Fonksiyonla bitişik yazılan textde "vurgu" nasıl yapılır ?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Örneğin; A1 hücresinde tarih formatlı 30.03.19 şeklinde bir tarih olsun. B1 hücresine SAYIYAÇEVİR(YIL()) fonksiyonu ile birleşik "2019 yılı Emlak Vergisi 1. Taksidi" yazdırmak istiyorum. Bunu aşağıdaki şekilde;

=SAYIYAÇEVİR(YIL(A1))&" yılı Emlak Vergisi 1. Taksidi"

şeklinde yazarak yaptım ancak mesela "1 Taksidi" text grubunu bold ve kırmızı renkte vurgulu görmek istiyorum. Fonksiyonla bitişik textlerde bunu yapmayı bilmiyorum.

Bu örnek üzerinde yardımcı olursanız sevinirim, herkese şimdiden teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22/12/2022
1. Taksidi yazısını C1 hücresine alarak yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Bu biraz kolaycılık olacaktır, ben fonksiyonla bitişik ve yine komutlar kullanarak bunu becerebilmeyi umuyorum. Excel'in bu kabiliyete sahip olduğuna inanıyorum... : )

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Bu biraz kolaycılık olacaktır, ben fonksiyonla bitişik ve yine komutlar kullanarak bunu becerebilmeyi umuyorum. Excel'in bu kabiliyete sahip olduğuna inanıyorum... : )
Ben sanmıyorum.
Ama siz bekleyin,belki bir yapan çıkar.:cool:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Ben sanmıyorum.
Ama siz bekleyin,belki bir yapan çıkar.:cool:
"Ben sanmıyorum" derken;

"Excel'in bunu yapabilme kabiliyeti"ni mi kastettiniz ?

Benim "Bu biraz kolaycılık olacaktır" tespitimi mi kastettiniz ?

Yoksa "bu soruya cevap verebilecek bilgiye sahip birileri çıkmaz"ı mı kastettiniz ?

Lütfen yanlış anlamayınız, gerçekten tam algılayamadığım için soruyorum...

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Olacağını sanmıyorum demek istedim.:cool:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Eğer hakikaten Excel'in bunu yapabilme kabiliyeti yoksa, "gözümde büyüttüğüm kadar kabiliyetli değilmiş..." derim ben de... : )

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Fonksiyon olduğu için olmaz diyorum.Değer olsa olur.:cool:
Excel bir elektronik tablolama programı.Gelişmiş yazılar için Msword kullanabilirsiniz.:cool:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Bileşik fonksiyonlar şeklinde yapılabileceği kanısı vardı bende ama fonksiyonları bileşik olarak nasıl kullanacağımı bilmediğim için, öğrenme maksatlı sormuştum.
Bu ortamdan çok şey öğrendim, bu kervana bir bilgi daha ekleyebilmeyi ummuştum... : )

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Yusuf Bey, soruyu soran arkadaşa zaten her türlü bilgi verilmiş. Kendisi isterse arama motorundan ilgili konuları arayabilir, takıldığı noktalarda yeni konu açıp soru sorabilir.

Excel'i fazla bilmediği halde küçümseyenler yerine, gerçekten öğrenmek isteyen ve ihtiyacı olanlara zaman harcamam daha doğru olur....

.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
İlginç olan; ilgili arkadaşın siteye katılma tarihi 2008, formüllere VURGUNUN yapılamayacağını bilinmesi gerekirdi diye düşünüyorum, burada excel'in bir eksikliği yoktur.

Son düzenleme:

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Arkadaşın ilgili mesajın sonunda kullandığı "gülücük"e odaklanırsak, aslında sadece şaka yapmak istemiştir diye umuyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Arkadaşlar yaşım 57, emekli İnşaat Mühendisiyim. 80 ortalarında Lotus123'le başlayıp, 90'ların başlarından itibaren de Excel'i mesleki hesaplamalarda ve özel dosyalarımda zevkle ve hayranlıkla kullanmaktayım.

