Fotoğraf ekleme

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
C1 hücresine iki kez tıkladığımda masa üstünden foto eklemek istiyorum otomatik olarak hücrenin boyutuna göre foto olmasını istiyorum yardımcı olurmusunuz makro ile acil rıca adiyorum

RBozkurt

𐱅𐰇𐰼𐰚
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2024
Google Sheets
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-12-2026
Sayfaya sağ tık, kod bölümüne ekleyin
Hata varsa sonra revizyon yaparım.

Kod:
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
    Dim filePath As String
    Dim img As Picture

If Target.Address = "$C$1" Then
        Cancel = True

filePath = Application.GetOpenFilename("Resim Dosyaları (*.jpg;*.jpeg;*.gif;*.bmp),*.jpg;*.jpeg;*.gif;*.bmp", , "Resim Seç")

If filePath = "False" Then Exit Sub

Set img = ActiveSheet.Pictures.Insert(filePath)

With img
            .Left = Target.Left ' Resmin sol kenarı hücrenin sol kenarı ile hizalanır
            .Top = Target.Top ' Resmin üst kenarı hücrenin üst kenarı ile hizalanır
            .Width = Target.Width ' Resmin genişliği hücrenin genişliği kadar ayarlanır
            .Height = Target.Height ' Resmin yüksekliği hücrenin yüksekliği kadar ayarlanır
        End With
    End If
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Hocam teşkkür ederim
Hücrenin boyutuna fotonun taşmaması için ne yapmam lazım

RBozkurt

𐱅𐰇𐰼𐰚
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2024
Google Sheets
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-12-2026
With img bölümünü güncelleyerek; Deneyin,

Kod:
        With img
            .Top = Target.Top ' Resmin üst kenarı hücrenin üst kenarı ile hizalanır
            .Left = Target.Left ' Resmin sol kenarı hücrenin sol kenarı ile hizalanır
            .Width = Target.Width ' Resmin genişliği hücrenin genişliği kadar ayarlanır
            .Height = Target.Height ' Resmin yüksekliği hücrenin yüksekliği kadar ayarlanır
            .Placement = xlMoveAndSize ' Resim, hücrede hareket ettirilir ve boyutlandırılır
            .ShapeRange.LockAspectRatio = msoTrue ' Resmin oranı sabitlenir
            .ShapeRange.Align msoAlignCenters, True ' Resim, hücre içinde dikey olarak ortalanır
            .ShapeRange.Align msoAlignMiddles, True ' Resim, hücre içinde yatay olarak ortalanır
        End With

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
WİTH İMG
KOMLE SİLİP BUNU YAPIŞTIRDIM HATA VERDİ