Kâğıt Yerleştirme Plânı

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Size diyecek söz bulamıyorum Levent bey. :)
Harikulade olmuş, ellerinize emeğinize sağlık.
Çok teşekkür ederim.

Unuttuğum bir nokta var, son bir ricam olsun sizden, sizi çok yordum biliyorum ama. :(

Label'in alt kenarını 1,2 cm kısaltmıştık, üst kenarını da 0,3 mm kısaltabilir miyiz acaba ?

Tekrar çok çok teşekkür ederim. :)
Hayırlı geceler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Rica ederim. 21 nolu mesajımdaki dosyayı yeniledim. Ayrıca soldan 0,3 cm mesafeyi 0,6 cm olarak çizdirmişim bunuda düzelttim. Dosyada üst ve sol kenar koyu bir çizgi şeklinde görünüyor. Bu koyuluk 0,3 cm'yi göstermektedir.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Anladım Levent bey.
Bir kaç deneme yaptım, kağıdı alttan; 1,2 cm - Üstten, Sağdan ve Soldan; 0,3 cm pay bırakıyor.
Tam olması gerektiği gibi olmuş. :)

Gerçekten size ne kadar teşekkür etsem azdır. :)

Aslında bu programı kusursuz hale getirmek için bir kaç şey daha eklemek gerek ama, o kadar çok şey istedim ki sizden çekiniyorum biraz.
Neyse, bu kadarı bile büyük bir ilerleme, hayâl bile edemezdim excelde böyle bir şey yapılabileceğini. :)

Sayenizde Levent bey, görüşmek üzere, hayırlı geceler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Rica ederim. Siz diğer eklemelerinizi toplu halde yazarsanız fırsat bulduğumda ilgilenmeye çalışırım.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba Levent bey.

Birşey sormak istiyorum; mevcut ebatlara birkaç tane daha yeni ebat eklemek istiyorum.
Nasıl yapabilirim ?

Örneğin; 30x40 - 33,3x35 cm gibi

Teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Userform üzerine iki adet checkbox ilave edin ve bu checkboxlara c23 ve c24 isimlerini verin. Ayrıca userformun kod sayfasındaki "Dim cb(22) As New Class1" satırınıda "Dim cb(24) As New Class1" olarak değiştirin.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
UserForm_Initialize'deki ve ClassModule'deki 22'leri de 24 yaptım istediğim oldu.
Teşekkür ederim Levent bey. :)

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Levent bey, merhaba.
Şöyle bir şey eklesek olur mu ?
Normal hesaplattırdığımızı düşünelim.
Örneğin; 15 x 21 yazdık, labeli 64x90 a göre çizdi, en den ve boy dan 4' e böldü.
15 cm'i 64 kenarından, 21 cm'i de 90 kenarından aldı.

Bir checkbox ekleyip te bu işlemi istediğimizde tersine çevirebilir miyiz acaba ?

Yani; 15 cm'i 90 kenarından, 20 cm'i de 64 kenarından alacak birşey.

Teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bir önceki sorunuzdaki ilaveyide yaparak dosyanızı tekrar ekleyebilirmisiniz. Onun üzerinden tekrar gidelim.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Bir önceki sorum;
Levent bey, merhaba.
Şöyle bir şey eklesek olur mu ?
Normal hesaplattırdığımızı düşünelim.
Örneğin; 15 x 21 yazdık, labeli 64x90 a göre çizdi, en den ve boy dan 4' e böldü.
15 cm'i 64 kenarından, 21 cm'i de 90 kenarından aldı.

Bir checkbox ekleyip te bu işlemi istediğimizde tersine çevirebilir miyiz acaba ?

Yani; 15 cm'i 90 kenarından, 20 cm'i de 64 kenarından alacak birşey.

Teşekkür ederim.
Teşekkürler Levent bey.
Dosyayı ekliyorum.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Levent bey süpersiniz gerçekten. :) :D :D
Bazı hesaplamalarda bir hata yapıyordu, bu son göndediğiniz dosyayla hata giderilmiş oldu.

Emeğiniz için gerçekten size çok teşekkür ederim.

Bizim matbaacılıkta "Forma mantığı" diye bir mantık vardır.
Aslında işe ve makinelere bağlıdır bu, düz mantık bir hesaplama değildir.
O yüzden her bir iş, birçok özellik barındırmasına rağmen kendi içinde tek bir iştir.
Her işi kendi özelliklerine göre ayrı ayrı değerlendirmeli ve işin gelişinden sevkiyata kadar,
en baştan detaylıca tüm üretim süreçleri gözden geçirilip ona göre hesaplanmalı ve üretimi de bu şekilde düşünülmelidir.

Bu programın tam sonuç vermesi, tabiri caizse cuk diye oturması için; bu programı hazırlayan ve kullanacak olan kişilerin bir arada olması gerekir aslında.

"Forma mantığı" işin baskı sürecinden sonraki, yani ciltleme (mücellit) aşaması için çok önemlidir. İşi yanlış basarsanız, ki bu işin üretiminin yanlış planlandığını gösterir, o halde işi çöpe atın gitsin, büyük zararlara gebe olabilir. Forma mantığında; işe göre, ara payı, tırnak payı, sırt payı, tutkal payı gibi bir kaç etken vardır.
Bunların hesaplamasını yapmak bilen için kolaydır, kağıt üzerinden bunun hesabı çok da zor değil, ama bir programa bunu uygulatmak, işi bildiğim halde bana bile hiç de kolay gelmiyor.

Bu konuda en kolay çözüm nasıl olur, onu ben bir düşüneyim Levent bey.
Tekrar tekrar teşekkür ederim.
Hayırlı geceler. :)

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhabalar bende böyle bir şey arıyordum. Umarım harika bir dosyadır fakat 6 numaralı dosyayı indirip form aç dediğimde makrolar devre dışı bırakıldı diye mesaj veriyor açamıyorum. Yardımcı olabilecek birileri varsa çok sevinirim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Araçlar-makro-güvenlik menüsünden seviyeyi düşük olarak ayarlayın. Sonra dosyayı kapatıp tekrar açın.

Excel Vers. ve Dili
2003
Şu Levent Beyin 33üncü mesajda gönderdiği dosyanın son haline bir checkbox daha ilave edilebilir misiniz acaba 32x47 kağıdı hesaplayacak şekilde? Ben çok uğraştım beceremedim.. İnanın çok makbule geçecek... Şimdiden teşekkürler...

Saygılarımla
Metin

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kullanmadığınız bir ölçü varsa ona ait checkboxın caption özelliğine 32x47 yazmanız yeterlidir.