Koşullu Biçimlendirme Hatası

Excel Vers. ve Dili
2016 Excel. English.
Arkadaşlar Merhaba.
Bir platformdan Excel'e veri transfer oluyor. Gelen bu dataları diğer hücrelerde çeşitli formüller kullanarak dönüştürüyorum. Örneğin veri A1 hücresine geliyor. Ben B2 hücresine yazdığım formül ile "A1" hücresine gelen veriyi dönüştürüyorum. Bundan sonra atıyorum "C2" Hücresine yazdığım bir formülle "B2" hücresinden farklı bir çıktı alıyorum. Birbirine referans olan çok hücre var. Sorunum ise şu; bu A1 hücresinden başlayan yolculuk diğer hücrelerdeki formüllerden süzüle süzüle en son "F13" hücresinde kullandığım içi içe geçmiş formüllerle bir değer çıktısı alıyorum. Bir de "F12" hücresi var aynı şekilde. "F13" hücresini seçip renklendirmek için "Koşullu Biçimlendirmeyi" açıyorum. Ve iki kural oluşturuyorum F13 hücresi için. Bu kurallardan biri "=F13<F12 " ise hücreyi kırmızıya boya eğer "=F13>F12" ise hücreyi maviye boya diyorum. Ancak sonuçta F13 hücresi F12 hücresinden büyük de olsa küçük de olsa hep F12 hücresini büyük algılıyor ve hücreyi maviye boyuyor. Oysa ki F12 hücresinin f13 hücresinden büyük bir değer olduğunu görüyorum. Buna göre F13 hücresini kırmızıya boyaması gerekirken f12 hücresini hep küçük gibi algılıyor. 3 gündür ne yaptıysam çözemedim. Sizce sorun nedir? Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

kemalist

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2021 TÜRKÇE
BUYRUN

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Bu şekilde yardım almanız çok zor. Veriyi görmek gerek. Örnek bir dosyanızı paylaşım sitelerinden birine yükleyip buraya adresini belirtiniz.

Excel Vers. ve Dili
2016 Excel. English.
Merhaba,

Bu şekilde yardım almanız çok zor. Veriyi görmek gerek. Örnek bir dosyanızı paylaşım sitelerinden birine yükleyip buraya adresini belirtiniz.
Sayın Necdet. İlginiz için çok teşekkür ederim. Haklısınız. Öyle yapmam daha doğru olacak. Ama dosyayı paylaşsam bile başka bir platformdan dataların sağlandığını söylemiştim. Bütün hücreler saniye saniye değer değiştiriyor. Yani ben dosyayı paylaşsam bile dosyaya bakacak arkadaşlar o platforma bağlı olmadığından bu sorunun çözümü için bir problem yaratır mı onu merak ediyorum. İlk başta da o yüzden paylaşamadım. Saygılarımla

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel. English.
Sayın Necdet. İlginiz için çok teşekkür ederim. Haklısınız. Öyle yapmam daha doğru olacak. Ama dosyayı paylaşsam bile başka bir platformdan dataların sağlandığını söylemiştim. Bütün hücreler saniye saniye değer değiştiriyor. Yani ben dosyayı paylaşsam bile dosyaya bakacak arkadaşlar o platforma bağlı olmadığından bu sorunun çözümü için bir problem yaratır mı onu merak ediyorum. İlk başta da o yüzden paylaşamadım. Saygılarımla
Bu arada sorunu hallettim. Çok teşekkürler ilginiz için tekrar. Bahsettiğim F13 ve F12 hücrelerindeki formüller ile ilgili bir detaydan dolayı kaynaklanıyormuş. ;) Aslında formül hatalı olmamasına rağmen Koşullu formülde kullandığım "" 'tan dolayı kaynaklanıyormuş. Aynı hücrede birden fazla IF(AND) formülü vardı ve her formülün sonuna eğer değilse kısmında kullandığım "" yani boş bırak ibaresi koşullu biçimlendirmenin doğru çalışmamasına neden oluyormuş. Mutluyum :ROFLMAO:

kemalist

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2021 TÜRKÇE
=$F$13>$F$12
Formülleri böyle yazın her iki şartada

Excel Vers. ve Dili
2016 Excel. English.
=$F$13>$F$12
Formülleri böyle yazın her iki şartada
Evet hücre sabitlemeyi biliyorum. Ancak buradaki sorun koşullu biçimlendirme harici F12 VE F13 hücresinde yer alan formülde kullandığım ""(-den-dan) 'dan kaynaklanmaktaymış. F12 VE F13 hücrelerinde kullandığım IF(AND formülü dolayısı ile her her IF(AND 'den sonra eğer değilse kısmına "" girmiştim. Ancak bir hücrede aşağı yukarı 50 tane IF(AND formülü sıralı olunca ve bu hücreyi de Koşullu Biçimlendirme yapmak istediğimde koşullu biçimlendirmede girdiğim koşulu uygulamıyor veya tam tersine uyguluyordu. F12 VE F13 hücrelerinde bu hücrelerin her birinde aşağı yukarı sıralı olarak 40-50 tane IF(AND fonksiyonu vardı. Bunların sonundaki ""(-den-dan) ibaresini kaldırınca sorun çözülmüş oldu. İlginiz için çok teşekkür ederim Sayın Kemalist. Müteşekkirim.(y)