İzmir - 30 Ekim 2020

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bugün 30 Ekim 2020....

İzmir'de meydana gelen depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabırlar versin, yaralılara acil şifa versin....

Umarım Forumdaki İzmirli üyelerimizde veya yakınlarında, sevdiklerinde bir sıkıntı yoktur.

Tarihinin en büyük depremini yaşayan İzmir için üzgünüm...... ama daha ötesinde, böyle bir afet karşısında bu forumda 2 satır yazmayanlara da şiddetle teessüf ederim....

Bu forumda İzmirli de var, Urfalı da var, Malkaralı da var, Hataylı da var.......Forum istatistiklerine göre toplamı da sözüm ona yaklaşık 250.000 kişi....

Görünen o ki; deprem kimsenin umurunda değilmiş, zahmet edip 2 satır yazmamış, hissettiklerini yazmamış.... ya da hissedemediği, hissetmediği için yazmamış. Onun yerine, kendisine göre daha önemli olan; klasördeki dosyaları sayma, dosyadaki falan filan sütunun en başına veriyi yazma .... nasıl yapılır diye sormuş, o sorunlarıyla ilgili bencilce sorularını sormuş, Birileri de, durumdan habersizmiş gibi cevap yazmış......

Belki de ona cevap yazacak olan İzmirliydi, belki de İzmir'de Bayraklı'da, veya Bornova'da .... en çok etkilenen yerlerin birinde ikamet ediyordu. Belki de; tam o sırada o sorunun cevabını; formülü, kodu ... yazmıştı, butona basıp, foruma göndericekti...... o sırada tavanadaki avizenin sallandığını, mutfaktaki dolap kapaklarının açıldığını, içindeki tabakların yere düşüp kırılırken çıkardığı seslerin ne olduğunu anlamaya çalıştı....

Belki de çok sonra birisinin seslendiğini duydu..... "Sesimi duyan var mı?"

..........
.....
..

Daha çok yazarım da; elime ve dilime hakim olmaya çalışıyorum......

.

Excel Vers. ve Dili
2003
İzmir'li kardeşlerimize büyük geçmiş olsun. Cenab-ı Hakk'tan vefat edenlere rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifa ve yakınlarına sabırlar niyaz ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar dilerim. Yaralı yurttaşlarımıza da acil şifalar dilerim.

Allah daha beter felaketlerden bizleri korusun...

Excel Vers. ve Dili
TÜRKCE Excel 2021 32bit
Buraya birşeyler yazınca ne değişecek?
Herkes zaten Dua'sını yapıyordur insanlar için.2 satır yazınca depremmi sona erecek yada ölülermi dirilecek?
Allah rahmet etsin tüm Müslümanlara.
Saygılar.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
Depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim.

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
İzmir büyük geçmiş olsun
Ölen vatandaşlarımıza Allah Rahmet eylesin.
geride kalan sevenlerine Allah sabır versin
yaralılarımıza Allah acil şifa versin

inşaallah izmirde olanlardan ders çıkartılır.
devletin bütün kurumları ona göre davranır ona göre hareket eder.
istanbul depremi bağıra bağıra geliyorum diyor.
ancak depreme dayanıksız eski binalar için acilen kentsel dönüşüm şart iken ülkenin kaynakları gereksiz yerlere harcanıyor.
mevcut yapılan yeni binalarda ne derece dayanıklı onuda Allah bilir.
cok güvenilen yapı denetim ve beton test laboratuvarlarında ne derece sağlıklı raporlama yapılıyor birde onu birinci ağızdan dinleseler ( ben duyduklarıma inanamadım doğrusu) çok iyi olur C14 C25 C30 Ların içler acısı hali anlatıldıkça içim acıdı
bu yükseklikte deprem istanbulda olsa neler olurdu neler
istanbulda izmirde yıkılan bina sayısıyla kıyaslanmayacak derecede bina yıkılır yada hasar görür ölü ve yaralı sayımız kaç olur.
afad kızılay vb stk lar ne kadar yardımcı olur bir Allah bilir.
Allah hepimizi korusun yardımcısı olsun

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Tüm İzmir halkına geçmiş olsun, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim.
Deprem değil, bilinçsiz yapılaşma ve aç gözlü müteahhitlik öldürür.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Memlekette iyiye giden bir şey olmadığı için böyle kötü olaylara karşı da duyarlılığımızı kaybettik sanırım.

Depremde hayatını kaybedenler ışıklar içinde olsunlar, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.
Yaralananlarda en yakın zamanda iyileşirler inşallah.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Allah hem İzmir'e hem de bilmediğimiz binlerce insanın yar ve yardımcısı olsun Hayatlarını kaybeden tüm kardeşlerime Allah Cenneti ile mükafatlandırsın. İnşallah Cümlemizin başı sağ olsun inşallah. Allah gani gani rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşallah.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Japonya 6852 adadan oluşan ve her 2-3 dakikada bir deprem olan bir ülkedir. Yapılar depreme dayanıklı zemin, beton, demir ve çelik kazıklar ile yapılıyor, her aşama denetleniyor. Can kaybı neredeyse sıfırdır.

17 Ağustos 1999 depremi 45 saniye sürdü, 7.4 şiddetindeydi ve resmi kayıtlara göre 17480 kişiyi kaybettik ve yüzlerce kişi sakat kaldı.

Ülkemizin yarısından fazlasının deprem fay hattı üzerinde olması nedeniyle geçmişten ve bugünden ders alarak, yeterli önlemleri almıyoruz.

