Mandıra hayvan takip ve istatistik programı

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-06-2024
Forumdaki aramalarımda hayvancılık ve izleme konusunda ya çok eski ve ekindeki programların silindiği sorular ya da olanların da etraflıca bilgi vermediği sorular olduğunu inceledikten sonra , Sn @Murakami ye ait şuradaki soruya destek amacı ile ekte bulunan programı ,üyenin pazartesi kullanımına yetiştirmeye çalışarak hazırlıyorum.
https://www.excel.web.tr/threads/hayvancilikla-ilgili-istatistiki-senaryo-cizelgesi-hkk.178798/

Genel hatları ile userform üzerinde ( Sn Ömer Baran , Sn Muygun, Sn Haluk'tan Sn Orion1 den revize kodlarla) yürüyen programda ;

Kayıt sayfasında, çiftlikte bulunan hayvanlar kaydediliyor. Bu sayfada güncel tarih ve doğum tarihine bakılarak gün sayısı bulunuyor.
Rapor sayfasında ( Sn Haluk'un kodlarında revize ile ) başlıklara göre kayıt sayfası filtrelenip bunun çıktısı alınabiliyor

Şu anlık desteğinizi beklediğim konular :
1- Textboxların sayı ya da tarih formatlarının doğru formatlandığının kontrolü

2- Gün sayısı bulunduktan sonra enter ile sonraki textboxa hayvanın tanımının ,ekteki text dosyasındaki gibi cinsiyete de dikkat ederek ( düve sığır inek gibi ) enter ile otomatik çıkması , ayrıca program her yeni gün açıldığında gün sayısının artması ile bu tanımların her gün yeni baştan otomatik kontrolü ile terfi eden hayvan varsa buradaki tanımın kendiliğinden değişmesi .

3- Aşı sayfasında etiketlere dokunulduğunda birinci ikinci üçüncü aşısı yapılanların ve hic yapılmayanların Sn Halit3 ün düzelnlediği şuradakine benzer ama form altında listboxta süzülmesi ve çıktı alınması
https://www.excel.web.tr/threads/personel-izin-ve-goerev-durumu.179013/

4- İstatistik senaryosunun otomatik görülebimesi için deneysel ve görsel şekilde ( sözgelimi 2020 yılı bugün aynı listedeki hayvanların o yıla göre tanımı ne kadar değişir ( düve 1 yıl sonra doğum yapıp sağmal inek olarak tanımlanır ) konusunda , belki ek bir sayfada görsel tablo oluşturma konusunda fikirler ya da bunda da destek .

Soru sahibinin veya konuyu anlayan diğer üyelerin fikir ve bilgisel desteği ile kullanışı yüksek bir programı hazırlamada desteğinizi rica ederim .

*** Alttaki V2 sürümünü indiriniz .

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-06-2024
Edit : Vbe kısmında şifre kaldırılmıştır .

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-06-2024
Şu kodlar ile hayvanın günlük durumuna göre ( ilk kaıyıt ve düzeltme kaydında ) tanımını otomatik yazdırabildim

Kod:
Private Sub TextBox17_Enter()
TextBox17 = DateDiff("d", TextBox12, TextBox132)

If TextBox17.Value >= 1 And TextBox17.Value <= 180 Then
TextBox18.Text = "BUZAĞI"
Else
If TextBox17.Value >= 181 And TextBox17.Value <= 450 Then
TextBox18.Text = "DANA"
Else
If TextBox17.Value >= 451 And TextBox17.Value <= 720 And TextBox16.Value = "Dişi" Then
TextBox18.Text = "DÜVE"
Else
If TextBox17.Value >= 451 And TextBox17.Value <= 720 And TextBox16.Value = "Erkek" Then
TextBox18.Text = "TOSUN"
Else
If TextBox17.Value >= 721 And TextBox17.Value <= 800 And TextBox16.Value = "Dişi" Then
TextBox18.Text = "İNEK-SIĞIR"
Else
If TextBox17.Value >= 721 And TextBox17.Value <= 800 And TextBox16.Value = "Erkek" Then
TextBox18.Text = "BOĞA"
Else
If TextBox17.Value >= 800 And TextBox17.Value <= 1500 And TextBox16.Value = "Erkek" Then
TextBox18.Text = "TARLA ÖKÜZÜ"
Else
If TextBox17.Value >= 800 And TextBox17.Value <= 1500 And TextBox16.Value = "Dişi" Then
TextBox18.Text = "TARLA İNEĞİ"

