Excel Translate Farklı Dillerde Çeviri

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
Merhaba

Excel farklı dillerde çeviri özelliğini kullanmak istiyorum. İnternette 2019 yılına ait bir video buldum ama güncel olmadığından birşey yapamadım. Kodlamada çok tecrübem olmadığından güncel hale getirmeye çalıştım ama halledemedim. Güncel bir kod verebilecek arkadaş varsa çok sevinirim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
İnceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
Çevirecek kelime sayısı çok fazla olduğundan çeviremiyor. 1 hafta boyunca kelimeleri çevirmekle uğraşıyor. tabloyu kapatıp açtığında çevirmeyi en baştan yapıyor.

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
İnceleyiniz.

Çevirecek kelime sayısı çok fazla olduğundan çeviremiyor. 1 hafta boyunca kelimeleri çevirmekle uğraşıyor. tabloyu kapatıp açtığında çevirmeyi en baştan yapıyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Siz de parça parça çevirmeyi deneyiniz.

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
Siz de parça parça çevirmeyi deneyiniz.
Her kelime zaten ayrı hücrede binlerce kelime var ve sürekli arada yenileri eklenecek. tek dosya da formül ile çözmek varken neden yüzlerce dosya oluşturulsun. ve google tabloda her kapatıp açtığında işlemleri baştan yapıyor. kaç haftadır çözüm arıyorum. Kolay olsa google üzerinden yapardım.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Fonksiyon sürekli nete bağlandığı için çok fazla veri olan bir dosyada kullanmak efektif olmaz. Belki dinamik olarak fonksiyon gibi kullanmak yerine SUB makro olarak düzenleyip butona atayıp kullanmanız daha sağlıklı sonuç verecektir. En azından bu şekilde yaptığınızda hücre aralığını seçip işlem yap diyebilirsiniz. Bu şekilde dosyanızda ki tüm veri yerine değişen verileriniz üzerinde işlem yaparak daha hızlı bir şekilde sonuca gidebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
Fonksiyon sürekli nete bağlandığı için çok fazla veri olan bir dosyada kullanmak efektif olmaz. Belki dinamik olarak fonksiyon gibi kullanmak yerine SUB makro olarak düzenleyip butona atayıp kullanmanız daha sağlıklı sonuç verecektir. En azından bu şekilde yaptığınızda hücre aralığını seçip işlem yap diyebilirsiniz. Bu şekilde dosyanızda ki tüm veri yerine değişen verileriniz üzerinde işlem yaparak daha hızlı bir şekilde sonuca gidebilirsiniz.
doğru söylüyorsunuz. izlediğim eski bir videoda. hücre içine girip yeniden entre tuşuna basmadığın sürece tekrar tekrar kullanmıyordu. birde iş bilgisayarım biraz güçlü olduğundan dinamik olarak kaldırır düye düşündüm. Makro olarak atmak içinde yine çeviri için formülü bilmek gerekecek. ben o formülü yapamıyorum ki. Dinamik olarakta şu şekilde de yaparım parça parça çevirip tek dosyada da toplarım ama google tabloda çevirmiyor 5 10 kelimeden sonra yükleniyor da kalıyor. Seri çeviri yapsa ona da razıyım. Dil seçeneği de 80 tane olunca google tablo zorlanıyor. En azından dinamikte bilgisayar işlemci vs bağlı olduğundan daha hızlı yapar diye umuyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Google-Tablo zaten bu işin kaynağıdır. Bu portal zorlanıyorsa bizim dışarıdan yapacağımız makroda zorlanacaktır diye düşünüyorum.

Belki daha profesyonel yardım arayışına girmeniz gerekebilir.

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
Google-Tablo zaten bu işin kaynağıdır. Bu portal zorlanıyorsa bizim dışarıdan yapacağımız makroda zorlanacaktır diye düşünüyorum.

Google tablo kendi sunucu üzerinden değişim yapmıyor mu sonuçta, bilgisayarda ki excel den yapmaya kalkarsan internete kendin yüklenirsin ama google'de bu kadar yavaş olmasını kendileri tarafından bir önleyici olarak yapıldığını düşünüyorum. yoksa internetim yavaş değil, adı üzerinde e-tablo başka sebep düşünemiyorum. Excel de yazılacak kod basit ama bilen için bilmediğimden beni sıkıntıya sokuyor. Denedikten sonra makro gerekli mi değil mi o şekilde bakılır. Okul çalışması için profesyonel yardımda yorar beni :D

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe

Kod:
Public Function TERCUME(kelime As Range, SL As String, TL As String)

Dim ie As New InternetExplorer
Dim doc As HTMLDocument

sltl = "sl=" & SL & "&" & "tl=" & TL
ie.navigate "https://translate.google.com/?" & sltl & "&op=translate"
ie.Visible = False

Do
DoEvents
Loop Until ie.readyState = READYSTATE_COMPLETE

Set doc = ie.document
Set kelimex = doc.getElementsByClassName("er8xn")(0)
kelimex.Value = kelime

beklet (2)

Set cevap = doc.getElementsByClassName("P6w8m")(0)
TERCUME = cevap.innerText

ie.Quit
Set ie = Nothing

End Function

Public Function beklet(beklemezamani As Double)
Start = Timer
Do
DoEvents
Loop Until (Timer - Start) >= beklemezamani
End Function
internette olan çeviri kodu bu sadece link kısmı ve set kelimex ile set cevap taki kaynak yeri güncel değildi onu güncelledim ama olmuyor hata veriyor. Video linkide

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bu işler için çeşitli Web API'ler var. Ücretli olmakla birlikte muhtemelen performansları iyidir...

.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Paylaştığınız videonun altındaki mesajdan alıntı;

Hata alanlar için. Google translate web sayfası artık Explorer ile açılamıyor. Windows tarafından direk Edge programına yönlendiriliyor. Bu güncelleme nedeniyle hata almaktasınız. Böyle bir tercüme programına ihtiyacınız varsa, şuan tek çözüm Selenium Basic kullanmaktır. Bunun için güzel bir egitim setim var. Web sayfamdan bakabilirsiniz... https://bymmb.com/