Web adresinden resim alma

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
#18 nolu mesjımdaki kodlar A2:A... aralığına yazılan ya da yazılmış olan hücreyi tıklayarak ilgili resmi B sütununa getirmek için tasarlanmıştır.

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2024
#18 nolu mesjımdaki kodlar A2:A... aralığına yazılan ya da yazılmış olan hücreyi tıklayarak ilgili resmi B sütununa getirmek için tasarlanmıştır.
evet Korhan Bey, onu anladım ve kullanıyorum. daha kullanışlı olması adına (en azından benim için) başka hücrelerde de kullanmak adına bir yolu var mı diye merak ettim. teşekkürler...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Kafanızdaki kurgudan bahsederseniz belki fonksiyon haline getirebiliriz.

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2024
kurgum şöyle olabilir. herhangi bir hücrede (örnek olarak f1 olsun ama değişken olacak tabi ki) "https://fitnessprogramer.com/wp-content/uploads/2021/02/Seated-Row-Machine.gif" gif resmin adresi olsun, bu adresteki gifi (hareketli olacak şekilde almanın yolu varsa süper ötesi olur) almak için yine örnek olarak g5 hücresine eklemek istiyorum. bunun için ise f5 hücresine =resim_al(f1;g5) formülünü yazınca resmi eklesin.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
"Gif" için sayfada WebBrowser kullanmak gerekir. Ama ne iş bilgisayarımda ne de evdeki bilgisayarımda excel sayfasına bu nesneyi eklerken hata alıyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
WebBrowser nesnesini evdeki bilgisayarımda excel sayfasına ekleyebildim.

Paylaştığınız linkteki gif sayfaya ekleniyor ama hareketlilik kısmı tam stabil olmadığı için çok verimli olmuyor.

Bende acaba gifi bilgisayara indirsem daha stabil çalışırmı diyerek aşağıdaki adımları izledim.

Kod fonksiyon şeklinde değilde hücre seçmeyle çalışıyor.

Seçtiğiniz hücrede link varsa kod devreye giriyor. İlgili linkteki "gif" dosyasını bilgisayardaki "İndirilenler-Downloads" klasörüne indiriyor.

Sonra sayfaya eklenen WebBrowser nesnesine indirdiği klasördeki yolu bağlantı veriyor.

İşlemler bende bu aşamaya kadar sorunsuz çalışıyor. Fakat sayfaya eklenen nesneye yüklelenen gif oynamıyor. Bir kaç denememde nesne sayfaya eklendikten sonra dosyayı kapatmaya teşebbüs ettiğimde nesnenin görünür olduğunu ve gifin oynadığını gördüm. Fakat bu durumda çok stabil değil. Ne zaman stabil çalışıyor derseniz dosyayı kaydedip kapatıp yeniden açtığınızda gif güzel bir şekilde oynuyor.

Yinede belki birilerinin işine yarayabilir düşüncesiyle bu aşamaya kadar olan dosyayı paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2013 - Türkçe
Korhan Bey Ben forumda araştırdım youtube'da da araştırdım benzer bişeyler buldum ama kendime göre uyarlayamadım.
En sonunda dayanamadım örnek bir proje hazırlayıp bu konuyu hortlatayım dedim.
Kısaca anlatmam gerekirse depodaki ürün hazırlığı için çıktı aldığım kağıtlara ürünlerin resimlerini getirmek istiyorum
Bir excelim birde klasörüm var. Excelde siparişteki ürün koduna göre çıktı aldığım sayfaya resimler klasörden gelsin istiyorum.
Örnek bir şablon hazırladım incelerseniz demek istediğimi daha basit anlayabilirsiniz.
En son Korhan Bey cevapladı diye konuya onunla başladım ama yardım edebilecek herkese şimdiden teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Sizin sorunuz resim getirmekle ilgili..

Bu başlıkla doğrudan ilintili değil.. Forumda insert+picture komutları ile arama yaparsanız bolca örnek olduğunu görebilirsiniz..