Userform a tarih seçici takvim atama

Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Merhabalar elimde aşağıda linklerini vereceğim 2 adet excel dosyası var 1. dosyadaki tarih seçici takvimi 2. dosyadaki userform a (Takvim1 düğmesi ile textbox 4 Takvim 2 düğmesi ile de textbox5 e seçilen tarihi yazacak) uyarlamam gerekiyor ama bir türlü yapamadım o yüzden siz tecrübeli üstadlardan yardım istiyorum.

1- takvim uygulamasının alınacağı kaynak dosya linki
TAKVİM KAYNAK DOSYA
2- uyarlamanın yapılacağı dosya linki
UYARLAMA DOSYASI

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Pratik olarak şöyle yapabilirsiniz diye düşünüyorum: Takvim userformundan dosyanıza iki tane ekleyin, tabi adları farklı olacak doğal olarak (ekleyebilmek için önce takvimi ekleyin. Sonra asıl dosyanızda takvim userformunun adını değiştirin, yeniden diğer dosyanıza ekleyin). Ekleme işi bitince takvimlerin kodlarında hangi hücre yada nesneye veri göndereceklerini ayarlayın ve userfom üzerinde takvimin açılacağı nesnelere de ilgili takvimin açılış kodunu ekleyin.

bmutlu966

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 İngilizce 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-01-2025
Merhaba, dosyanıza aynı işi yapacak farklı bir takvim ekledim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Pratik olarak şöyle yapabilirsiniz diye düşünüyorum: Takvim userformundan dosyanıza iki tane ekleyin, tabi adları farklı olacak doğal olarak (ekleyebilmek için önce takvimi ekleyin. Sonra asıl dosyanızda takvim userformunun adını değiştirin, yeniden diğer dosyanıza ekleyin). Ekleme işi bitince takvimlerin kodlarında hangi hücre yada nesneye veri göndereceklerini ayarlayın ve userfom üzerinde takvimin açılacağı nesnelere de ilgili takvimin açılış kodunu ekleyin.
Yusuf bey tam olarak ne demek istediğinizi pek anlamadım ama (excel vba konusunda çok iyi sayılmam deneyerek bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum)

Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Pardon dikkat etmemişim.

DOSYANIZ
vakit ayırıp emek verdiğiniz için çok teşekkür ederim ben user forma sizin eklediğiniz tarz da ve benzeri birkaç takvimi ekleyebiliyorum fakat işlevsellik açısından ilk mesajda linkini verdiğim takvimin eklenmesi gerekiyor ama o işin içinden bir türlü çıkamadım eğer mümküm olursa o formattaki takvim için düzenleme yapabilirsek

bmutlu966

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
31-01-2025
İstediğiniz takvimin kodlarında böyle bir sayfa ile ilgili kodlar vardı. Ancak sayfa yoktu. Sayfayı ekleyince kodlar çalıştı.
Şimdi tekrar bakıp o sayfa ile ilgili kodları silip farklı şekilde hallettim. Ekteki dosyayı kullanabilirsiniz.

Dosyanız

Ekli dosyalar

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Dosyadaki formun tam çalışan halini paylaşabilirmisiniz acaba (Kaydet, düzenle sil) kodlarının da çalıştığı...

Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Dosyadaki formun tam çalışan halini paylaşabilirmisiniz acaba (Kaydet, düzenle sil) kodlarının da çalıştığı...
o kodları kendi dosyama uyarlayarak yazmadım fakat örnek olarak kullandığım kaynak dosyayı isterseniz paylaşabilirim

Excel Vers. ve Dili
2019 TR
İstediğiniz takvimin kodlarında böyle bir sayfa ile ilgili kodlar vardı. Ancak sayfa yoktu. Sayfayı ekleyince kodlar çalıştı.
Şimdi tekrar bakıp o sayfa ile ilgili kodları silip farklı şekilde hallettim. Ekteki dosyayı kullanabilirsiniz.

Dosyanız
sizi uğraştırdık biraz ama 10 numara olmuş tekrar dan teşekkürlerimi sunuyorum

Excel Vers. ve Dili
2019 TR
sizi uğraştırdık biraz ama 10 numara olmuş tekrar dan teşekkürlerimi sunuyorum
k. bakmayın tekrardan rahatsız ediyorum ama takvim de şöyle bir sıkıntım var mesela tarih olarak haziran ayının 4 ünü seçince textbox içine tarihi 06.04.2020 olarak yazmakta aynı ayın 30 unu seçince 30.06.2020 olarak yazmakta bunu düzeltmemiz mümkün mü son olarak bir de tarihi dd.mm.yyyy formatında değil de dd/mm/yyyy formatında yazdırabilir miyiz ben aşağıdaki kodları değiştirdim ama format değişmedi

Private Sub lblTamam_Click()
If UserForm1.takvim = 1 Then
UserForm1.TextBox4 = Secim
UserForm1.TextBox4 = Format(UserForm1.TextBox4, "dd/mm/yyyy")

End If
If UserForm1.takvim = 2 Then
UserForm1.TextBox5 = Secim
UserForm1.TextBox5 = Format(UserForm1.TextBox5, "dd/mm/yyyy")
End If
FrmTakvim.Hide

End Sub

Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Denetim Masasından, Saat Dil ve Bölge ayarlarından tarih biçimini değiştirmenizi tavsiye ederim.
Maalesef bilgisayarın tarih ayarları ile alakalı değil (bilgisayarın tarih ayarlarında sıkıntı yok bu arada) temmuz ayı için denedim ayın 1 i ile 12 arasında darihi 07.01.2020 şeklinde gösterirken ayın 13 ünden sonra 13.07.2020 formatına dönüştürüyor.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
UserForm1.TextBox4 = Format(UserForm1.TextBox4, "dd/mm/yyyy")

yerine

UserForm1.TextBox4 = Format(cdate(UserForm1.TextBox4), "dd/mm/yyyy")

Şeklinde dener misiniz?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Textboxa gelen tarihi düzeltmek gerekir o zaman . Yani textboxa düzgün aktarılmalı.

bmutlu966

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
31-01-2025
Yusuf hocamın dediği gibi hata takvim makrosundan kaynaklanıyor. Kodlamalarda biraz değişiklik yaparak hallettim sanırım.
Güle güle kullanın.

YENİ DOSYANIZ

Ekli dosyalar