Evrak Sınıflandırması

Mehmet.aggoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
Merhabalar,

Excel ile alakası yok ama, 60 adet depoya ait evraklar var mutabakatlar için bunların sınıflandırılması gerekiyor, 60 adet dosya yaparsam çok fazla klasör olur, pratik bir bilgiye ihtiyacım var, her depoya ait maksimum 60-80 adet evrak var, bi önerisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim iyi günler.

Excel Vers. ve Dili
excell 2016 türkçe
Mehmet Bey,

Bu evraklar matbu , taranmış evraklar mıdır? Daha sonra ne şekilde lazım olmaktadır. Evrak numarası, depo vb gibi filtrelemeler ile bulunması ve mesela yazdırılması gerekebilmekte midir? Tek klasöre de koysanız, evrak isimlerini depoadı-evraktarihi-belgeno gibi bir formatta yapmanız işinizi görebilir. Ayrıca excel üzerinde makro kullanılarak bir veritabanı ve sorgulama çalışması da yapabilirsiniz. Evraklar için kayıtlar açıp kayıtlara köprüler atayarak evraklara ulaşabilirsiniz. Bu durumda hepsi tek klasörde de olsa herhangi bir sıkıntı çıkmaz.

iyi günler dilerim

Mehmet.aggoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
Evraklar fiili olarak sınıflandırılmasından bahsediyorum, bilgisayar ortamında değil anlatamadıysam kusuruma bakmayın, 60 adet depoya ait irsaliyeler bunlar, mutabakat esnasında fiili olarak kontrol edip atlanılan veya hatalı giriş varmı bakmak için.....aklıma şu geldi örneğin amerkian vari olacak ama bir çekmeceyi açıyorsunuz klasör bölmeleri var, ve örneğin klasör başlıkları benim depo isimlerim olsun her depoya ait evrakları oraya koyayayım

Excel Vers. ve Dili
excell 2016 türkçe
Özür dilerim forum excel olunca bir an düşünemedim :) Çalışma şeklinizi bilmeden fikir vermek zor. Daha önce yöneticilik yaptığım dönemde uyguladığım yöntem yukarıda bahsettiğim tarama yöntemi. Çok hızlı bir şekilde evraklara ulaşmayı sağlıyor. Klasörleri de aylara göre yapıyordum. Genelde 12 - 16 adet (bazı aylar için 2 klasör) klasör ile işim bitiyordu. Mutlaka ıslak imzalı orjinal belgenin ibraz edilmesi gerektiğinde klasörden çıkartıyordum. Ama benim hiç klasördeki evraklarla işim kalmamıştı artık çünkü karşı taraf kendi kopyasını kayıp da etse fotokopi yerine bilgisayardaki kopyanın çıktısını alıyordum. İyi günler dilerim.

Mehmet.aggoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
Teşekkür ederim en mantıklısı taratarak klasör halinde biriktirmek.