Soru Verilen Tarihe eşit ve önceki en büyük tarihteki fiyat

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-03-2024
Saygılar @Korhan Ayhan üstad. Hiç bakma imkanın oldu mu? Olacak mı yapabilecek miyiz acaba

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Deneyiniz.

C++:
Private Sub CommandButton1_Click()
    Dim My_Connection As Object, My_Query As String
    Dim My_Recordset As Object, Rng As Range
    Dim Process_Time As Double

Process_Time = Timer

Application.ScreenUpdating = False
    Application.Calculation = xlCalculationManual

Set My_Connection = CreateObject("AdoDB.Connection")

Range("G2:H" & Rows.Count).ClearContents

My_Connection.Open "Provider=Microsoft.Ace.OleDb.12.0;Data Source=" & _
    ThisWorkbook.FullName & ";Extended Properties=""Excel 12.0;Hdr=Yes"""

For Each Rng In Range("A2:B" & Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row).Columns(1).Cells
        My_Query = "Select Top 1 Tarih,AlisFiyati From [Alis$] " & _
                   "Where Tarih <= " & CLng(Rng) & " And StokKodu = '" & Rng.Offset(, 1) & "' Order By Tarih Desc"

Set My_Recordset = My_Connection.Execute(My_Query)

Cells(Rng.Row, "G").CopyFromRecordset My_Recordset

If My_Recordset.State <> 0 Then My_Recordset.Close
    Next

If My_Connection.State <> 0 Then My_Connection.Close

Set Rng = Nothing
    Set My_Recordset = Nothing
    Set My_Connection = Nothing

Application.Calculation = xlCalculationAutomatic
    Application.ScreenUpdating = True

MsgBox "İşleminiz tamamlanmıştır." & vbCrLf & _
           "İşlem süresi ; " & Format(Timer - Process_Time, "0.00") & " Saniye", vbInformation
End Sub

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2016
02-03-2024
Deneyiniz.

C++:
    Dim My_Connection As Object, My_Query As String
    Dim My_Recordset As Object, Rng As Range

Process_Time = Timer

Set My_Connection = CreateObject("AdoDB.Connection")

Range("G2:H" & Rows.Count).ClearContents

My_Connection.Open "Provider=Microsoft.Ace.OleDb.12.0;Data Source=" & _

For Each Rng In Range("A2:B" & Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row).Columns(1).Cells
        My_Query = "Select Top 1 Tarih,AlisFiyati From [Alis$] " & _
                   "Where Tarih <= " & CLng(Rng) & " And StokKodu = '" & Rng.Offset(, 1) & "'"

Set My_Recordset = My_Connection.Execute(My_Query)

Cells(Rng.Row, "G").CopyFromRecordset My_Recordset

If My_Recordset.State <> 0 Then My_Recordset.Close
    Next

If My_Connection.State <> 0 Then My_Connection.Close

Set Rng = Nothing
    Set My_Recordset = Nothing
    Set My_Connection = Nothing

"İşlem süresi ; " & Format(Timer - Process_Time, "0.00") & " Saniye", vbInformation
End Sub
Korhan hocam tekrar tekrar emeklerine sağlık kodları denedim çalışıyor ancak Tarih <= " & CLng(Rng) yapmıyor. Örneğin satış tarihi 7.03.2013, alış tarihini getirecek ancak son alım tarihi 03.03.2023 tarihinde olmasına rağmen 01.03.2023 tarihini ve fiyatı getiriyor. Yani 07.03.2013 tarihindeki alış varsa 07.03.2013 tarihini yoksa bu tarihten önceki son alımın tarihi ve fiyatı getirmesi lazımken çalışmadı. Ben örnek dosyayı ekledim hatayı hücrede sarı ile boyadım.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Önerdiğim kodu revize ettim. Tekrar deneyiniz.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2016
02-03-2024
Önerdiğim kodu revize ettim. Tekrar deneyiniz.
evet üstad çalıştı normalde uzun sürdü ancak order by sonrasında iyice süre uzadı 173 saniye sürüyor. her defasında exceldeki veriler yenilenince çok meşakkatli olacak. Burada sorguylada hesaplama hızlı olmadı. Bu veriyi Power bi'a aktarıp patronlara rapor yapıyorum orada çözemedim daha iyi olduğum excel üzerinde çözüp power bi'ya çekeyim dedim ama excelde max formülü ile de sorgu ile de çok uzun sürüyor. Power query içinde veya Power Bı'da bir çözüm bulabileceğim bir kaynak bulmam gerekiyor gibi görünüyor. Power bi üzerinde bu komutu yapabilseydim belki de çok hızlı olacaktı. İterasyon gibi sumx gibi bir şeyler ama yapamadım.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bende verdiğim cevabı süre olarak beğenmedim...

