Kombinasyon sonucunu sayfalara yazdırabilirmiyiz

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
Selam
Excelde kombinasyon sonucunu sayfalara yazdırabilirmiyiz
örneğin 20 ismin 3 erli kombinasyonu 1140 adet oluyor VBA kodlarıyla veya başka bir yöntemle bu 1140 adet 3 erli ismi sayfaya/sayfalara yazdırabilirmiyiz

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
Sayın üstadlar sadece böyle bir şey olur veya olmaz deyin de kurtulayım şu aklımı kemiren sorudan

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın COST_CONTROL,

Tek kelime ile ağzım açık kaldı :)

Tebrikler, Saygılarımla...

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Özel kişi
Merhaba;

Ben bir konuyu belirtmek ve ilave yapmak istedim.

Kombinasyon sonuçlarının sayfada listelenmesi konusu forumda daha önceden de bir kaç kere sorulmuştu.

Yazılan kodlar, genellikle orjinal soruya göre hazırlandığı için problemin genelinde pek esnek kalmamaktadır. Yani; 20 adet verinin 3' erli kombinasyonu yukarıda sayın COST_CONTROL'un önerdiği kodlarla çözülmektedir ama, eğer hemen arkasından 5' li veya 8'li kombinasyon istenseydi o zaman oturup yeni kodlar hazırlamak gerekecekti.

Buradan hareket ederek, bu konuyla ilgili olarak .... yani, kodlara esneklik getirmeyi amaçlayarak, sözkonusu kombinasyon türüne göre ilgili kodların run-time (kod çalışma süreci) içerisinde hazırlanması ve bittikten sonra da çalıştırılmalarını sağlayan bir dosya hazırladım.

Çalışma sayfasının Data isimli sayfanın 1nci satırındaki hücrelere yan yana veriler girildikten sonra (ekli örnek dosyada 10 adet), bu sayfadaki butona tıklandığında sonuçlar Kombinasyonlar isimli sayfada listelenecektir.

İlgili dosya ektedir, iyi çalışmalar dilerim.

Not: Office2000 üzeri versiyonlarda, makro güvenlik ayarlarında "VB projelerine erişime güven...." türünde bir seçenek olması gerekir. Bunun seçili olması gerekir.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Bilgi: Dosyada bir hata vardı, düzeltilerek yukarıdaki mesaja eklendi.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sn. Haluk bey elinize sağlık sizin çözümünüz gerçekten esnek bir çalışma olmuş.

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın Haluk,

Sizi de Tebrik ederim. Gerçekten çok güzel bir örnek vermişsiniz. Sizler sayesinde kodlamaya bakış açımız her geçen gün değişiyor ve ufkumuz genişliyor.

Saygılarımla...

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Teşekkür ederim beyler.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
Konuyu açan kişi olarak ilgi gösteren tüm dostlara teşekkür ederim.
1 Foruma yeni katılıp bu konuyada göz atan arkadaşlara; ben pek cevap geleceğini sanmıyordum ama herzamanki gibi yine yanıldım böylece bu konuda cevaplanmış oldu.
2 Forumda karamsarlığa yer yok ama unutmayın burada her şey gönüllülük esasına dayanır.
Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
Sayın Haluk
Mal bulmuş fakir gibi biraz horlayayım dedim şans oyunları geldi aklıma 49 adet sayıyı 6 lı kombinasyon hesapladım 13983816 sonuç çıkıyor bunu yazdırmayı düşündüm excel 65536 ya kadar müsade ettiği için olmadı bu örnekten yola çıkarak satırın bittiği yerde başa dönüp (kullanıcının kaçlı kombinasyon yapacağı bilinmez) ilk boş hücreden aşağı doğru yazdırmaya devam ettirilemezmi eğer aynı sayfada bu mümkün değilse sonraki sayfalara devam etse tabi busefer şu soru ortaya çıkıyor sayfalar otomatikmi oluşacak yoksa kullanıcı baştan yeteri kadar sayfamı oluşturmalı.
Saygılar

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Kod anlatılmaz yazılır tabiri tam Haluk Hocam için.

