Soru Excel çalışma sayfasında option buttonları gruplandırma

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-01-2020
Merhaba,

Excel çalışma sayfasına ekleyeceğim optionbuttonları gruplandırmak istiyorum. Örneğin 4 adet buton ekledikten sonra 2 li 2 adet grup oluşturmak istiyorum.

Üst satırdaki 2 buton bir grup, alttaki bir grup olacak şekilde (2 adet seçilmiş butona imkan verecek şekilde) nasıl yapabilirim. Mevcut durumda 4 buton arasında sadece birini seçebiliyorum.

Gruplandır özelliğini kullandım fakat istediğim olmadı.

1552554902225.png

Yardımcı olursanız sevinirim.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
2 tane grup kutusu ekleyip, seçenek düğmelerini bunların içine ekleyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
23-01-2020
2 tane grup kutusu ekleyip, seçenek düğmelerini bunların içine ekleyebilirsiniz.
Merhaba,

İlgili işlemi userformda yapabiliyorum ama excel çalısma sayfasında grup kutusunu bulamadım. Örnek yükledim yardımcı olur musunuz?

1552560227046.png

Ekli dosyalar

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Eki indiremiyorum. Eklediğiniz resimde, xyz yazan grup kutusu.

Tüm eklemeleri yaptıktan sonra, herhangi bir grup kutusunu seçin, seçim bölmesi gizliyse;
biçim sekmesinden seçim bölümünü açıp, grup kutularını görünmez yapabilirsiniz. :)

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
23-01-2020
Eki indiremiyorum. Eklediğiniz resimde, xyz yazan grup kutusu.

Tüm eklemeleri yaptıktan sonra, herhangi bir grup kutusunu seçin, seçim bölmesi gizliyse;
biçim sekmesinden seçim bölümünü açıp, grup kutularını görünmez yapabilirsiniz. :)

Cengiz Bey,

Form denetimlerindeki option buttonlar gruplandırılabiliyor. Fakat sayfaya activeX denetimlerindeki option butonu koyduğumda form denetimlerindeki grup kutusu ile gruplandırılamıyor. Amacım bir command butonunun içine kod yazarak find komutunu kullandığım bir uygulamada seçimlere göre arama yaptırmak fakat 2 grup option buton yapmak istiyorum. Örnek ektedir.

Saygılar

Ekli dosyalar

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Eklediğiniz dosyaları göremiyorum :)

Sizin de söylediğiniz gibi activex denetimlerinizle form denetimini aynı anda kullanmak istediğiniz için sorun çıkıyordur.

İsterseniz activex için frame ekleyebilirsiniz.
Activex denetim kutusunda sağ altta bulunan, diğer denetim düğmesine basın. Microsoft Form 2.0 frame denetimini ekleyin.
Bunların içerisine, activex deki seçenek düğmelerini ekleyebilirsiniz.
Daha sonra, yine seçim bölmesinden frame leri gizleyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
23-01-2020

Sizin de söylediğiniz gibi activex denetimlerinizle form denetimini aynı anda kullanmak istediğiniz için sorun çıkıyordur.

Activex denetim kutusunda sağ altta bulunan, diğer denetim düğmesine basın. Microsoft Form 2.0 frame denetimini ekleyin.
Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
23-01-2020

Dediğiniz gibi yaptım. ActiveX denetimlerinden ekledim hepsini. İçine de attım. Haata gruplandırdım da ama grupladırma olmadı. Kendiniz bir örenk yapip paylaşabilir misiniz? 4 adet option buttondan (2+2) sadece birini seçiyor. 2 grup şeklinde ayıramadım.

İyi çalışmalar.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Tasarım modunda sayfanızdaki optionButtonların ilgili ikisini seçin sağ tıklayıp özelliklerden GroupName Kısmına grp1, diğer ikisine grp2 yazın.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
@wiseowl123; veyselemre'nin söylediği gibi yaparsanız frame ihtiyacı kalmıyor.
Onun sayesinde yeni ve etkili bir yöntem daha öğrenmiş oldum. Teşekkürler kendisine.. :)