Kura Çekilişi

istanbulcahan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (Türkçe)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-11-2024
http://www.excel.web.tr/search.php?searchid=875463
http://www.excel.web.tr/f48/rastgele-say-lar-toto-t58002.html
yukarıdaki jkonuyu veya arama sonuçlarıı inceleyiniz.
Örnek dosya eklerseniz olabilirliğini söylerim. futbolla alakam yok denilebilir.
Slm. excel dostu;
Yukarıdaki linkleri inceledim. Bir linkte öyle bir konu bulunamadı mesajı aldım. Diğerinde ise; loto konuya yakın gibi benim işime uymadı. Çok sağol.

Ekteki fikstur_anahtar.xls dosyasında fikstür anahtar sistemleri var. Hangi spor branşında olursa takım müsabakalarında kaç takım katıldıysa ona göre anahtardan fikstür belirleniyor. önce takımların 1) Kaçıncı sırada oldukları A1-FB A2-GS A3-BJK A4-ALTAY belirleniyor. Ona göre ; 4 lü fiktür ANATARINA göre takım isimleri yerine yerleştiriliyor. Ben bu işlemlerin excelde yapmak istiyorum. Gidiş yolu olarak tuş ile olacak herhalde ama ötesi bende yok yardımcı olabilirmisin.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
ev: Ofis 2007- Win Xp
iş: Ofis 2010- Win Vista
umarım yapılabilir çalışmalarınızı dört gözle bekliyorum kolay gelsin iyi günler...
sn dodopali mevcutla idare edin tekli çekiliş ile denedim hafta dolmadan çakışmalar başladı.
ilk 11 satırı doldurunca 12. satıra mecburen 1 kaldı o da daah evvel kullanıldı.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
sn dodopali mevcutla idare edin tekli çekiliş ile denedim hafta dolmadan çakışmalar başladı.
ilk 11 satırı doldurunca 12. satıra mecburen 1 kaldı o da daah evvel kullanıldı.
teşekkürler sn. hsayar emiğinize sağlık size zahmet verdim...
tekli çekilişte çakışmalar oluyorsa bu işten vazgeçelim o zaman sadece çekiliş haftasını uzatalım ve bir sayıya 12 satırıda kullanma imkanı verelim mümkün oluyorsa...

istanbulcahan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (Türkçe)
05-11-2024
Sayın hsayar benim problemede bakabilirmisin.

istanbulcahan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (Türkçe)
05-11-2024
Takımlar tablosu ve daha fazxla açıklama ilave ediniz.
Takımlar maçı 3-0 ya da 3-1 kazanırsa galip gelmiş sayılır. bu durumda 3 puan alır. Beraberlik durumu yoktur. Mağlup durumda mağlup olana puan verilmez. Averaj durumu yoktur. Aldığı Set ve Verdiği Set vardır. puan eşitiliğinde aralarındaki maçı hangi takım kazandıysa o takım bir üst sıraya yükselir.

örnek : kadıköy 6 puan - çayırbaşı 6 puan çayırbaşı rakibini yenmmiş çayırbaşı 1.takım olur. kadıköy aynı puanla 2.inci olur.

bahçelievler 4 puan tuna spor 4 puan (burada bahçelievler rakibini yendiğinden 3.üncü olur.

kdosyada takımlarıa fiksüre göre yazdım. İlgine sağol.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
iyi günler sn hsayar rahatsız ettiğimden dolayı çok özür dilerim affınıza sığınıyorum şu kura çekimi olayını tam olarak sonlandıramadık...
en son olarak şu kura sistemini belirleyelim...
sizden istediğim sadece şu...
sayıların alt alta gelmesi artık önemli değil sadece önemli olan yan yana denk gelmemeleri ve bu olaslık bitene kadar çekilşin devam etmesi yani bir örnek vercek olursam örneğin pazartesi günü ilk çekilen numaranın tüm 12 adet satırıda kullanarak başka ihtimal kalmayıp tekrar ilk sayı olma ihtimalı doğduğu zaman ki bu ihtimal başka bir gün ilk sayı olarak olacaktır büyük bir ihtimalle bu önemli değil önemli olan herbir sayının tüm 12 adet satırı eşit sayıda kullanarak çekilişi sona erdirmek...
umarım tez zamanda bana dönersiniz tekrardan herşey için sağolun...
saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
yani ilk çekilişlte 1 çıktı hemen altına 1 çıktı sorun değil mi?
Eğer demek istediğiniz bu değilde, 1,2 c sütunda alt alt ta geldi, d sütununda alt alta gelse de olur diyorsanız zatenb unun kontorlünü yapmamıştık.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
yani ilk çekilişlte 1 çıktı hemen altına 1 çıktı sorun değil mi?
Eğer demek istediğiniz bu değilde, 1,2 c sütunda alt alt ta geldi, d sütununda alt alta gelse de olur diyorsanız zatenb unun kontorlünü yapmamıştık.
Demek istediğim ''1,2 c sütunda alt alt ta geldi, d sütununda alt alta gelebilir '' doğru bununla ilgili bir kontrol yapmadık uğraşacağınızı söylemiştiniz ondan dedim boşverin diye...
şuan benim için önemli olan yine bu mevcut sistemi şimdiki gibi 1 haftalık değilde bunu yanyana haftalar olarak devam ettirmek bunu istememdeki amaç hersayıya birer kez bütün satırları kullandırmak bütün olasıklar tükenince de çekilişe son verilip sıfırdan başlanmak çekiliş süresinin uzunluğu kısalığı hiç önemli değil kaç dakika kaç saat sürdüğü önemli değil

Excel Vers. ve Dili
Çekilişin olduğu gün bir değer, diğer günlerdeki bir gün ile aynı sıraya denk gelirse
(Örneğimzde Pazar günü 1 değeri pazartesi günkü 1 değeri aynı sıradadır.)
A) 1 değeri 11 sıraya, 11. sıradaki 12. sıraya aktarılarak takas yapılır.
B) 1-12 sıra değerleri sıfırlanıp yeniden çekilişe başlanır
Tercihiniz hangi yönde?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Çekilişin olduğu gün bir değer, diğer günlerdeki bir gün ile aynı sıraya denk gelirse
Tercihiniz hangi yönde?

