PDF dosyasını arka plan yapmak

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi

.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Çok şekilci olmaya gerek var mı? Kendiniz bir kenarlık ekleyin, önemli olan içindeki bilgiler değil mi?

Çok istiyorsunuz eki inceleyin.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
01-01-2024
Sorun e devlet sistemi çalışmıyor. oradan alınabiliyor fakat donuyor sayfa. Teşekkürler. @YUSUF44 @ Mahir64

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
@YUSUF44 beyde öyle yapmış zaten. Mesajını yeni gördüm. Bizde kurumda o şekilde hazırladık.

Son düzenleme:

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Sorun e devlet sistemi çalışmıyor. oradan alınabiliyor fakat donuyor sayfa. Teşekkürler. @YUSUF44 @ Mahir64
Kamu personeli için e devlet üzerinden alınmayacak zaten, bu belge kullanılacak. E devlet üzerinden özel sektör çalışanları için belge düzenlenecek.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ona ne gerek var anlamadım ancak ekli dosyayı inceleyin isterseniz.
Yusuf Bey; bu mesajı bana hitaben mi yazmıştınız ?

Eğer öyleyse, şunu belirteyim ki; MS Word'de "Adres-Mektup Birleştirme" işlemi, tam da bu iş geliştirilmiş bir özelliktir. Veri tabanı olarak hazırlanan Ecel dosyasındaki veriler, MS Word'de önceden hazırlanmış şablonun ilgili yerlerine aktarılarak, veri tabanındaki tüm personel için gerekli belge oluşturulabilir.

.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Yusuf Bey; bu mesajı bana hitaben mi yazmıştınız ?

Eğer öyleyse, şunu belirteyim ki; MS Word'de "Adres-Mektup Birleştirme" işlemi, tam da bu iş geliştirilmiş bir özelliktir. Veri tabanı olarak hazırlanan Ecel dosyasındaki veriler, MS Word'de önceden hazırlanmış şablonun ilgili yerlerine aktarılarak, veri tabanındaki tüm personel için gerekli belge oluşturulabilir.

.
Hayır size yönelik değil, soruyu soran arkadaş içindi. Gördüğüm kadarıyla bu konuda sürekli bir şekilcilik var. Ben de şeklin değil içeriğin önemli olduğunu vurgulamak istemiştim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Bu arada yoğun istek üzerine bu belgenin daha gelişmiş halini yapmaya çalışıyorum. Bitince paylaşırım inşallah.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Benim olaydan anladığım; basılı belge üzerine yazmak. Örnek niteliğinde yaptığım geliştirmeye müsaittir. Geliştirip kendine uyarlayacağına inanıyorum.
227207

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Benim anlatmaya çalıştığım olayın görseli aşağıda verilmiş olup, kullanılan dosyalar ektedir.

Yapılması gereken sadece, MS Excel dosyası kapalıyken MS Word dosyasını açıp, menü çubuğunda "Mailings" sekmesindeki butonlar aracılığıyla kayıtlar arasında gezinerek, ilgili personel için şablonun doldurulmasını sağlamak olacaktır....

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
01-01-2024
Benim olaydan anladığım; basılı belge üzerine yazmak. Örnek niteliğinde yaptığım geliştirmeye müsaittir. Geliştirip kendine uyarlayacağına inanıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 227207
Evet standart tek tam sayfa güzel. Burada birden çok kişi seçenek olacağından. Test1 Test 2 değerleri, başka sayfadan gelecek şekilde olmalı. Hücre değişen biçimde. Bu konu değişip gelişiyor. Bu gün içinde sizin gibi uzman arkadaşlar bir sonuç çıkaracaktır. Teşekkürlerimle.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Yapmış olduğum dosyanın son hali ektedir. Dosyada hem A5 hem de A4 boyutunda belge bulunmaktadır. İster tek tek elle isim değiştirerek ister Toplu yazdır düğmesine basarak işlem yapılabilir. İsimler değiştiğinde liste sayfasındaki bilgilere göre o kişinin çalışma gün ve saatleri belgeye işlenmektedir.

Ekli dosyalar

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Bu, tasarımla alakalı bir durum, 2005'den beri üye olduğunuz için "yapacağınıza inanıyorum" dedim. ilkin bir temel atmanız lazım, 1, isimlerin olduğu bir sayfa > yazdırma sayfası ve ana sayfa. Siz biraz uğraşın, takıldığınız yerleri sorunuz, en iyi program kişinin bizzat kullanıp geliştirdiği programdır diye düşünüyorum.

balanar

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
09-03-2027
Yapmış olduğum dosyanın son hali ektedir. Dosyada hem A5 hem de A4 boyutunda belge bulunmaktadır. İster tek tek elle isim değiştirerek ister Toplu yazdır düğmesine basarak işlem yapılabilir. İsimler değiştiğinde liste sayfasındaki bilgilere göre o kişinin çalışma gün ve saatleri belgeye işlenmektedir.
Toplu yazdırma mantığını anlamak için bir kaynak vb. birşey var mı hocam?