Üstelik İmar Affı çıkarılarak; mevzuata aykırı yapılara, yapı kayıt belgesiyle imar izni verilmesini anlamakta zorlanıyorum.

Kurtarma ekiplerinin gece, gündüz demeden büyük bir özveriyle ile enkaz altında kalanları kurtarmak için yaptıklarını büyük bir takdir ve göz yaşları ile izlemekteyim.

Biraz önce Sağlık Bakanını izledim. Can kaybı 35 kişi ve yaralı sayısı 885 olarak bildirildi.

Deprem değil; bilinçsiz yapılaşmaya izin verenler; denetim görevini yapmayanlar ve aç gözlü müteahhitler ile onlardan nemalananlar öldürüyor.

Hepimizin başı sağ olsun. Vefat edenlere Allah rahmet eylesin, sevenlerine güç ve sabır versin. Yaralı olanlara acil şifalar dilerim.

kemal turan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 32 bit
Depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah gani gani rahmet etsin derken, bu depremi örümcek akılları ile sebeplendiren vicdan, akıl ve iman yoksunu kişilerinde Allah gani gani belasını versin diyorum.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Habertürk'ten Fatih Altaylı'nın bugünkü yazısından alıntı:

"Türkiye’nin deprem riski en yüksek iki kentini hepimiz biliyoruz.

Biri İstanbul, diğeri İzmir.

Ve bakın size iki sayı vereyim.

484.875 ve 242.604

Bu sayılar ne biliyor musunuz?

Birincisi İmar Affı için İstanbul’dan yapılan başvuru sayısı, ikincisi ise İzmir’den.

En yüksek başvuru bu iki kentten.
"

.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Merhabalar.

İzmir'de ve diğer yerlerde meydana gelen depremde vefat eden yurttaşlarımıza Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabırlar versin, yaralılara acil şifa versin

Bakıyorum, her depremden sonra rahmet ve duaların yanında Devlet yanınızda gibi ifadelerle günü kurtarmaya çalışıyoruz.

Ben yıllardır bu konuda epey emek harcadığımı sanıyorum. T.C. Bayındırlık ve İskân Bakanlığınca 29 Eylül – 1 Ekim 2004 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Deprem Şurası çalışmalarına DASK'IN Yönetim Kurulu Başkanı olarak Sigorta ve Kaynak Temini Komisyonu Başkanı sıfatıyla aşağıdaki raporu sunmuş ve sonuç bildirgesine yansımasına çalıştım.

Zamanınız varsa okuyun lütfen.

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
İdris Bey, gerçekten güzel tespit ve önerilerde bulunmuşsunuz ama aradan geçen 15 yıl içinde sanırım önerileriniz uygulanmamış.

.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Merhabalar.

Biz;
* Sistemli, programlı, birlikte çalışma ve iş bölümünü sevmeyiz. (Ben merkezli, liyakatsizlik, bilgisizliğin, her şeyi ben bilirim, adamımız vs.)
* Çok parayı çalışmadan, hızlı bir şekilde kazanmayı isteriz. (Rantlar, fahiş karlar ve bunların türevleri)
* Hesap vermeyi de sevmeyiz (Alalım harcayalım, ama kimse bize hesap sormasın gibi)
Daha da sıralanabilir. Akılıma gelenler...

Ben orada bir model ortaya koyuyorum. Ama koyduğum bu model (Çoğunu tenzih ederim.) Rantı unutalım diyorum. Sistemli, programlı ve uzun soluklu yaşayacağız diyorum. Depreme uygun kaliteli yapı, kaliteli malzeme diyorum. Eğitim, bilinçlenme, modern yaşama diyorum.
Benimkiler de eski köye yeni adet getirme gibi bir şey...

Şura Raporu tozlu raflarda duruyor.

Kim devreye sokabilir. Bugün değil, belki 10 - 20 -30 - 40 yıl sonra ele alınır. Üç aşağı beş yukarı söylediğim şeyler hayata geçirilebilir. Buna inanıyorum. Ben imkanlarım ölçüsünde o günkü yetkililere sesimi duyurdum. Müsterihim...

Vatanımıza sağlıklı, depremsiz günler dilerim.

.

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2016 PRO TÜRKÇE-İNG. 64 BİT
Adaletli kentsel dönüşüm yapılamıyor maalesef.Müteahit tek dairesi olana ev bile vermiyor. Adama şehrin ücra köşesinden bir ev teklif ediyor.Devletin ucuz kredilerle ve hibelerle vatandaşa destek olması lazımdı. Yeni yapılan evlerde rezalet.Evlerin içi küçücük ve mimari açıdan kötü yapılmış binalar var. Üst ve alt kattaki oturan öksürse duyuyorum.İstanbul için mevcutta bir çıkış yolu görünmüyor.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba İdris bey,

Ben umudumu çoktannn bitirdim, bu milleti Atatürk bile adam edemediyse sizin dediklerinizin hiç birinin olacağına inanmıyorum.
Malesef bu böyle benim için.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
İnşallah! Milletimiz artık uyanır; mal ve can kayıplarına neden olan sorumlulardan hesap sorar...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Büyük geçmiş olsun. Çok çok üzgünüm.

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - Türkçe (64 bit)
Depremde hayatını kaybeden tüm insanların sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Yaralılara geçmiş olsun dileklerimi iletiyor çabuk zamanda sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum.