Kelime içinde Harf Dizisi Arama

Excel Vers. ve Dili
2003
İngilizce
Merhaba Arkadaşlar, Yapmak istediğim şey:
Şirketimizde Kodlar HAM1000 ARU5000 IST1250 Gibi yapıldı. VE excellde Hücrede aynen böyle görünüyor
Ben,
içinde HAM yazan tüm satırları başka bir kolona listelemek istiyorum

Programı nasıl yapacağımı biliyorum Bilmediğim şey ise "İçinde HAM yazan kelimeler" komutunu nasıl vereceğim

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Aşağıdaki kodlar makro kaydet ile alındı.
A:F sütunlara sahip bir bilgide B sütununda (Fild:=2) içeriği HAM olan verileri süzer ve J sütununa aktarır.

siz kendinize göre uyarlayınız.

Kod:
Sub Makro1()

ActiveSheet.Range("$A$1:$F$985").AutoFilter Field:=2, Criteria1:="=*HAM*", _
        Operator:=xlAnd
    Columns("B:B").Copy
    Range("J1").Select
    ActiveSheet.Paste

End Sub

Excel Vers. ve Dili
2003
İngilizce
Çok Teşekkür ederim ama bu sanırım işimi görmez. Filtreleyip kopyalamak değil de şu şekilde düşünmüştüm:
For i = 1 to 1000
if Cells(i,1) içinde "Ham" kelimesi geçiyorsa herhangi bir yerinde THEN ..... bundan sonrasını zaten yaptım
Next i

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Neden işinizi görmez?
Ha filtreleyip aktarmışsınız ha döngü ile. Aslında Filrtreleyip aktarmak daha hızlı olur döngüye göre.

Örnek dosaynızı dosya paylaşım sitelerinden birine yükleyin, ilgilenen arkadaşlar çıkacaktır.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
Merhaba

Yukardaki Sayın Necdet Beyin filtrelemeli çözümüne katılıyorum.
Filtreleyip aktarmak döngüye göre daha hızlı olur.

Alternatif olarak aşağıdaki kod mantığı başka türlü işiniz düştüğünde bir fikir vermesi için eklenmiştir.

Selamlar...
Kod:
for i= 1 to 10

for j= 1 to len(cells(i,1))
      if mid(cells(i,1),j,3)="HAM" then

... sizin belirleyeceğiniz ilgili kodlar

end if
   next

next

Son düzenleme:

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2010 Türkçe
Benimde bir sorum olacaktı, yazdıklarınıza benzer. Örnek: E Sütununda (E4'ten başlıyor) verilerim mevcut. Bunlar: J.Kd.Alb. , J.Asb.Kd.Bçvş.İsth., Uz.J.III.Kad.Çvş. şeklinde yaklaşık 30 tane rütbe var. BT sütunundada (BT4'ten başlıyor)bu rütbelerin açık şekilde ve özet olarak , puanlamada kullanılmak üzere yazılmış verilerim mevcut. BT sütununda yazan verilerim : Kıdemli Albay, Binbaşı, Teğmen, Başçavuş, Uz.J.III.Kad.Çvş. şeklinde 30 rübenin puanlamaya esas özet şekilde ve açık olarak yazılmış halleri var. İsteğim mümkünse şudur: E Sütununda J.Kd.Alb. içinden Kd.Alb. kelimesini görünce N sütununa (N4'ten başlıyor) açıkça Kıdemli Albay yazsın istiyorum. Bu şekilde yaklaşık 4000 satırım mevcut. E sütununda her satırda BT sutünundaki tüm veriyi arıcak, kısaltmaya uygun uzun metni N sütununda uygun satıra (hizasına yazacak). J.Kd.Bnb.'da Kd.Bnb. yazan kelimeyi alıp mesela Kıdemli Binbaşı yazacak. BT'sütunda Kıdemli Binbaşı kelimeside mevcut mesela. Bunun gibi 30 kısaltma ve kısaltamaları bulup yazacağı 30 uzun metin mevcut. Yardımcı olrsunız birçok zaman kazanmış olacağız. Uzun yazdım kusura bakmayın. İyi çalışmalar...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Örnek dosyanızı paylaşım sitelerine yükleyip linkini paylaşırsanız yardımcı olmamız kolaylaşır.

İçinde bahsettiğiniz 30 rütbenin açık ve kısa şekilleri bulunsun. Ayrıca kısa eşleştirmelerde kullanılacak rütbe isimlerini de belirtiniz.

Sebahattinnn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2010 Türkçe
İlginize ve cevabınıza teşekkür ederim. Tek bir sorum vardı ,dosya yüklemeden tarif almam mümkün degilmi acaba?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Verileriniz tabiri caizse sallamasyon olabilir. Asıl verilerinizle bir işimiz yok.