End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End Sub
Şu anda kalan sorunlar , textboxların formatlarının eksikliği ya da yanlışlığı ve değişken türüne göre Dim kullanamadığımdan data kaydı esnasında arasıra overflow error 6 vermesi , kaydederken de sayı olarak kaydetmemesi.
Çalışma mantığı :
KAYIT sayfasında normal kayıt yaparken textboxları enterla geçiyor , cinsiyeti yazdıktan sonra enter ile gunluk yaşını otomatik buluyor, buna göre de gelişim tanımını da buluyor. Bu anda düzeltme click ile kendiliğinden harekete geçip yeni kayıt yapılacaksa KAYDET tuşundan , yapılmış kaydı ise liste sayfasında çift tıklayıp ön forma alıp baştan enterlarken düzeltiyor ve sabitliyor.
AŞI sayfasına henüz bir çözüm geliştiremedim.

V2 Sürümü ektedir

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Suskun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 19
24.05.2032
Merhaba,

Ekte Hayvan takip ile ilgili basit bir çalışma var. Aşı takibiyle beraber , Soy Kütüğü,Hastalık, Doğum, Emzirme,Gebelik takibi Kuruya ayırma ,Doğum, Süt takibi, Ayrılış gibi Takipleri yapılabiliyor. (Mandıra olayı sonradan dikkatimi çekti. onu da basitçe ekledim)

(Eksiklikleri var cari hesaplar ,yada yapılacak işlemlerle ilgili uyarılar gibi). Size de fikir vereceğini düşünüyorum. En azından ne yapılmak istendiğini anlayabilirsiniz. Ben tabi işin kolayına kaçtım veri girişlerinde Excel'in kendi Formunu kullanmaya çalıştım.
Üzerinde çalışılarak geliştirilebilir. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-06-2024
Sayın Suskun ,
Bu büyük bir destek oldu. Dosyanızı indirip inceleyip bu konuda feyz alarak geliştirmeye çalışacağım. Şuncacık yazınızda bile eksiklerin çok olduğunu anladım . Teşekkür ediyorum :)

Excel Vers. ve Dili
Son versiyon
Şu kodlar ile hayvanın günlük durumuna göre ( ilk kaıyıt ve düzeltme kaydında ) tanımını otomatik yazdırabildim

Kod:
Private Sub TextBox17_Enter()
TextBox17 = DateDiff("d", TextBox12, TextBox132)

If TextBox17.Value >= 1 And TextBox17.Value <= 180 Then
TextBox18.Text = "BUZAĞI"
Else
If TextBox17.Value >= 181 And TextBox17.Value <= 450 Then
TextBox18.Text = "DANA"
Else
If TextBox17.Value >= 451 And TextBox17.Value <= 720 And TextBox16.Value = "Dişi" Then
TextBox18.Text = "DÜVE"
Else
If TextBox17.Value >= 451 And TextBox17.Value <= 720 And TextBox16.Value = "Erkek" Then
TextBox18.Text = "TOSUN"
Else
If TextBox17.Value >= 721 And TextBox17.Value <= 800 And TextBox16.Value = "Dişi" Then
TextBox18.Text = "İNEK-SIĞIR"
Else
If TextBox17.Value >= 721 And TextBox17.Value <= 800 And TextBox16.Value = "Erkek" Then
TextBox18.Text = "BOĞA"
Else
If TextBox17.Value >= 800 And TextBox17.Value <= 1500 And TextBox16.Value = "Erkek" Then
TextBox18.Text = "TARLA ÖKÜZÜ"
Else
If TextBox17.Value >= 800 And TextBox17.Value <= 1500 And TextBox16.Value = "Dişi" Then
TextBox18.Text = "TARLA İNEĞİ"

