Çözüldü USERFORM da arama botunu oluşturma

Excel Vers. ve Dili
2019 vrs / ing-tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-12-2023

Merhabalar yukarıda belirtilen videodaki kod dizilimini USERFORM üzerinde kullanmak istiyorum yani bu şekilde direk USERFORM da verilen listbox da aramasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz bu kodu USERFORM a uyarlaya bilirmiyiz. Teşekkür ederim şimdiden.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bu konu tam size göre... İnceleyiniz. (Dosyalara erişim için Altın Üyelik gerekebilir.)

Excel Vers. ve Dili
2019 vrs / ing-tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-12-2023
Teşekkür ederim aradığımı yonlendirdiginiz sayfada buldum form bilgisine oradan devam edecegim elinize sağlık.

Excel Vers. ve Dili
2007
2010
Korhan Ayhan hocam.

Benim excelde oluşturduğum bir tablom var. A sütunu sıra numaralarından (ID) oluşuyor. B, C, D ve E sütununda çeşitli kimlik bigileri F sütununda ise isimler var. Basit bir tablo.

Bir Userform üzerindeki Textboxlardan birine (TextBox9) ID numarası girip Command Butona bastığımda aynı Userform üzerindeki diğer bir Textboxta (TextBox1) isim görünmesini istiyorum.

Şu kod hata veriyor:

Private Sub CommandButton1_Click()
TextBox1.Value = Application.Worksheet.Function.VLookup(CLng(Me.TextBox9), Sayfa2.Range("A1:AZ1000"), 6, False)
End Sub

Runtime error 438 object doesnt support this property...

Çözüm ne olabilir? İyi Çalışmalar.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Deneyiniz.

C++:
Private Sub CommandButton1_Click()
TextBox1.Value = Application.WorksheetFunction.VLookup(CLng(Me.TextBox9), Sayfa2.Range("A1:AZ1000"), 6, False)
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2007
2010
Korhan Ayhan hocam.
İlginize teşekkür ederim. Sizden çok şey öğrendim.

Her ne kadar biraz da acele ile yukarıda "Worksheet.Function" şeklinde yazmış olsam da hatanın bu olmadığını, hatanın bana verilen tabloda (veritabanı da denilebilir) olduğunu farkettim.

Benzeri problemler yaşayan kişilere yardımcı olması bakımından şunu söyleyebilirim;
  • Verilerin bulunduğu tablo kontrol edilmeli, referans bağlantı verdiğimiz hücreleri doğru belirleyip belirlemediğmiz incelenmeli.
  • Biçim/Biçem farklılıklarını dikkate alan kodlamalarda ilgili hücrenin özellikleri ile uyuşmayan noktalar var mı kontrol edilmeli.
  • Tabloyu, sonradan değiştirilen özelliklerinden arındırırsak (kopyala->değer yapıştır) VBA kodunun nasıl davrandığı kontrol edilmeli.
Ben tabloyu yeniden oluşturduğumda sorun ortadan kalktı. Hazırladığım kod, tablonun ilk halinde çalışmıyor, benim hazırladığım hali ile çalışıyor.
Saygılarımla.