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
Tercihiniz hangi yönde?
söylemek istediğinizi anlayamadım ki....örnek dosyalar elinizde mevcutsa eğer bir bakıyım çünkü anlayamadım demek istediğinizi....

ben söylemek istediğimi bir dosya olarak hazırladım bakarsanız sevinirim...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
söylemek istediğinizi anlayamadım ki....örnek dosyalar elinizde mevcutsa eğer bir bakıyım çünkü anlayamadım demek istediğinizi....

ben söylemek istediğimi bir dosya olarak hazırladım bakarsanız sevinirim...
22.mesajdaki resime bakarak ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
22.mesajdaki resime bakarak ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
22. mesajı okudum fakat demek istediğim programda bir sıkıntı var çünkü normalde matematik kurallarına aykırı bir durum var çünkü 1 sayısı sadece 4. kez kullanımda tekrar aynı satıra denk geliyor fakat olasılık olarak 22. mesajda tekli olarak yapmışsınız programı ve 11 satır var bu durumda 1 sayısının bu 11 adet satırıda kullandıktan sonra tekrar aynı satıra denk gelmesi lazım 4. kez kullanımda değil söylemek istediğim bu...olasılık eksik olarak dönüyor sistemde..
teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
22. mesajı okudum fakat demek istediğim programda bir sıkıntı var çünkü normalde matematik kurallarına aykırı bir durum var çünkü 1 sayısı sadece 4. kez kullanımda tekrar aynı satıra denk geliyor fakat olasılık olarak 22. mesajda tekli olarak yapmışsınız programı ve 11 satır var bu durumda 1 sayısının bu 11 adet satırıda kullandıktan sonra tekrar aynı satıra denk gelmesi lazım 4. kez kullanımda değil söylemek istediğim bu...olasılık eksik olarak dönüyor sistemde..
teşekkürler...
sn dodopali olasılıkla alakasıo yok raasal olarak 11 sayı seçilmiş ve Pazar günü 1. grup yerleşmesi yapılmış.
12 sıraya 1 kalmış, ve oda pazartesi kullanılmış.
ama siz bana tekli çekim yapmayacağım derseniz o şekilde düşünlebilir.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
sn dodopali olasılıkla alakasıo yok raasal olarak 11 sayı seçilmiş ve Pazar günü 1. grup yerleşmesi yapılmış.
12 sıraya 1 kalmış, ve oda pazartesi kullanılmış.
ama siz bana tekli çekim yapmayacağım derseniz o şekilde düşünlebilir.
yoo yoo tekli olarak değil ben yanlış ifade ettim demekki özür dilerim eskide söylediklerimizi bir kenara bırakın...
söylemek istediğim hersayı her satırı kullansın yani bizim 24 sayımız var o zman bu 24 sayı tüm 24 adet satırda en fazla bir kez ama yanyana denk gelmeyecek şekilde birkaç haftalık çekiliş yapmak en son mesajda ekledim dosyayı 1 rakamının tüm 24 adet satırı nasıl kullanması gerektiği ha bu arada illede 1 rakamı dediğim satırlarda olmak zorundadır diye anlamayın bunu sadece örnek olsun diye yaptım maksatım en fazla bir kez olmak şartıyla 24 adet satırda sayıyı dağıtmak ki keza tüm sayılarda aynı şekilde dağılacak random olarak bunu yapabilirmiyiz...
saygılar...

Excel Vers. ve Dili
yoo yoo tekli olarak değil ben yanlış ifade ettim demekki özür dilerim eskide söylediklerimizi bir kenara bırakın...
söylemek istediğim hersayı her satırı kullansın yani bizim 24 sayımız var o zman bu 24 sayı tüm 24 adet satırda en fazla bir kez ama yanyana denk gelmeyecek şekilde birkaç haftalık çekiliş yapmak en son mesajda ekledim dosyayı 1 rakamının tüm 24 adet satırı nasıl kullanması gerektiği ha bu arada illede 1 rakamı dediğim satırlarda olmak zorundadır diye anlamayın bunu sadece örnek olsun diye yaptım maksatım en fazla bir kez olmak şartıyla 24 adet satırda sayıyı dağıtmak ki keza tüm sayılarda aynı şekilde dağılacak random olarak bunu yapabilirmiyiz...
saygılar...
zor gözüküyor.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
sn hsayar geçmiş bayramınız kutlu olsun...
konuyla ilgili bir çalışmanız oldumu veya bu konuyla ilgili bir çalışma yapacakmısınız iyi günler..
saygılar...

Excel Vers. ve Dili
sn hsayar geçmiş bayramınız kutlu olsun...
konuyla ilgili bir çalışmanız oldumu veya bu konuyla ilgili bir çalışma yapacakmısınız iyi günler..
saygılar...
iyi dileklerniz için teşekkür ederim. bi muakvele. yeteri kadar deneme yaptım ama hiçbiri şu anlkinden daha iyi değil aklıma yeni bir fikir gelince burada yayınlarım.