Aslında daha hızlı sonuç alınabilir. Ben ADO ile ilgili sorguyu yazmayı beceremedim. Hız olarak avantajlı sorguyu yazabilirsem paylaşırım.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2016
02-03-2024
Bende verdiğim cevabı süre olarak beğenmedim...

Aslında daha hızlı sonuç alınabilir. Ben ADO ile ilgili sorguyu yazmayı beceremedim. Hız olarak avantajlı sorguyu yazabilirsem paylaşırım.
Tamam üstad çok teşekkür ederim. Çok düşüncelisin çok sağolasın

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2016
02-03-2024
@Korhan Ayhan üstadım tekrardan merhabalar. Bazen saatlerce ben koda bakıyorum kod bana bakıyor o arada beynimde kodu çalıştırıyorum falan derken beyin duruyor. Aşağıdaki şekilde çözdüm burada paylaşmak istedim. Sende bir bak istersen. Ekleme/çıkarma revize belki bir dokunuşun olur ve başkasına da faydası olur diye düşündüm. Bu haliyle müthiş hızlı oldu. Tek sıkıntım şu oldu. Alış fiyatında aynı tarihte iki fiyat varsa hangisini alacak. Tarih hanesine acaba saat tarih şeklinde yapsak son tarihi nasıl aldırırız. Şuanda aynı tarihte iki alış fiyatı varsa büyüğü alıyor. Aynı tarihte birden fazla alış fiyatı varsa (fiyatta düşmüşte olabilir.) son tarihli (aslında son tarih saatli) olanın fiyatını alması lazımdı. Yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim.

Kodlar şu şekilde: ADO ile her zamanki gibi çok hızlı oldu.

Kod:
Dim baglanti As New ADODB.Connection
Dim rs As New ADODB.Recordset
Dim sorgu As String

baglanti.Open "Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=" & ThisWorkbook.FullName & _
            ";Extended Properties=""Excel 12.0;HDR=Yes;Hdr=Yes"""

sorgu = "Select [satis$].[TARİH],[satis$].[STOK KODU],[satis$].[STOK AÇIKLAMA],MAX([fiyat$].[TARİH]), MAX([fiyat$].[ALIŞ FİYATI]) FROM [satis$],[fiyat$] " & _
" where [satis$].[STOK KODU] = [fiyat$].[STOK KODU] AND " & _
" [fiyat$].[TARİH] <= [satis$].[TARİH] AND [fiyat$].[TARİH] = [satis$].[TARİH] " & _
"group by [satis$].[TARİH],[satis$].[STOK KODU],[satis$].[STOK AÇIKLAMA]" & _
"ORDER BY [satis$].[STOK KODU]"

rs.Open sorgu, baglanti
Range("a2:f100000").ClearContents
Range("a2").CopyFromRecordset rs
baglanti.Close
Set rs = Nothing
End Sub
Edit: Yine olmamış boşa sevinmişim satışların tüm tarihleri alması lazım. satış tarihi ile alış tarihi eşitlendiği için satış tarihi ile alış tarihi geliyor. Canım iyice sıkıldı şimdi.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Birkaç gündür boş kaldıkça ara ara bu konuyu irdeliyordum. ADO ile ilgili sorguyu bir türlü oluşturamadım. Alış tarihi olarak maksimum tarihi getiren kodu oluşturdum. Fakat satış tarihinden küçük maksimum alış tarihini getirecek sorguyu oluşturamadım. Ben kullanılacak sorgunun daha basit olacağını düşünüyordum.

Sonra aklıma yapay zekadan faydalanmak geldi. Ona bu soruyu sordum ve bana aşağıdaki sorguyu önerdi. Fakat ben bunu excel dosyasına uyarlamama rağmen çalıştıramadım. Belki tecrübeli üstadlar bu konuda destek olabilirler.