Ellerinize ve emeğinize sağlık.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Sayın Ali bey, nezaketiniz için teşekkür ederim.

Sayın hassan26; dosyayı istediğiniz şekilde revize ettim. Yani, kombinasyon sonuçları eğer 65536 adetden fazlaysa, gerekli sayfalar otomatik olarak üretilecektir.

Ben, sayısal loto için 49 adet sayının 6'lı kombinasyonu için kodu denedim.

Kod çalışıyor ancak, 15 -16 sayfa ürettikten sonra PC' nin hafızası yeterli gelmediği için kodun çalışması duruyor.

Revize dosya ektedir.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Haluk,

Eminim ki, harika bir çalışma yapmışsınız. Ancak ilk dosyanız ile ikinci dosyanız bende çalışmadı.

Neden çalışmadığını, araştırmaya fırsat bulamadım. Ben de bir hazıra konmak istiyorum.

Hata mesajlı dosya ekte.

Şimdiden teşekkürler.

..

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
.....
....
..

Not: Office2000 üzeri versiyonlarda, makro güvenlik ayarlarında "VB projelerine erişime güven...." türünde bir seçenek olması gerekir. Bunun seçili olması gerekir.

Sayın yurttas sizde hata vermesinin sebebi; yukarıdaki alıntıda belirttiğim ve 5 No'lu mesajda yer alan not' taki düzenlemeyi yapmanız gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Tolls>>Macro>>Security ekranında

Trusted Publishers sekmesinde

Trust Access To Visual Basic Project

bölümünün işaretli olması gerekiyor.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın yurttas sizde hata vermesinin sebebi; yukarıdaki alıntıda belirttiğim ve 5 No'lu mesajda yer alan not' taki düzenlemeyi yapmanız gerekiyor.
Dikkatsizlik işte.

İşlem tamamdır.

Teşekkürler, Haluk Bey.

Sayın ripek size de teşkkür ederim.

.

Excel Vers. ve Dili
excel fonksiyonlar
Haluk hocam gerçekten istediğimiz gibi bir çalışma olmuş. Beyninize , yüreğinize
ellerinize sağlık. Hocam bu çalışmaya küçük bir ek yapabilirmiyiz acaba ? Şöyle ki ; elde ettiğimiz dağılımları belli bir benzerlik katsayısına göre eleyebilir miyiz ?
Diyelim ki 10 nun 6 lı kombinasyonunu aldığımızda 210 değişik dağılım elde ediyoruz. Bunlardan bazılarının 5 rakamı aynı bazılarının 4 vs. Varsayalım ki bu 210 değişik dağılımdan 5 rakamı aynı olanları elemek istiyoruz. Hocam bunu nasıl yapabiliriz. ? Emeği geçen herkese teşekkürler .

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
selamlar,
evet,böylesi bir problem nasıl çözülür.Ben benzer biçimde -anladıım kadar- yavaş olmakta,vba kodları hazırlanabilir mi. Yani eleme yapabilmek örneğin 4 rakamda aynı olanları yada diyelimki 6 sayılık yada 10 sayılık grup içiden tespit ettiğimiz kurala göre eleme yapmak.Mümkün olur sanırım fakat ustaların biraz kafa yorması gerek sanırım.
hoşçakalın.

Excel Vers. ve Dili
xp
Sayın Ali bey, nezaketiniz için teşekkür ederim.

Sayın hassan26; dosyayı istediğiniz şekilde revize ettim. Yani, kombinasyon sonuçları eğer 65536 adetden fazlaysa, gerekli sayfalar otomatik olarak üretilecektir.

Ben, sayısal loto için 49 adet sayının 6'lı kombinasyonu için kodu denedim.

Kod çalışıyor ancak, 15 -16 sayfa ürettikten sonra PC' nin hafızası yeterli gelmediği için kodun çalışması duruyor.

Revize dosya ektedir.
Sayın Haluk

Herşey için teşekkürler. Yalnız ben dosyayı indiremiyorum. bir kontrol edebilirmisiniz. kaldırılmış olunabilir mi?

teşekkürler