Farklı şablonlarda da ihtiyacımız oluyor öğrenmek için soruyorum

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Bu dosyada for next döngüsü kullandım. Liste sayfasında E sütunu dolu olan satırların her birini ayrı ayrı kontrol edip belge sayfasına aktarıyor ve yazdırıyor. Döngü mantığı ismi değiştir, bilgileri yükle, yazdır, sıradaki isme geç şeklinde. Veri kaynağı olarak liste sayfasındaki verileri kullanıyoruz.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
VErdiğim dosyadaki yaz makrosunu aşağıdakiyle değiştirmek daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü denemelerimde ilk halinde tam doğru sonuç vermediğini gördüm:

PHP:
Sub yaz()
    Set s1 = Sheets("Liste")
    If ActiveSheet.Name = "Belge A5" Or ActiveSheet.Name = "Belge A4" Then
        Set s2 = ActiveSheet
    End If
    son = s1.Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row
    [D12:H18].ClearContents
    For kisi = 2 To son
        If s1.Cells(kisi, "E") <> "" Then
            Application.EnableEvents = False
                s2.[E8] = s1.Cells(kisi, "A")
                [D12:H18].ClearContents
                Rows("13:19").EntireRow.Hidden = False
                sonsut = s1.Cells(kisi, Columns.Count).End(xlToLeft).Column
                a = 12
                For sut = 5 To sonsut Step 3
                    Cells(a, "E") = s1.Cells(kisi, sut)
                    Cells(a, "F") = s1.Cells(kisi, sut + 1)
                    Cells(a, "H") = s1.Cells(kisi, sut + 2)
                    a = a + 1
                Next
                For i = 13 To 19
                    If Cells(i, "E") <> "" Then
                        Rows(i).EntireRow.Hidden = False
                    Else
                        Rows(i).EntireRow.Hidden = True
                    End If
                Next
                s2.PrintOut
            Application.EnableEvents = True
        End If
    Next
End Sub

balanar

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
09-03-2027
Yusuf beyin son yazdığı kodu satır satır anlatabilecek var mı? Amacım işin tamamen mantığını öğrenmek lütfen kusura bakmayin

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Set s1 ve Set s2 ile Liste ve belge sayfalarına kısa isim veriyoruz.
son değişkeni Liste sayfasında A sütunundaki son dolu satır numarasını buluyor.
D12:H18 aralığındaki verileri siliyoruz, bunu D12 değil E12 olarak düzeltmeliyiz.
For next döngüsünde kisi değişkenine 2'den son değişkenine kadar değer vermesini istiyoruz
Liste sayfasındaki her satır ayrı ayrı kontrol ediliyor, eğer E sütunu doluysa İf koşuluyla işlem yaptırıyoruz
Application.enableevents=false ile sayfa olaylarına bağlı makroların çalışmasını geçici olarak durduruyoruz, makro sonunda tekrar aktifleştireceğiz. Bunu yapmazsak her kişi değişiminde sayfada mevcut kodlar çalışır.
Belge sayfasına kişinin ismini getiriyoruz. TC kimlik no, unvan ve adres bilgisi sayfadaki DÜŞEYARA formülleriyle getiriliyor.
Burdaki ikinci clearcontents satırı fazlalık, silebilirsiniz.
13:19 satırlardaki gizli satırları açıyoruz.
sonsut değişkeniyle ilgili kişinin liste sayfasındaki son dolu sütun numarasını buluyoruz.
a değişkenine 12 değerini veriyoruz, çünkü görev zamanlarını yerleştirmeye 12. satırdan yani Belge sayfasındaki E12 hücrseinden başlayacağız.
İkinci bir for next döngüsüyle kişinin liste sayfasındaki görevlerini çekmeye başlıyoruz. Burda step 3 kullandık, çünkü her görev; tarih, başlama ve bitiş olmak üzere 3 sütundan oluşuyor.
For next döngüsü içinde kişinin görev bilgilerini her satırda bir gün olacak şekilde belge sayfasına aktarıyoruz ve sonraki satıra geçmek için a değerini bir arttırıyoruz.
Bu döngü bitince boş satırları gizlemek için üçüncü bir for next döngüsü kullanıyoruz. Belge sayfasında E sütununda tarih yoksa o satırı gizliyoruz.
s2.printout ile belgesi hazırlanan kişiye ait belgeyi yazıdrıyoruz ve sonraki kişiye geçiyoruz.