Soru : Envanter koduna göre iki tablo arasında satış tarihinden önceki en büyük alış tarihinin birim fiyatı ve tarihinin döndürülmesi

Yanıt;
"Satış" ve "Envanter" olmak üzere iki tablonuz olduğunu ve bunların aşağıdaki sütunlara sahip olduğunu varsayarsak:
  • Satış: indirim_tarihi, envanter_kodu, miktar, indirim_fiyatı
  • Envanter: envanter_kodu, birim_fiyat
Ve "Satışlar" tablosundaki her bir satış için satış tarihinden önceki en büyük satın alma tarihinin birim fiyatını ve tarihini döndürmek istiyorsunuz.
Aşağıdaki SQL sorgusunu kullanabilirsiniz:

C++:
SELECT s.sale_date, s.inventory_code, s.quantity, s.sale_price, i.unit_price, MAX(i.purchase_date) AS purchase_date
FROM Sales s
LEFT JOIN (
SELECT inventory_code, unit_price, purchase_date
FROM Inventory i1
WHERE purchase_date < ALL (
SELECT purchase_date
FROM Inventory i2
WHERE i2.purchase_date >= s.sale_date
AND i2.inventory_code = i1.inventory_code
)
) i ON s.inventory_code = i.inventory_code
GROUP BY s.sale_date, s.inventory_code, s.quantity, s.sale_price, i.unit_price
Açıklama:
Sorgu önce "Satış" tablosunu, her stok kodu için satış tarihinden daha az olan en son satın alma tarihini seçen bir alt sorguyla birleştirir. Bu, satın alma tarihinin satış tarihinden daha büyük olan aynı envanter kodu için tüm satın alma tarihlerinden daha küçük olduğu tüm satırları döndüren "ALL" anahtar kelimesiyle bir alt sorgu kullanılarak yapılır.
Birleştirmenin sonucu, karşılık gelen satın alma tarihi olmasa bile tüm satışları içerir. Bunu halletmek için, sol tablodaki tüm satırları (Satış) ve varsa sağ tablodaki eşleşen satırları (Envanter) döndüren bir SOL BİRLEŞTİRME kullanırız. Sağ tabloda eşleşen satır yoksa, sağ tablo sütunlarının değerleri NULL olacaktır.
Son olarak sorgu, sonucu seçtiğimiz sütunlara göre gruplandırır ve MAX() işlevini kullanarak her grup için maksimum satın alma tarihini döndürür.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ekteki dosyada biraz ado ve dizi yöntemiyle daha iyi performans sağlayan bir çözüm hazırladım. Belki kullanmak istersiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2016
02-03-2024
@Korhan Ayhan üstad gayet hızlı olmuş gerçek dosyamda deneyeceğim yalnız kodlama harika emeğine yüreğine sağlık.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2016
02-03-2024
Merhaba,

Birkaç gündür boş kaldıkça ara ara bu konuyu irdeliyordum. ADO ile ilgili sorguyu bir türlü oluşturamadım. Alış tarihi olarak maksimum tarihi getiren kodu oluşturdum. Fakat satış tarihinden küçük maksimum alış tarihini getirecek sorguyu oluşturamadım. Ben kullanılacak sorgunun daha basit olacağını düşünüyordum.

Sonra aklıma yapay zekadan faydalanmak geldi. Ona bu soruyu sordum ve bana aşağıdaki sorguyu önerdi. Fakat ben bunu excel dosyasına uyarlamama rağmen çalıştıramadım. Belki tecrübeli üstadlar bu konuda destek olabilirler.
Bende excelde her türlü test ettim uyarlamaya çalıştım. [ ] parantezli, parantezsiz AS ile isimleri çalıştım bir yerde hata veriyor anlamadım. Uyarlamaya çalıştığım hali aşağıdaki gibidir.

Kod:
sorgu = "SELECT [s].[sale_date], [s].[inventory_code], [s].[quantity], [s].[sale_price], [i].[unit_price], MAX([i].[purchase_date]) AS [purchase_date] " & _
        "FROM [Sales$] as [s]" & _
        "LEFT JOIN (" & _
        "SELECT [inventory_code], [unit_price], [purchase_date]" & _
        "FROM [Inventory$] as [i1]" & _
        "WHERE [purchase_date] < ALL (" & _
        "SELECT [purchase_date]" & _
        "FROM [Inventory$] as [i2]" & _
        "WHERE [i2].[purchase_date] >= [s].[sale_date]" & _
        "AND [i2].[inventory_code] = [i1].[inventory_code])) as [i] " & _
        "ON [s].[inventory_code] = [i].[inventory_code]" & _
        "GROUP BY [s].[sale_date], [s].[inventory_code], [s].[quantity], [s].[sale_price], [i].[unit_price]"

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
20-03-2024
Merhaba,

Aşağıdaki kodu dener misiniz. Altın üyeliğimi yenilememe rağmen henüz aktif olmadı o yüzden sizin datanızda test edemedim.

