Soru Pivot Tablodaki Gibi Gruplandırma

akara.88

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12.10.2026
Merhaba,
Bildiğiniz gibi pivot tabloda belirli aralıkları seçerek kendi içinde gruplandırmak mümkün. Gruplandırılan veriler için hücre içinde "+" simgesi oluşuyor. Bu simgeye tıklayınca gruplandırmaya dahil edilen verilerin detayı görülebiliyor. Pivot tablo dışında gruplandırmada ise hücre içinde değil, satır numarasının solunda +/- işaretleri oluşuyor. Ben pivot tablo dışında aynı pivot tabloda olduğu gibi hücre içinde açılan bir gruplandırma yapmak istiyorum. İstediğim formatın pivot tablodaki örnek görüntüsünü aşağıda paylaştım. Bu mümkünse yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

248966

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Özet Tablo ve Veri-Alttoplam dışında makro ile tam olmasada benzer görünümü yakalayabilirsiniz.

MGokboruAtan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft® Excel® Microsoft 365 için MSO (Sürüm 2310 Derleme 16.0.16924.20054) 64 bit
20-11-2024
Veri sekmesindeki Gruplandır işinizi görmez mi? Tablonuzu alt detayları ile beraber yapın gizlemek istediğiniz satırları seçerek gruplandır diyin

akara.88

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 TR
12.10.2026
Veri sekmesindeki Gruplandır işinizi görmez mi? Tablonuzu alt detayları ile beraber yapın gizlemek istediğiniz satırları seçerek gruplandır diyin
Bahsettiğiniz yöntemle aşağıdaki şekilde görünüyor. Benim istediğim görüntü pivot tablodaki gibi hücre içinde + simgesini görmek.
Yine de desteğiniz için teşekkür ederim.

248967

akara.88

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 TR
12.10.2026
Özet Tablo ve Veri-Alttoplam dışında makro ile tam olmasada benzer görünümü yakalayabilirsiniz.
Teşekkür ederim. Bunu nasıl ve hangi kodlarla yapabileceğim hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Eki deneyiniz.

A sütunundaki hücrelere çift tıklama yaparak deneyiniz.

A sütunu boşken;
İlk çift tıklamada gruplandırma işareti ekler.
İkinci çift tıklamada ise grubu gizler.

A sütunu doluyken;
Eğer ilgili gruba ait ilk hücrede eksi işareti varsa ilk hücreye artı işareti yazarak grubu gizler.
Eğer ilgili gruba ait ilk hücrede artı işareti varsa ilk hücreye eksi işareti yazarak grubu gizler.

A sütununu seçerek tüm içeriği silerseniz tüm satırlar görünür hale gelecektir.

Kendi dosyanıza uyarlarken dikkat etmeniz gereken nokta B sütunundaki verilerin SIRALI olmasıdır.

Harici Link (Silinebilir) ; https://dosya.co/glaszy5koxvt/Satır_Gruplandırma.xlsm.html

Ekli dosyalar

akara.88

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 TR
12.10.2026
Eki deneyiniz.

A sütunundaki hücrelere çift tıklama yaparak deneyiniz.

A sütunu boşken;
İlk çift tıklamada gruplandırma işareti ekler.
İkinci çift tıklamada ise grubu gizler.

A sütunu doluyken;
Eğer ilgili gruba ait ilk hücrede eksi işareti varsa ilk hücreye artı işareti yazarak grubu gizler.
Eğer ilgili gruba ait ilk hücrede artı işareti varsa ilk hücreye eksi işareti yazarak grubu gizler.

A sütununu seçerek tüm içeriği silerseniz tüm satırlar görünür hale gelecektir.

Kendi dosyanıza uyarlarken dikkat etmeniz gereken nokta B sütunundaki verilerin SIRALI olmasıdır.
Korhan Bey öncelikle çok teşekkür ederim. Hem ilginize hem de desteğinize. Çalışma çok güzel olmuş. Makro var mı diye baktığımda birşey göremedim. Açıkçası nasıl yaptığınızı merak ettim.
Ama Artı işareti gelip gruba ait diğer satırlar gizlendiğinde yalnızca görünen satırın tutarını gösteriyor. Gizlenmiş satırları bu satırda toplamıyor. Diğer bir sorum ise bu şablonu kullanarak yapacağım gruplandırmaları nasıl yapmam gerekiyor? Verileri ilgili sütunlara eklemekten ziyade bunu kendi excel tabloma uyarlamak istiyorum. Bu yüzden gruplandırmayı nasıl yaptığınızı söylerseniz sevinirim.
Teşekkürler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Sayfanın kod bölümünde çift tıklama kodları bulunuyor.

İşlem olarak sadece gruplandırma olayını kurguladım. Çalışmayı dilediğiniz gibi geliştirebilirsiniz..

Toplam alma işlemini boş bir sütunda yapmak daha mantıklı olabilir. Zira diğer türlü tıklanan verinin ilk bulunan satırının üstüne boş bir satır eklemek gerekecek. Bu da işlem karmaşasına yol açabilir. Şimdilik en uygun boş bir sütunda toplam aldırmak işinizi görecektir.

akara.88

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 TR
12.10.2026
Merhaba,

Sayfanın kod bölümünde çift tıklama kodları bulunuyor.

İşlem olarak sadece gruplandırma olayını kurguladım. Çalışmayı dilediğiniz gibi geliştirebilirsiniz..

Toplam alma işlemini boş bir sütunda yapmak daha mantıklı olabilir. Zira diğer türlü tıklanan verinin ilk bulunan satırının üstüne boş bir satır eklemek gerekecek. Bu da işlem karmaşasına yol açabilir. Şimdilik en uygun boş bir sütunda toplam aldırmak işinizi görecektir.
Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Pivot tablodaki formata tam olarak benzemese de bu seçenek ona en yakın seçenek gibi görünüyor. Emeğinize sağlık.