Kombinasyon Listelemek ve Olasılık Eksiltmek

nowada

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-05-2026
Merhaba,
Öncelikle kombinasyonla ilgili önceki başlıkları inceledim fakat indirdiğim örneklerle istediğim sistemi oluşturacak altyapı kuramadım.
Net bir şekilde ifade etmek gerekirse şans oyunları ile ilgili bir deneme yapmak istiyorum, Bu şekilde konuların çok ciddiye alınmayabileceğini biliyorum fakat yine de danışmak istedim.
=Kombinasyon(60;6) yı listelemek (yazdırmak) bunun içerisinden
-ardışık 6 sayıyı çıkarmak
-ardışık 5 sayıyı çıkarmak
-ardışık 4 sayıyı çıkarmak
-ardışık 3 sayıyı çıkarmak
-ardışık çift ve tek 6 sayıyı çıkarmak
-ardışık çift ve tek 5 sayıyı çıkarmak
-ardışık çift ve tek 4 sayıyı çıkarmak
-ardışık çift ve tek 3 sayıyı çıkarmak
-3,4,5,6,7,8,9,10 sayılarının ardışık olarak 6,5,4,3, adet tekrarlarının çıkarmak. Örn: 3-6-9-x-y-z veya 7-14-21-28-x-y veya 5-10-15-20-25-x listelerini çıkartmak
-şimdiye kadar oynanmış bütün sonuçları listeleyeceğim başka bir excel dosyasından çekilmiş (milli piyango özelleşmeden önce son çekiliş 667. haftada + 120 çekiliş de bundan sonra var) sonuçların 6,5,4 ve 3 lü kombinasyonları çıkarmak.
kalan yaklaşık matematiğim yettiği kadarıyla 12m kombinasyon olması lazım, bunların arasında rastgele oynamak yada 10-12 sayı seçip tüm kombinasyonları listeleyip sadece bu içeriğin içinde kalan 6lıları oynamak istiyorum. teknik olarak çok zor gibi durmuyor ama bütün sonuçları listelemek kasıyor o dosyada çalışmakta, bunun sistematik olarak bütün olasılıkları dizip filtrelemek ile değil ihtiyaç olmayan kombinasyonları hiç listelemeyerek yapmak mümkün olmuyor benim becerilerimle,
yardımcı olabilecek olursa konuda çok sevinirim.

nowada

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2016
06-05-2026
bir el atacak, en azından durumla ilgili nasıl bir şey araştırabileceğimi söyleyecek birileri var mı?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Excelin bu tür milyonlu veriler için uygun bir program olmadığını düşünüyorum.
Sonuçta sınır sayıda, hücre, satır, sütun ve hepsinden önemlisi bellek var.

nowada

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2016
06-05-2026
Excelin bu tür milyonlu veriler için uygun bir program olmadığını düşünüyorum.
Sonuçta sınır sayıda, hücre, satır, sütun ve hepsinden önemlisi bellek var.
aslında o kadar büyük veri oluşturacağını düşünmüyorum, ktools'un eklentisiyle bütün olasılıkları hatta daha fazlasını 1-2 dakikada diziyor fakat bildiğimiz matematik de kullandığımız kombinasyon ile oradaki kombinasyon farklı bir içerik olduğunu fark ettim. Örneğin dizileri "1,1,1,1,1,2 - 1,1,1,1,1,3 - 1,1,1,1,1,4 - ...." şeklinde oluşturuyor buda elde etmek istediğimden çok fazla sayı dizi demek oluyor aslında.
Bütün olasılıkları dizmek ve bunların içinden filitreliyerek çıkartma yapabiliyorum fakat bu durum elle çıkartma olduğundan ve bunda hata yapma olasılığım çok yüksek olduğundan bunu ile uğraşmak hem zorluyor hem sağlıklı gelmiyor. Matematiksel olarak formüle dökebilsem, bu konuda yardımcı olacak birileri olsa harika olabilir.