Harcama Listesinde Eski Verilerin Getirilmesi

Harcama Listesi Tutmak Gerekli mi ?

• Gerekli ama değmez

Kullanılan: 0 0.0%
  • Zaten böyle yazılımlar var değmez

• Hayır gereksiz

• Kullanılan toplam oy
    3

Salyangoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Office 2010 English
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-07-2024
Selamlar Arkadaşlar,

Herkesin sabır verip kullanacağı bir liste olmasada hedef koyanların, ufak ufak demeden birikim yapmak isteyenlerin en azından bir kaç sene kullanabileceği bir liste yapmayı düşünüyorum.

Alış-Veriş sayfasında alınan ürünler ile ilgili bilgiler girildiğinde sağ tarafta daha önceden nerelerden, ne zaman ve kaç paraya aynı ürünün alındığını getirmek istiyorum. Biraz düşündüm ama şu anki bilgi birikimimle bunu yapamayacağımı gördüm, üstelik ileride son 5 değil belkide son 10 veriyi getirmeyide düşünebilirim.

Örnek verileri Q-AB arasında 26, 27, 28, 29 nolu satırlara girdim, bu excel i aşar mı, doküman kasar mı ? Nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

Salyangoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Office 2010 English
02-07-2024
Eğer bu mümkün olmuyorsa ayrı bir sayfa yapıp dizi formulüyle seçilen ürünün geçmişe dönük olan verileri getirilebilir. Ancak her bir ürün için o sayfaya gidip ürün ismini seçip kontrol yapmak vakit alacak, sıkıcı bir durum, o sebeple aynı sayfa içerisinde nasıl görülebilir onu bulmaya çaışıyorum.

Alttaki komutla bulduğu ilk "Armut" ürününü tarihini getiriyor ama yatayda dizi formülü nasıl uygulanıyor bilemedim

Kod:
{=IFERROR(INDEX(B$4:B$10000;SMALL(IF($I$4:$I$10000=$I25;ROW(B$4:B$10000)-ROW(B$4)+1);ROWS(B$4:B4)));"")}

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Formülle de sonuç alınabilir. Ama ilerki aşamalarda tablo kasmaya başlar.
Bence makro çözümü deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Salyangoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Office 2010 English
02-07-2024
Ellerinize sağlık çok teşekkürler, neden bilmiyorum ama ihtiyaçlarımı makro kullanmadan formülle çözmek istiyorum, bazen kurumsal bir takım işlemler gerekiyor, makro sorun çıkartabiliyor o sebeple alışmış olmalıyım.

Aslında ürün çeşitliliği veri girdikçe yüzlerceye çıkacak, bu durumda seçili ürünün tam karşısında yazması işi daha kolaylaştıracak ama çözüm bulamazsam mutlaka bu çözümünüzü değerlendireceğim, en kötü başka bir tabloya alıp oradan lookup ile getirebilirim, çok teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
İsteğiniz böyle bir çalışmamı? Soruyu tam olarak anlamadım. Bir çalışma yaptım.Umarım isteğinizi karşılar.

Ekli dosyalar

turist

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 64Bit
English
Sayın @Salyangoz ;
Alternatif bir yöntem olarak;
Makro ve veri tablonuzun dışında Formül kullanmadan; sadece tablonuzda bazı düzenlemelerle bir takip sistemi oluşturulmuş dosya eklidir.
"Kategoriler" sayfanızda Bilgilerle "Tablo"lar oluşturulmuş ve bunlara "Alan adı" tanımlanmıştır.

Bu tanımlamalarla;

"Alış-Veriş" sayfanızda:
"E" sütununda :
Uygulanan "Veri Doğrulama" ile açılır Listeden "Kategori" seçimi yapabilirsiniz.
"F" sütununda ise;
"E" de seçilen "Kategori"ye göre "Dolaylı" olarak "Veri Doğrulama" ile "Kategori2" listesi ile seçilebilir.
"K" sütununda:
Uygulanan Formülle "Tazelik, S.K.T. kontrolleri yapılmıştır.(İnceleyiniz)
"Q" sütunu:
İlave edilen bu sütun'a ; "G" (Durum) sütununda "Bitti" yazıldığında Bittiği Tarih olarak bilgi yazmanız halinde Tablonuzda "Veri Süz" yöntemiyle kontroller yapabilirsiniz.
Bu sütunda "Bitti" bilgisi olmadan Giriş izni yoktur(Veri Doğrulama ile)

Ayrıca sayfada Koşullu Biçimlendirme de uygulanmıştır. (Özellikle "K" sütununa dikkat ediniz)

Sayfanın başlıklarına konulan "FİLTRE" ile çeşitli "Süzme" işlemi yapabilir ve tablonuzu kontrol edebilirsiniz.
Örnek:
"I" sütununda ; Süzme Listesini açıp sadece "Süt (1 kg)" işaretlerseniz; bu ürünün bütün işlemlerini ne zaman alındığını ve bittiği zamanları görebilirsiniz.
Bunun benzeri yöntemlerle;
"Q" sütununda Başlıktaki açılır Listeden "Boş" olanları seçerseniz "Alınan, stoktaki bitmemiş" ürünleri görebilirsiniz.

Umarım işinize yarar.
İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

Salyangoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Office 2010 English
02-07-2024
Değerli Arkadaşlar, ellerinize, emeğinize sağlık, çözüme yönelik verdiğiniz destekler için çok teşekkürler.

Sevgili çıtır, bu yolda ilerlemek istiyordum, tam istediğim gibi olduğunu görüyorum incelediğimde, ayrıntılı incelemeye devam edeceğim (y)
İsteğiniz böyle bir çalışmamı? Soruyu tam olarak anlamadım. Bir çalışma yaptım.Umarım isteğinizi karşılar.
Sevgili turist, her ne kadar amacım bu olmasada düşünülebilecek bir yol önermişsiniz, özellikle tablet üzerinde veri girişi yaparken mantıklı görünüyor (y)
"I" sütununda ; Süzme Listesini açıp sadece "Süt (1 kg)" işaretlerseniz; bu ürünün bütün işlemlerini ne zaman alındığını ve bittiği zamanları görebilirsiniz.
Tekrar tekrar teşekkürler, elleriniz dert görmesin, doküman işe yarar hale geldiğinde paylaşacağım

Salyangoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Office 2010 English
02-07-2024
Sevgili çıtır,

Denemek için verileri girmeye başladığımda ürünle ilgili ilk 5 verinin sütunlara geldiğini gördüm, sonrası gelemiyor. Öğrenmek istediğim bu verilerin ilk 5 değilde son 5 gibi gelmesi sağlanabilir mi ? Yani tarihe göre en yeni 5 satır, muhtemelen her ürün aylar geçtikçe çok sayıda alınmış olacak

Bunuda öğrenirsem aradaki farkı görüp ileride bir bilgi daha katmış olacağım

Tekrar teşekkürler

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
İsteğinize göre düzenleme yapmaya çalıştım.Deneyiniz.

Ekli dosyalar

Salyangoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Office 2010 English
02-07-2024
Elinize sağlık, yapmaya çalışmaktan ziyade bi'ẕ-ẕāt gerçekleştirmişsiniz, zaman ayırdığınız için tekrar teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Elinize sağlık, yapmaya çalışmaktan ziyade bi'ẕ-ẕāt gerçekleştirmişsiniz, zaman ayırdığınız için tekrar teşekkürler
Rica ederim .Dönüş yaptığınız için teşekkür ederim(y)