C++:
Sub GetPriceFromMaxDate()
    Dim cn As Object
    Dim rs As Object
    Dim strSQL As String
    Dim sh1 As Worksheet

Process_Time = Timer

Set cn = CreateObject("ADODB.Connection")
    cn.ConnectionString = "Provider=Microsoft.Ace.OleDb.12.0;Data Source=" & _
    cn.Open

strSQL = "SELECT s.[STOK KODU], s.[TARİH], s.[SATIŞ FİYATI], i.[ALIŞ FİYATI] " & _
            "FROM [Satış$] s " & _
            "INNER JOIN [Alış$] i ON s.[STOK KODU] = i.[STOK KODU] WHERE i.[TARİH] = " & _
                "(SELECT MAX([TARİH]) " & _
                "FROM [Alış$] i2 " & _
                "WHERE i2.[STOK KODU] = s.[STOK KODU] And i2.[TARİH] <= s.[TARİH] ) "

Set sh1 = Sheets("Sonuç")

Set rs = cn.Execute(strSQL)

sh1.Range("A2:D" & sh1.Rows.Count).ClearContents
    sh1.Range("A1:D1").Value = Array("Stok Kodu", "Satış Tarihi", "Satış Fiyatı", "Alış Fiyatı")
    sh1.Range("A2").CopyFromRecordset rs

rs.Close
    cn.Close

Set rs = Nothing:   Set cn = Nothing:   Set sh1 = Nothing

End Sub

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2016
02-03-2024
@Korhan Ayhan üstad gayet hızlı olmuş gerçek dosyamda deneyeceğim yalnız kodlama harika emeğine yüreğine sağlık.
EGerçek dosyada test ettim üstad bu kodlar gayet hızlı oldu. Mart ayına kadar ilk 3 aylık veride hız yeterli. Dönem içinde tekrar değerlendiririz. Bu kodları uyarlayacağım emeğine sağlık.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2016
02-03-2024
Merhaba,

Aşağıdaki kodu dener misiniz. Altın üyeliğimi yenilememe rağmen henüz aktif olmadı o yüzden sizin datanızda test edemedim.

C++:
Sub GetPriceFromMaxDate()
    Dim cn As Object
    Dim rs As Object
    Dim strSQL As String
    Dim sh1 As Worksheet

Process_Time = Timer

Set cn = CreateObject("ADODB.Connection")
    cn.ConnectionString = "Provider=Microsoft.Ace.OleDb.12.0;Data Source=" & _
    cn.Open

strSQL = "SELECT s.[STOK KODU], s.[TARİH], s.[SATIŞ FİYATI], i.[ALIŞ FİYATI] " & _
            "FROM [Satış$] s " & _
            "INNER JOIN [Alış$] i ON s.[STOK KODU] = i.[STOK KODU] WHERE i.[TARİH] = " & _
                "(SELECT MAX([TARİH]) " & _
                "FROM [Alış$] i2 " & _
                "WHERE i2.[STOK KODU] = s.[STOK KODU] And i2.[TARİH] <= s.[TARİH] ) "

Set sh1 = Sheets("Sonuç")

Set rs = cn.Execute(strSQL)

sh1.Range("A2:D" & sh1.Rows.Count).ClearContents
    sh1.Range("A1:D1").Value = Array("Stok Kodu", "Satış Tarihi", "Satış Fiyatı", "Alış Fiyatı")
    sh1.Range("A2").CopyFromRecordset rs

rs.Close
    cn.Close

Set rs = Nothing:   Set cn = Nothing:   Set sh1 = Nothing

End Sub
Sorgu ile excel dondu yanıt vermedi. Çok uzun bekledim ama çözülmedi. Veri az olunca stabil olur ama veri çok olunca çok kasıyor. Sadece Ado ile sorgu yaparak çözmek istedim ama sanırım hızlı bir şekilde olmuyor.