Verimlilik Hesaplaması

programer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2022 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-03-2025
Herkese merhaba,
Forumda verimlilik üzerine araştırma yaptım. Malum her sektörün kendine göre hesaplama şekli var. Bunların arasından biraz fikir edinerek kendime göre uyarlamaya çalıştım ama eksik yada hata yaptığım bir nokta var.

Olayı özetler isek personel gün içinde 1 ürün üretir ise ürün verimliliğini hesaplaya biliyorum.
ama personel gün içerisinde 2 yada daha fazla ürün üretir ise nasıl hesaplamam gerekiyor. Her ürünün günlük üretim adetleri bir birinden farklı.

Ekli dosyalar

programer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2022 - Türkçe
16-03-2025
Personel eğer gün içerisinde 1 ürün üretir ise ürün bazında verimlilik ve personel verimliliği tutuyor. Ama personel gün içerisinde birden fazla ürün üretir ise personel verimliliği ve ürün bazında ortalam verimlilik bir birini tutmuyor. Benmi yanlış yapıyorum anlayamadım.
Yardımcı olabilecek biri varmı acaba. Helen bir sonuca ulaşamadım.

Ekli dosyalar

algerian

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel365 İngilizce
20-03-2025
Merhaba programer,
Ekteki dosyayı inceler misiniz?
Verimlilik hesaplarken bulmanız gereken "ideal birim üretim süresi"ni formüllerinize dahil etmemişsiniz. Sizin tablolarınızın altına ekledim.
Selamlar,

Ekli dosyalar

programer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2022 - Türkçe
16-03-2025
Sayın algerian,

Burada Personel verimliliği hesaplamak için toplan üretmesi gereken ürün miktarının ortalamasını alıp ürettiği ile personel verimliliğini buluyorum. her bir ürünün verimliliğinide hesaplıyorum ve bunların ortalamasını aldığım zaman personel verimliliği ile tutmuyor benim anlamak ve yapmak istediğim bunlar neden eşit olmuyor hesaplamada bir hatamı yapıyorum.

algerian

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel365 İngilizce
20-03-2025
Sayın programer,
Kurgulamanızda eksik veri nedeni ile bir hata oluşuyor. Eğer her bir ürün için verimliliği de hesaplamak istiyorsanız, o takdirde ürün bazında harcanan gerçek toplam üretim süreleri de tablonuzda yer almalıdır. Şu anda sağladığınız veriler ile ancak toplam günlük çalışma verimliliğini bulabilirsiniz ki, benim dosyanızda yaptığım ekleme de bunu sağlıyor. Örnek olması açısından böyle bir sütunu da tabloya ekledim. Değerleri örnek olsun diye rastgele yazdım (Toplam değer 450 dk olacak şekilde). Dosyayı inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

programer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2022 - Türkçe
16-03-2025
Sayın algerian,

"o takdirde ürün bazında harcanan gerçek toplam üretim süreleri de tablonuzda yer almalıdır" demişsiniz. Benim tablomda ürün bazında olması gereken üretim süresi ve gerçekleşen üretim süleri var. Hesaplamada ya yanlış bir işlem yapıyorum ki personel verimliliği ile ürünlerin ortalama verimlili tutmuyor. Nedeni ne olabilir.

sorucu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2016 türkçe
25-08-2027
Verimlilik denilen hususta OEE (Overall Equipment Effectivenes) olarak bir hesaplama şu anda en geçerlisidir.

nasıl hesaplandığını internette ufak bir araştırma ile bulabilirsiniz.

tabi bunun için yazılan üretim makinaları ile entegreli çalışan otomasyon sistemleri dahi olduğunu da parantez olarak belirtmek isterim.

programer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2022 - Türkçe
16-03-2025
Sayın sorucu,

Bende OEE için araştırma yaptım ve dünya genelinde kabul görmüş bir yöntem. Çalışmaları buna göre ilerletmeye çalışacağım.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Yukarıda eklediğim dosya konusunda fikriniz ne? Zaman ayırıp yanıt veriyoruz, geri dönüş bekleme hakkımız olsun değil mi?

.

.

Excel Vers. ve Dili
excell 2010
merhaba ben tekstık fırmasında calısıyorum ve patronum benden excelde uretım tablosu ıstıyor mesela a urunu ıcın 5000 kazanmısız bunun 300 u fason ıscılık vs gıbı yanı satılan maldan ne kadar kalmıs ne yapmısız gormek ıstıyor nasıl yapabılırım

programer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2022 - Türkçe
16-03-2025
Sayın İdris SERDAR,

Yardımınız için teşekkür ederim. Halen araştırmakta olduğum için mesajınıza cevap yazamandım. Eklediğiniz dosya kısmen isteğimi karşılıyor. Benim burda yanlış yaptığım yada karıştırdığım nokta ürün verimliliği ile personel verimliliğinin aynı olmasını beklemek. Sayın sorucu'nun bahsettiği OEE hesaplama yöntemi sanırım isteğimi çözecek gibi. Sizin gibi değerli vakitlerini forumda bizim gibi kullanıcılara cevap vermek için harcadığınızı biliyorum bunun için her soruma cevap veren arkadaşlara teşekkürü kendi adıma borç bilirim. yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar.