userform donma problemi

Excel Vers. ve Dili
2007 tr
herkese merhaba,
pek aktif olamıyorum ama sürekli takip ettiğim, forumda emeği geçen herkese teşekkür ederim. benim problemim şu:

exceldeki hücreleri daha verimli kullanmak için userform ile bir arayüz oluşturdum. toplamda 60 civarında textbox ve combobox mevcut. bunlardan herhangi birinde değişiklik yapmak istediğimde excel ve userform kilitleniyor. arka planda excel durum çubuğunda "hesaplanıyor" yazısı sürekli gidip geliyor. eğer windows görev çubuğundan excele sağ tıklayıp "pencereyi kapat" dersem userform kapanıyor ve excel normale dönüyor.

useform kod bölümünde fazla bir kod yok:

Private Sub CommandButton1_Click()
Application.Quit
End Sub

Private Sub CommandButton2_Click() 'KAYDET TUŞU
ThisWorkbook.Save
End Sub

Private Sub CommandButton3_Click()
postala
End Sub

Private Sub Label132_Click()
Unload MENUFORM
End Sub

Private Sub Label29_Click()
Unload MENUFORM
End Sub

Private Sub UserForm_Activate()
Label9.Caption = "GÜNCEL DEPO BOYU:" & Sayfa1.Range("P101") & " " & "DEPO ÇAPI:" & Sayfa1.Range("P100")
End Sub

sizce neden olabilir?

turist

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 64Bit
English
Excel'de hesaplamayı Otomatik yerine "Elle" şeklinde kullanıp deneyin.

Excel Vers. ve Dili
2007 tr
teşekkürler, elle yapınca sorun olmuyor. ama daha önce daha karmaşık formlar yapmıştım sorun olmamıştı ilginç bir durum.

turist

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 64Bit
English
Uygulamanızda, Sayfalardaki Formülleri tetikleyen bir olay veya Sayfa kodlarında otomatik çalışan Makro kodları olabilir.
Detaylı inceleyerek nedenini bulabilirsiniz.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Hangi kodlarda yapıyorsa o yerde aşağıdaki kodla elle yerine kod ile yapabilirsiniz.
Kod:
Application.Calculation = xlCalculationManual
Hesaplama ya almak için o kodun altına otomatik hesaplama kodunu aşağıaki kod ile yapınız.
Kod:
Application.Calculation = xlCalculationAutomatic

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Dosyanizda kaç tane formüllü sayfa var. Bu formüller kaç satıra kadar işlem yapıyor. Bunlar önemli detaylardır.

Excel Vers. ve Dili
2007 tr
aslında 60 tane textboxın işlediği hücreden toplamda 500 civarında hücredeki formül çalışıyor. fazla yoğun olmuş sanırım. o zaman orion1 dediği yapmak daha mantıklı. bir buton ekleyip hesaplamayı manuel yaptıramayı deniyeyim. tekrar teşekkürler herkese :)

form açılınca hesaplama manuel oluyor, kaydet dediğimde hesaplama yapıyor (Application.CalculateFull). formu kapatınca hesaplama otomatiğe geri dönüyor. başarılı.

Son düzenleme: