Vba ÖĞrenmek İstİyorum

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Yayinda Yapimda EmeĞİ GeÇenlere

Saygilar Sunarak SÖze BaŞlamak İsterİm...
Foruma GİrdİĞİm GÜnden Bu GÜne Kadar HazirladiĞim Sayfalarda Bİr Çok Vba Ve Makro Kullanmak Zorunda Kaldim. GerÇekten Forumunuz ÖvgÜye Şayan Anccak DİĞer ArkadaŞlar Gİbİ Sayanİzde Vba Ya Merak Saldim Hadİ Hayirlisi

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
sayın ripek yapmış olduğunuz soru için teşekkür edirim. ama yazmış olduğunuz sorunu cevabını yazarsanız sevinirim.
Sn.pacificline_22

Şu an için bu soruların cevabını yazmamayı düşünüyorum.Çünkü buradaki amaç, kişilerin kendi kendine formül oluşturma mantığını anlaması ve dolayısıyla VBA alt yapısı için zemin oluşturmasını sağlamaktır.
Taktir edersiniz ki kişi kendi kendine uğraşmadığında fazla bir düşüncede oluşmayacaktır.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Excel öğrenmeye çalışıyorum
selam ripek

sayın ripek düşüncenize sayıgı duyuyorum. Ama bir sorun varki ben ve benim gibi exceli yeni öğrenen arkadaşlar gerçekten bir yerden sonra tıkanıyor kimisi sonlara doğru kimisi başlarda, ben başlarda takılan excel bilgisi kısıtlı olan birisiyim ve exceli gerçek anlamda (heves niteliğinde olmayıp gelip geçiçi değil) öğrenmek istiyorum. daha ben 1. sorunuzda takıldım. ortalama alıyorum burda bi sorun yok ama işin içine bütünleme girince işler karışıyo. ayrıca sorunuzda şunu anlamadım 2. dersten kalma için alınması gerken min. not kaçtır? yapmaya çalıştığım formülü yazıyorum ama her defasımda yanlış veriyo acaba burada yaptığım hata nedir doğrusu nasıl olmalıdır (verdiğiniz örneğe bakarak 2. dönem not 35 ve altı ise kaldı gözüyle bakıyorum ve bütünlemeyi devreye sokmaya çalışıyorum)
=((c3*0,3)+(d3*0,7))/2 e&#287;er(d3<=35;((c3*0,3)+(e3*0,7))/2)))
burada yapt&#305;&#287;&#305;m form&#252;l tamamen mi yanl&#305;&#351; e&#287;er bu soruma cevap verirseniz yapt&#305;&#287;&#305;m yanl&#305;&#351;&#305; anlayabilece&#287;ime ve mant&#305;&#287;&#305;n&#305; daha ii kavraya billece&#287;ime inan&#305;yorum
B&#246;yle g&#252;zel bir soru i&#231;inde size te&#351;ekk&#252;r ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Formülünüzün mantığı doğru gibi.Fakat herhangi bir dersten başarılı olmak için her 2 sınavın toplamı 50 veya 50'den büyük olması gerekiyor.((x*0,3)+(x*0,7)=>50) Siz 2'ye bölmeye çalışıyorsunuz.
Ayrıca atlamışım E3 hücresinde de sınav sonucunun olması gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
merhaba

cevabınız için teşekkür edrim sayın ripek ama uygulamaya çalıştığım formül birtürlü doğru sonucu vermiyor.(bu arada ben 2 ye bölerken ortalama olarak düşünmüştüm) lütfen sadece 1. sorunu cevabını gönderirseniz sevnirim. öğrenci bütünlemeye kalmadığı sürece sorun yaşamıyorum ama bütünlemeye girince işler karışıyor. uygulamaya çalıştığım formül olmuyor

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
selam

sayın ripek sormuş olduğunuz soruları biri hariç tamamladım. 1. soruda da nerede yanlış yaptığımı gördüm :) yapamadığım tek soru f18 de yazılmasını istediğiniz şeyi yapamamış olmam çünkü bunu için yazılması gerken formülleri bilmiyorum burada yardımcı olursanız sevinirim hangi formülün nasıl kullanıldığı gibi. ayrıca elinizde bunu gibi formül öğrenmek için sorunuz varsa paylaşmanızı rica ederim. iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Sn.pacificline_22

&#214;&#287;renme azminizden dolay&#305; sizi tebrik ederim. :bravo:

Peki ilk duruma g&#246;re excel ve form&#252;llere bak&#305;&#351; a&#231;&#305;n&#305;zda bir de&#287;i&#351;iklik oldu mu?

F18 h&#252;cresindeki form&#252;l&#252; olu&#351;tururken kal&#305;nan ders say&#305;s&#305;n&#305; biryerde buldurman&#305;z gerekmektedir.