End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End Sub
Şu anda kalan sorunlar , textboxların formatlarının eksikliği ya da yanlışlığı ve değişken türüne göre Dim kullanamadığımdan data kaydı esnasında arasıra overflow error 6 vermesi , kaydederken de sayı olarak kaydetmemesi.
Çalışma mantığı :
KAYIT sayfasında normal kayıt yaparken textboxları enterla geçiyor , cinsiyeti yazdıktan sonra enter ile gunluk yaşını otomatik buluyor, buna göre de gelişim tanımını da buluyor. Bu anda düzeltme click ile kendiliğinden harekete geçip yeni kayıt yapılacaksa KAYDET tuşundan , yapılmış kaydı ise liste sayfasında çift tıklayıp ön forma alıp baştan enterlarken düzeltiyor ve sabitliyor.
AŞI sayfasına henüz bir çözüm geliştiremedim.

V2 Sürümü ektedir
yeni çiftlik kuruyoruz. çok borçlandık . size zahmet sekelekci@gmail.com hesabına gönderebilirmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
Merhaba,

Ekte Hayvan takip ile ilgili basit bir çalışma var. Aşı takibiyle beraber , Soy Kütüğü,Hastalık, Doğum, Emzirme,Gebelik takibi Kuruya ayırma ,Doğum, Süt takibi, Ayrılış gibi Takipleri yapılabiliyor. (Mandıra olayı sonradan dikkatimi çekti. onu da basitçe ekledim)

(Eksiklikleri var cari hesaplar ,yada yapılacak işlemlerle ilgili uyarılar gibi). Size de fikir vereceğini düşünüyorum. En azından ne yapılmak istendiğini anlayabilirsiniz. Ben tabi işin kolayına kaçtım veri girişlerinde Excel'in kendi Formunu kullanmaya çalıştım.
Üzerinde çalışılarak geliştirilebilir. Kolay gelsin.
altın uyelik alamıyorum aksoyyavuz22005@gmail.com epostasına atarmısın excel dosaysını

kakara

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2016 plus
19-12-2025
sayın @cems çalışmanızı bıtırebıldıysenız son guncel halıyle paylaşabılır mısınız ?

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-06-2024
Dosyaya son dokunmayı 3 yııl once yapmısım, excelin koruma ayarlarını dusurup dosyaya guven dediğinizde userform acılarak calısacaktır
Eksikler gorebilirsiniz bu durumda burada paylasarak ustalardan destek sorunuz zira ydısındayım mudahale sansım cok az
Her iki yoldan dosyayı yukluyorum

MANDIRA 2019 TAKİP FORMU v2 .xlsm - 248 KB

@kakara @yavuz kemal Aksoy

Ekli dosyalar

kakara

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2016 plus
19-12-2025
tesekkurler @cems ustadım

Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Dosyaya son dokunmayı 3 yııl once yapmısım, excelin koruma ayarlarını dusurup dosyaya guven dediğinizde userform acılarak calısacaktır
Eksikler gorebilirsiniz bu durumda burada paylasarak ustalardan destek sorunuz zira ydısındayım mudahale sansım cok az
Her iki yoldan dosyayı yukluyorum

MANDIRA 2019 TAKİP FORMU v2 .xlsm - 248 KB

@kakara @yavuz kemal Aksoy
Hocam merhaba, rica etsem. dosya co' ya tekrar koyma imkanınız var mı acaba. Bir sorun ile karşılaştım indiremedim.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-06-2024
Sayın @Heerten

tekrar filebig uzerine yukledim bu da bir depo sitesi ve reklam yok
Masaustune indirdikten sonra excel otomatik koruma ayarlarını dusururseniz userform ile calısır

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Hocam merhaba, rica etsem.dosya co' ya tekrar koyma imkanınız var mı acaba?

Excel Vers. ve Dili
Tr
Üstad yeni mandırada işe başladım şu an için bütçe yok açık link yenilersen çok sevinirim.