İzmir - 30 Ekim 2020

Excel Vers. ve Dili
2003-2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25/12/2022
Geçmiş olsun İZMİR geçmiş olsun TÜRKİYE depremde hayatını kaybedenlerin tüm yakınları sevenleri ve ülkemize sabır ve başsağlığı diliyorum.Hastanede tedavi görenlerde İNŞAALLAH bir an önce sağlıklarına kavuşur.Elif ve Ada kızımızın kurtarılmalarını inanın gözyaşı ile seyrettim ve tüm izleyenlerde inanıyorum aynı duyguyla izlemiştir.Rabbim İNŞAALLAH bizlere böyle acıları yaşatmasın.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhabalar...
Tüm Türkiyenin başı sağ olsun ve geçmiş olsun.
Yukarda yazılanları okudum.
Çevre ve Şehircilik Bakanı yada Belediye Başkanı gibi düşünüp empati yapan bir tek çözüm önerisi göremedim.
Dönüşümle ilgili;
birçok yasal eksiklik yada maddi yetersizlik nedeniyle ya başlamıyor yada çok yavaş ilerliyor.
Peki ne olacak yada ne yapılmalı...
İzmir gerçeği yaklaşan ayak sesleri 8 10 katlı bir sürü çürük bina ve her binada 30-40 daire var. (istanbulu düşünün)

Bence;
a) yeni binalarda ek küçük oda en tabandan son daireye kadar çelik kontrüksüyonla kuvvetlendirilerek panik odası halinde üretilmeli. Bu yasal bir zorunluluk haline getirilmeli.
b) mevcut binalar yönetimler toplanarak yine en küçük odalarını çelik bariyerlerle içten kuşatarak kaçış odası haline getirmeli. Bunun maliyeti 30-40 bin TL. yi geçmez. Bu yapılacak techizat (konteyner gibi değil) 50 cm aralıklı çelik kafes gibi düşünülmeli. En azından dönüşüme kadar bir afet halinde yaşam dörtgeni oluşturur.
c) üretilecek projelerin mesul mimarı mutlaka belediyeden olmalı. Belediyeler kapı no'su verirken para alacağına asıl bunlardan bedel almalı ve denetlemeli
d) Her belediye konteyner evlerden elinde (nüfusa oranlı olarak) bulundurmalı. Bir afet anında komşu illere nakilleri sağlanarak kış öncesinde insanlar çadırlarda titrememeli...
e) Projelerde taban alan ne ise tüm katlar aynı doğrultuda üretilmeli. Cumba,çıkma vs olmamalı
f) 3 kat imarlı binalar 8 kat olmuş (İstanbulda birçok bina olduğu söyleniyor) Kesinlikle boşaltılıp deprem yıkmadan belediye yıkmalı.
Benim önerilerim bunlar
Tekrar Tüm Türkiyeye geçmiş olsun. Dualarımız İzmirlilere...

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Sayın muygun,

Merhaba.

Bu bir empati, sempati meselesi değil. Bu iş tıpkı bir milli savunma meselesi gibidir. Ülkenin milli savunması nasıl sürekli ise, ülkemizin de deprem meselesi bir milli savunma kadar önemli ve sürekli olmalıdır. Milli savunmada çürük silah, mühimmat, eğitimsiz asker kullanılır mı? Bir modeli gerektirir. Bu model sürekli, Türkiye Cumhuriyeti var oldukça yaşayacak bir model olmalıdır.

Yapılan işler; dönüşümler, güçlendirmeler, devletin konut yapması vs. bunlar hepsi geçici çözümler olmaktadır. Durum da ortada.

Biz kendi çapımızda bu modeli de yukarıda verdiğim linkte belirmiştim.

Neden istenmiyor?
-Rantlardan kimse vazgeçmiyor (siyasetçi, müteahhit, mal sahipleri)
-Fahiş karlar (ucuz malzeme , malzemeden çalma vs)
- Bu durumlardan nemalanmalar (ruhsat, inşaatı yürütenler, kontrol edenler gibi)

Karadeniz bölgesinde bir belediye başkanı ile sohbet ederken, mevcut inşaatın üzerine 3 kat daha çıkmak isteyen adamına; "Git çık. Senden göğü mü esirgeyeceğim." diye övünerek anlatıyor. Hangi empati, hangi sempati?

İyi günler.

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Rabbim hayatını kaybedenlere rahmet etsin, yaralılara şifa versin. Geride kalanlara ise sabır diliyorum. Ülkeden ve dünyadan neredeyse ümidi keseceğim ama kalbimdeki iman kırıntısını bu forum ve benzeri oluşumların çıkarsız, sorgusuz düşünmeden iyilik yapmaları koruyor. Bu kadar ahlak çöküntüsü içerisindeki bir toplumu ne yasalar ne doktorlar ne din adamları ne de filozoflar kurtarabilir. (o kadar ahlaksız hale gelmişiz ki enkazdan yaralı çıkarmaya çalışan personelin, kurtarma derdinden çok kameralara görünme çabası insanı ümitsizliğe iten vahim durum.) Maalesef musibet toptan geliyor ve bu musibetin gelme sebebi de yapılan hiç bir ahlaksızlığa ses çıkarmayan bizler. "Sen yanmassan ben yanmassam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa" diyor şairimiz ancak şu an yansak ta cürmümüz kadar bile yer yakamayacağız yandığımızı kendi ailemiz dışındaki kimse bilmeyecek. Yine bir züğürt tesellisi olarak Allah sonumuzu hayreylesin.