Meslek hayatım boyunca Excel'i mesleki hesaplamalarda olabildiğince etkin bir şekilde kullanmaya özen gösterdim. Ancak takdir edersiniz ki, Excel'i ihtiyaç duyduğum ölçüde ve ilgi alanımla kısıtlı bir kulvarda "azami seviyede" kullandım sadece. Her geçen yıl öğrendiğim yeni şeylerle tablolarımı daha bir işlevsel hale getiriyordum. Hatta uzunca bir dönem şantiyelerde, Excel konusunda başı sıkışanın gelip bir şeyler sorduğu "uzman" konumunda idim. Ta ki 2008 yılında bu ortamla yolum kesişene dek... : )

Bu ortamı keşfettiğimde aslında "hiç bir şey bilmediğimin," sadece "vasat üstü" bir Excel kullanıcısı olduğumun farkına vardım. Acıydı ama gerçek tastamam buydu... : )

Bu ortamı keşfettim ya, sonrasında tablolama tarzımda değişiklikler oldu. Tablolarımı yaparken eskiden "normal" gelen bir çok şey "angarya" gelmeye başladı. Sık sık kendime; "oğlum manyak mısın, Excel gibi kabiliyetli bir programla çalışıyorsun, yapmakta olduğun bu şey çok salakça ya da kolaya kaçmak (!) Oysaki, büyük ihtimalle Excel bunu çok pratik bir şekilde yapıyordur..." şeklindeki hayıflanmalarla Excel'e düşündüğüm şeyleri yaptırmayı "denemeye" başladım. Beceremediğim anlarda, umutsuzluğa düşmek ya da pes etmek yerine buraya müracaat etme yoluna gittim hep. Eğer konu açma geçmişime bakarsanız, siz değerli üyeler için belki çok "küçük" ama benim için "müthiş" sayılabilecek bilgiler aldım her zaman. Bu vesileyle, bugüne kadar her türlü müşkülümü çözen siz değerli forum üyelerine tekrar minnetimi ifade etmek isterim.

Velhasıl, ben burayı hep bir "Akademi" olarak gördüm. Buradan aldığım her yardımda hem sizler, hem Excel gözümde daha bir büyüdü, bense bir parça daha küçüldüm. Çünkü öğrendiğim her yeni şey; aslında hiç bir şey bilmediğimin, Excel'inse kabiliyet noktasında tam bir "derya" olduğunun yüzüme şamar gibi çarpılmasıydı ama ben küçüldükçe mutluluğumun artıyor olması da enteresan bir durum tabi... : )

Buraya kadar ki açıklamalarım Yusuf beyin; "Gözünüzde ne kadar büyüttüğünüzü merak ettim açıkçası." şeklindeki nazik sorusuna karşılık bir izahattı aslında. Sanırım Excel'in gözümdeki yeri konusunda kafalarda bir soru işareti kalmamıştır... : )

Haluk bey, "Excel'i fazla bilmediği halde küçümseyenler yerine, gerçekten öğrenmek isteyen ve ihtiyacı olanlara zaman harcamam daha doğru olur...." şeklindeki yaklaşımınız, 2008'den bu yana, bu çok değer verdiğim ortamda, açmış olduğum konulara verilmiş "en incitici tepki" olarak hep beynimin bir yerlerinde "kötü bir anı" olarak kalacak. Keşke bu kadar agresif olmasaydınız...

Hemen ardından Seyit beyin; "İlginç olan; ilgili arkadaşın siteye katılma tarihi 2008, formüllere VURGUNUN yapılamayacağını bilinmesi gerekirdi diye düşünüyorum, burada excel'in bir eksikliği yoktur." şeklindeki çıkışına gelince. Seyit bey, evet 2008'den bu yana bu değerli Akademik ortamdan sizler için çok önemsiz bir "bilgi kırıntısı" sayılabilecek ama benim için "acayip" değerli bilgiler edindim. Edindiğim bu bilgiler arasında "formüllere VURGUNUN yapılamayacağı" bilgisi ne yazık ki yok. Ancak ben yine de inancımı yitirmiş değilim. Benim gözümde Excel; formülasyonla bazı text gruplarına vurgu yapabilecek kadar dahiyane ve yetenekli bir programdır. Ben bunu yapabildiğine tereddütsüz inanmaktayım. Yabancı dilim olmadığı için yabancı forumlarda araştırma şansım yok ama ben Excel'de böyle bir "eksiklik" olabileceğine ihtimal vermiyorum.

Son olarak Yusuf beyin; "Arkadaşın ilgili mesajın sonunda kullandığı "gülücük"e odaklanırsak, aslında sadece şaka yapmak istemiştir diye umuyorum." şeklindeki "iyi niyetli" yaklaşımına yürek dolusu teşekkürler ediyorum.

Son düzenleme:

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Yaşlarımız birbirine yakındır, sorunuzun yanıtı KODLA çözülebilir diye düşünüyorum. Bana göre; olayları bu tarz çok ince teferruatlarla yorumlamak bir pratiklik ve hedefe ulaşmak için bir yöntem olarak görmüyorum.