Buna g&#246;re de ilgili h&#252;creye yaz&#305;y&#305; yazd&#305;rabilirsiniz.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Arkada&#351;lar bu ba&#351;l&#305;k soru-cevap &#351;eklini almaya ba&#351;lad&#305;. Ba&#351;l&#305;&#287;&#305;n amac&#305; VBA dilini &#246;&#287;renme konusundaki bilgi birikimini payla&#351;makt&#305;. Konuya sorular k&#305;sm&#305;nda yeni bir ba&#351;l&#305;k a&#231;arak devam etmenizi rica ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 Türkçe
öğrenmek

excel ile tanışmam 2000 yılında oldu, kendi kendime dedimki, bu ne böyle,
kutulardan oluşan bir ekran, bana işe yaramayacak gibi geldi, bir arkadaşımın başlangıç düzeyindeki bir kitabı ödünç aldım ve, neyin ne olduğunu öğremeye başladım. her geçen gün hevesim biraz daha arttı.
her yeni şey öğrendiğimde, bilgiye aç olduğumu ve hep daha fazlasını istediğimi fark ettim. günler birbirini kocaladı, ve fonksiyonlar konusunda neredeyse eksiksiz bir hale geldim.

ama bazen öyle zamanlar oluyorki, sadece fonksiyonlar kullanılarak, istediğiniz raporlama veya sonuçlara ulaşamıyorsunuz. bu nedenle araştırdım kitaplar aldım, inceledim, levent beyin dediği gibi internetin kendisini kaynak olarak kullandım, ihtiyaçlarıma cevap verebilecek konular üzerinde yoğunlaştım, hepsini değilde, sorunuma cevap verecilecek örnekleri inceledim,
ve şunu öğrendim, cevabın olması için, istediğini bilmen gerekiyor,
gerçek anlamdaki ilk çalışmam, bir KOBİ nin SSK açısından personel yönetimi konusundaki tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir uygulamaydı. bu nedenle bir uygulama geliştirdim ve herkesin kullanımına açtım. çok tebrik ve takdir aldım. uygulama bu adrestedir. http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=23354
ardından, çalıştığım işyeri için, fatura düzenleme programı geliştirdim,
ardından, otogalericiler için bir program geliştirdim, ama bu uygulamaları vba bilerek değil, sadece başka uygulamalardaki, kodları ve mantıkları çözerek yaptım, çok sıkıntılarla karşılaştım, ufacık bir problemle günlerce hatta haftalarca uğraştığım oldu. ama sonunda başardım, bu biraz kopyacılık oldu, ma bu iş böyle öğreniliyor, şimdi bir proje üzerinde daha çalışıyorum, bu proje için internette kaynak aramaya başladığımda bu siteyle tanıştım, öyle memnunumki, artık explorer açılış sayfam oldu. sitedeki tarihlere bakıyorum, 2004 yılından beri var. malesef ben geç kalmışım, galiba sitemizin, google da daha fazla tanınır hale gelmesi için, çalışma yapmak gerek.
neyse, benimde anlatmak istediğim, levent bey gibi, excel ve vba öğrenmek için, alınacak yolun çoook yavaş alınması gerektiği. bir anda olmuyor. üç adet aktif halde kullanılan uygulama yapmama rağmen hala çömezim.
hevesi kaybetmemek gerekiyor.
hepinize teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
exel2003 tr
ben excelli sadece tablo oluşturma ve liste tutmada kullanıyordum. cünkü yaptıgım iş bunu gerektiriyordu.3 senedir bilgisayar kullanıyorum ve excellide bu zaman içinde ögrenmeye calıştım. ama cevremde bilenler yoktu. o yüzden hep deneme yanılma yöntemi ile kafama takılan konuları yapmaya calıştım. cok kısa zaman içinde bu sitede gezinmekteyim ve bilgilerime daha cok seyler katacaga benziyorum. şu an ben excellin belkide binde birini kullanıyorum. ama ögrenme konusunda azimliyim ve benim için en büyük ve hatasız bilgi kaynagı bu site ve burada bilgilerini paylaşırken zevk alan arkadaslar oldugu kanısındayım.

site yöneticilerine ve emeği geçen herkese saygılar sunuyorum.hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

BİLGİ PAYLASTIKCA GÜZELDİR

Excel Vers. ve Dili
microsoft excel 2003
Pasifikline_22 dostum. şu bulduğun formülleri bi koyabilirsen sevinirim. bir türlü çözemedim. Daha doğrusu işin mantığını tam olarak anlayamadım gitti. Şu formül hakkında bir açıklama yaparsan sevinirim.

