kurumsal hesaba attığım excel dosyam gitmiyor

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29.06.2022
Hazırladığım exceli kurumsal firma (enerjisa) personel mailine gönderiyorum gitmiyor. Fakat başka şahıslara atıyorum gidiyor. nasıl bi problem var çözemedim.
kendilerinin gönderdiği exceli doldurup gönderdiğimde enerjisa personeline gidiyor. Bu durumu nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Gönderdiniz dosyada VBA şifresi var, nasıl bir çözüm bekliyorsunuz ki?

Çözümü bulmak için şifreyi mi kıralım?

.

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
29.06.2022
hazır excelle problemim yok sadece mailde gitmiyor. kurumsal mail red mi ediyor bilemedim. şifreyle işinizi olmaması gerek çünkü o kısım kurumsal tarafından hazırlanmış sadece ben bir kaç sayfa ekleme yaptım. virüs mü kapmış gitmiyor bende onlarda sebebini bilmiyoruz

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Enejisa yetkilileri ile görüştünüz mü? Onlar bu işe ne diyor?

.

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
29.06.2022
görüştüm sorun sizde diyorlar başka bir şey demiyorlar.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Dosyayı zip veya rar'layıp göndermeyi deneyin.

.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Makrolu dosya olduğu için problem yaşıyor olabilirsiniz.

Normal (makrosuz) bir excel dosyası oluşturup göndermeyi deneyin bakalım sorun olacak mı?

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
29.06.2022
rar ve zipli yolladım.makrolu göndermek zorundayım zaten makroyu enerjisa firması hazırladı.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sıkıştırıp yolladığınızda sorun oldu mu?

Siz deneme amaçlı normal excel dosyası göndermeyi deneyin.

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
29.06.2022
Şimdi onu da deniyorum ama sanırım normal excelde sorun olmayacak. mokrolu excel neden gitmez onu çözeme miyiz bu arada aynı excelleri kendi içerde birine attırdığımda mail gidiyor.

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
29.06.2022
makrosuz attığım normal excel gitti. sıkıştırıp attığımda da gitmiyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Firma kendi içinde aynı dosyayı mail atabilir. Bunda sorun çıkmaz.

Fakat siz aynı dosyayı dışardan göndermek istediğinizde firmanın mail güvenlik duvarına takılır. Bende yaşamıştım. Kurumsal firmalar güvenlik sebebiyle makrolu dosyaların mail yolu ile paylaşımını engellerler. Kendi dosyaları olsa bile.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Kurumunuzda makrolu dosyalar çalışabiliyorsa:
1-Dosyadaki makroları bir metin belgesine kopyalayıp metin belgesi dosyayı mail olarak gönderin
2-Dosyadaki makroları silin ve dosyayı makrosuz olarak gönderin
3-Daha sonra gönderilen dosyaları açın metin belgesindeki kodları excell dosyasına kopyalayın.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Dosya uzantısını değiştirmek işe yarayabilir.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
......
.....

Fakat siz aynı dosyayı dışardan göndermek istediğinizde firmanın mail güvenlik duvarına takılır. Bende yaşamıştım. Kurumsal firmalar güvenlik sebebiyle makrolu dosyaların mail yolu ile paylaşımını engellerler. Kendi dosyaları olsa bile.
Duzgun yapilandirilmis bir Kurum altyapisinda, mail server her zaman Firewall'un arkasinda olacagi icin, kurum ici veya disi mail trafigi ayni imtiyazlara sahip sekilde denetlenir.

Disaridan kurumsal hesapla mail yollanirken, muhtemelen "Exchange Server" kullaniliyordur. Zayif bir ihtimal ama belki burada Client tarafinda Exchange Server'daki bazi ayarlarin eksik veya yanlis yapilandirilmis olmasindan ya da mail gonderilen cihazin uzerindeki koruma ayarlarindan kaynaklanabilir.

Bir de; orjinal soruda net olarak ifade edilmemis ama, eger kurumsal mail hesabina kurum disi bir mail hesabindan ornegin gmail, hotmail ... gibi gonderildiginde, sistem yoneticileri bazen bunu engeller.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Haluk bey teknik olarak yanlış ifade etmiş olabilirim.

Bende benzer bir kuruma bir bilgilendirme dosyası göndermiştim.

Fakat karşı taraf bana mailiniz gelmiyor şeklinde bilgilendirme yapmıştı. Bende ilgili kişinin kişisel mailine mail atarak durumu çözmüştüm.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Korhan Bey,

Yazdıklarınızdan anlayabildiğim kadarıyla, sizin durumunuz bir önceki mesajımın son paragrafındaki gibi....

Yani; örneğin siz Korhan.Ayhan@xxx.com hesabınızdan FalanKisi@FilanKurum.com adresine mail göndermeye çalışıyorsunuz ama, FilanKurum'un sistem yöneticisi sadece kendi domain'inden veya izin verdiği belirli domainler'den mail kabul ediyor. İzin verilenler arasında sizin xxx.com olmadığı için, mailiniz karşı tarafa iletilemiyor.

Benzer şekilde, @murat_5244 'ün problemi de bunun gibi olabilir. Yani; eğer @murat_5244 söz konusu makrolu Excel dosyasını bahsettiği kuruma ait bir mail hesabından değil de başka bir domain'den (gmail, hotmail, benimsirketim.com...) gönderiyorsa; sistem yönetcisi güvenlik sebebiyle sadece kendi domain'i veya izin verdiği domain ve/veya mail-server'lardan gönderilen makrolu dosyaları kabul ediyor olabilir.

Bu ihtimalin, ilgili kurumun sistem yöneticisiyle görüşülerek öğrenilmesi gerekir... ama anladığım kadarıyla sorun bu şekilde, çünkü yukarıda makrosuz dosyaların gönderilebildiği, sıkıştırılmış bile olsa makrolu dosyaların gönderilemediği belirtiliyor. Ayrıca, Zeki Beyin yukarıda belirttiği gibi, makrolu dosyanın uzantısını xlsm yerine txt gibi izin verilen cinste bir uzantıya dönüştürmek de çözüm olabilir. En azından kurumun Firewall'u test edilmiş olur :)

Diğer yandan;

Enejisa yetkilileri ile görüştünüz mü? Onlar bu işe ne diyor?

.
görüştüm sorun sizde diyorlar başka bir şey demiyorlar.

Sanki, "Enerjisa Yetkililerinin" verdiği cevabın Türkçe olarak anlaşılır tercümesi de yukarıda bahsettiğim gibi ..... Yani; "sorun sizde" nin açıklaması, "... maili gönderdiğiniz domain, Şirketimiz tarafından güvenlik nedeniyle kabul edilmiyor...." Gerçi bu cevabı, adı geçen kurumun Bilişim Yetkilileri değil de, muhtemelen @murat_5244 'ün görüştüğü mail muhatabı kişiler vermiştir. Onlar da kestirmeden klasik bir cevap üretmişler herhalde ....;)

.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Bazı kurumlar güvenlik duvarına farklı kriter koyabiliyorlar. Daha önce başıma geldi. Vba kodları bulunan dosyayı tüm kodları silerek teslim eden türüne de rastladım.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Alıcı değil de, gönderen tarafında bir engelleme varsa, örneğin Gmail hesabında da ataçlanan içeriğe bağlı olarak engelleme söz konusu. Zip veya rar içinde olsun, hatta ilginçtir arşiv parola ile korunmuş bile olsa exe uygulaması gönderilemiyor mesela...