüm yolları kullanılması gerekir.

Ben internet sitesinden veri alma konusunda bilgili değilim ama bu konuda çok tecrübeli ve yetkin kullanıcılar bu forumda bulunuyor. Elimizde webden alınmış veriler varsa bunları çeşitli yöntemlerle karşılaştırmak zaten excelin en önemli özelliklerinden biridir.

Kısacası eğer elinizde bir dosya varsa ve bu dosyanın geliştirilmesini istiyorsanız o dosyayı paylaşın ve geliştirilmesi gereken yerlerini belirtin, bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır. Dosyanız yoksa da siz düşündüğünüz yapıyı taslak olarak oluşturun ve yine paylaşım destek isteyin.

Excel Vers. ve Dili
Merhaba, foruma hoş geldiniz.

Site(ler)den veri alma, alınan veriyi sınıflandırma ve karşılaştırma gibi işlemler excel ile yapılabilir. Ancak bunun ilaç gibi standart bir çözümü yoktur. Yapılmak istenene göre farklı çözüm yolları kullanılması gerekir.

Ben internet sitesinden veri alma konusunda bilgili değilim ama bu konuda çok tecrübeli ve yetkin kullanıcılar bu forumda bulunuyor. Elimizde webden alınmış veriler varsa bunları çeşitli yöntemlerle karşılaştırmak zaten excelin en önemli özelliklerinden biridir.

Kısacası eğer elinizde bir dosya varsa ve bu dosyanın geliştirilmesini istiyorsanız o dosyayı paylaşın ve geliştirilmesi gereken yerlerini belirtin, bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır. Dosyanız yoksa da siz düşündüğünüz yapıyı taslak olarak oluşturun ve yine paylaşım destek isteyin.
Teşekkürler, haklısınız fakat o kadar kullanayı bilmiyorum ki buraya atabileceğim bir taslak bile yok. Özür diliyorum..

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Taslak hazırlamak zor değil. Anladığım kadarıyla programlama biliyorsunuz. Programlar veritabanına nasıl veri kaydediyorsa excelin hücrelerine elle veri gireceksiniz. Her bir hücreyi veritabanındaki bir alan gibi düşünebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Taslak hazırlamak zor değil. Anladığım kadarıyla programlama biliyorsunuz. Programlar veritabanına nasıl veri kaydediyorsa excelin hücrelerine elle veri gireceksiniz. Her bir hücreyi veritabanındaki bir alan gibi düşünebilirsiniz.
Hayır, maalesef başlangıç seviyesinde bile sayılmam henüz. Pekala deneyeceğim bir şablon oluşturmayı. Umarım üzerinde çalışabilecek kadar iyi yaparım.

Excel Vers. ve Dili
Ana mantığı şu şekilde olacak lakin az önce bir sorun keşfetmiş oldum. Java Scrip sitedeki veriyi almama engel oluyor ve JS desteği yoksa da açılmıyor bile -En azından spotify için- Bununla alakalı yapabileceğim bir şey var mıdır?

Taslak olarak şunu yapabildim;