X

xlsx

Misafir
Başlığa uygun cevaplar

Arkadaşlar selam
Bu konu için başlıkta VBA öğrenmek ile ilgili bilgiler yazıyor ancak konu VBA'nın dışına çıkmış/çıkıyor gibi..exceli nasıl öğrendiğimize dair yazıları aşağıdaki adrese de yazabilirsiniz.:)
Başlığa göre konuyu takip edenler için zorluk olmayacaktır diye düşündüm.Haksız mıyım?

(Exceli nasıl öğrenmeye başladınız?)
http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=1747

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2003 Türkce
Ögrenmeye hazir bir acemi daha

Selam
Excel ile ilgili her ne olursa olsun ögrenmek isterim.Aranizda yeniyim ve bu konuya cok merakim var.Takma ismimdende anlasildigi gibi.Türkiye dogumlu
fakat su an Almanyada isci olarak calisan birisiyim.Benim ögrendigim her bilginin cocuklarima ve bana ilerde cok faydasi olacagindan eminim.Cok güzel bir site yapmissiniz.Eminim burdan cok sey ögrenecegim.Leventm ustamin dedigi gibi ögrenmek yillar sürsede bu site var oldugu sürece burdayim.Ustam kendini amatör olarak ifade etmissin o zaman
ben cahilim diyebilirim kendime.Insallah bir gün takma ismimi hak eden bir
Excelci olurum.Tabiki sizlerin sayesinde olacak.Ben hazirim ve bilgisayari her actigimda ilk girecegim site burasi artik.Hepimize bol ofisli günler:)

Excel Vers. ve Dili
crazycaho@hotmail.com
ben yeni üye

:) bnm sn repike bi sorum olcaktıı benim bu soruları tamamlamada biraz fazla eksigim oldu ortalamaları yaptım ama f18 hucresi ve su kırmızı kaldı yesil gecti olayını pek anlayamadım bir benimle irtibata gecerseniz crazycaho@hotmail.com isterseniz adresinizide verebilirsiniz çünkü üye listesinden ulaşamıyorum tesekkurler:yardim:

hakanbent

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 11- türkçe
Excel hakkında

Sayın Hocalarım ve Forum Arkadaşlarım;

Bende yaklaşık bir sene önce Visual Basic 6.0 öğrenmeye başlayarak programcılığa adım attım. Daha sonra Excelde makro yazmaya çalışarak devam ettim. Ancak şunu gördüm ki Excelde VB uygulaması geliştirmek ve fonksiyon yazmak çok zevkli. Bir de her bilgisayarda artık hemen hemen excel kurulu olduğu için lisans problemi de olmuyor. Dolayısı ile kendini programcılıkta geliştirmek isteyenler için Excel bulunmaz bir firsat sunuyor. Çalıştığım iş yerinde programcı arkadaşlarım var, onlarla görüşmelerimde bir programlama dili iyi öğrenirsen diğer tüm programlama dillerine yabancılık çekmezsin demişlerdi. Bu konuda diğer programlama dillerinden (en azından Excel ile programlayı iyi öğrendikten sonra) bir ikisini daha öğrenmeyi planlıyorum. Ancak programcılık hakikaten çok çalışma gerektiren bir iş.

Benim forum hocalarıma nacizane bir önerim var. Kısaca balık tutmayı öğrenmek istiyorum. Bunun içinde burada benim gibi acemi meraklılara, Excel'de kolaydan zora doğru bir yapı ile Excelde fonksiyonları ve programlamayı öğretmeleri. Tabi bunun için bir çok kitap ve CD ve eğitim mevcut. Ancak forumumuzda da bu şekilde bir yapı olursa özellikle acemliler için çok daha yararlı olacağını düşünüyorum.

En derin saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 pro. edition - TR
arkadaşlar bana başlangıç seviyesinde bir vba 6 kaynağı önerebilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Bilmiyorum
Süper

Gerçekten süper seviye anlatım yaklaşım hoşgörü bravo herkese tebrikler...

Merhaba Necdet bey bende bir &#351;irkette &#231;al&#305;&#351;&#305;yorum ve bankalar&#305;n muhasebele&#351;tirilmesi konusunda s&#305;k&#305;nt&#305; ya&#351;&#305;yorum e&#287;er tecr&#252;belerinizi benimle payla&#351;&#305;rsan&#305;z sevinirim.

koseoglufaruk@hotmail.com

Excel Vers. ve Dili
türkçe 2003
aran&#305;za bende yeni kat&#305;ld&#305;m arkada&#351;lar vba y&#305; &#246;&#287;renmek istiyorum ba&#351;lang&#305;&#231; olucak benim i&#231;in..ama sadece muhabbet ortam&#305; olu&#351;mu&#351; burda irtada bi&#351;ey yok...