Excel'de video dosyalarının çözünürlüklerini listelemek

navarch

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25-11-2024
selamlar arkadaşlar
ekli dosyayı bu forumdan edinmiştim. elimdeki filmlerinin süre ve özellikle çözünürlüklerini listeliyor. lisanslı office 2021 satın aldım. excelin çözünürlük macroları çalışmamaya başladı. yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Makro hiç mi çalışmıyor. Yoksa hata mı veriyor.

navarch

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2007
25-11-2024
Merhaba,

Makro hiç mi çalışmıyor. Yoksa hata mı veriyor.
dosya yolu, dosya ismi, boyutu, yüklendiği tarih ve süresini yazıyor ancak çözünürlük kısmı boş çıkıyor. zaten programın ilk halinde de o kısım çalışmamıştı, saolsun bu forumdan bir arkadaş düzeltmişti. o zaman hangi office versiyonunu kullanıyordum hatırlamıyorum ama yeni office 2021 satın aldım. bu versiyonda çözünürlük kısmı çıkmıyor. bana da o kısım lazım aslında.

şu başlıkta konuşmuştuk;

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Belki dosya özellikleri değişiklik gösteriyor olabilir..

Linklerde dosyaların birçok özelliğini listeleyen kodlar bulunuyor.. Bunları inceleyip kendi sisteminize uygun şekilde kodu düzenleyebilirsiniz.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Eğer FFMPEG uygulamasını(cmd) kullanırım derseniz excel ile video, resim, ses dosyası hakkında her türlü veriyi kolayca alırsınız. Convert etmek dahil..

Hatta ben olsam süresi, boyutu, bitrate vs vs. her türlü özelliğini bu şekilde alırdım.

Örneğin çözünürlüğü almak için;

C#:
    cmd = "C:\ffprobe.exe -v error -select_streams v:0 -show_entries stream=width,height -of csv=s=x:p=0 """ & filePath & """"

Set shell = CreateObject("WScript.Shell")

output = shell.Exec(cmd).StdOut.ReadAll

'output = 1280 x 720 ya da neyse çözünürlük olarak dönecektir. Hatta csv ya da json olarak ta döndürebilirsiniz.
Sizin verdiğiniz örnek Excel dosyasına göre aşağıdaki resimden çalışmasını görebilirsiniz.

beab_res.gif

Son düzenleme:

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
@beab05, her nedense commandline tool'ları pek sevmediğimden tercihlerimin son sırasında gelir. :) Ben de "MediaInfo" "C" Api üzerinde çalışıyorum; bitirince paylaşacağım.

251140

navarch

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2007
25-11-2024
Merhaba,

Belki dosya özellikleri değişiklik gösteriyor olabilir..

Linklerde dosyaların birçok özelliğini listeleyen kodlar bulunuyor.. Bunları inceleyip kendi sisteminize uygun şekilde kodu düzenleyebilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim. dediğiniz gibi dosyaya göre değişiyor olabilir ama .mp4 dosyaları için çalışıyordu artık çalışmıyor.
malesef benim macroları düzenleyebilecek bilgi birikimim yok. başka bir tavsiyeniz varsa duymak isterim.

navarch

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2007
25-11-2024
FrameWidth = oFolder.GetDetailsOf(oItem, 316)
FrameHeight = oFolder.GetDetailsOf(oItem, 314)

Bu sayılar bende 200'lü birşeylerdi 316-314 yaptım düzeldi. tam olarak ne yaptığımı bilmesem de sorunum çözülmüş oldu :)
ilginiz için teşekkür ederim.