Ev Kütüphanesi Arşiv ve Ödünç Kitap Takip Programım

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Merhaba;

Çok sevdiğim kitaplardan çektiğimi bir Allah bilir, bir de ben bilirim… :) Evimde bulunan 2000’in üzerindeki kitabın bakımının zor olması, kitaplığımın temizliğinin birkaç gün sürmesi bir yana, evime her gelen misafirin “geri getireceğim” diyerek kitaplarımı alması ama hiçbir zaman geri getirmemesi, benim de çoğu zaman hangi kitabımı kimlere verdiğimi unutmam sürekli krize girmeme neden oluyor… :) :) :)

Ben de oturup, kitaplarımın kayıtlarını tutabileceğim, hangi kitaplarımı kimlere ödünç verdiğimi görebileceğim ve bunların bir listesini alabileceğim bir veritabanı oluşturmak istedim. Bu yüzden oturdum ve birkaç gün çalışarak Access’te, ekte örneğini gönderdiğim “Ev Kütüphanesi Arşiv ve Ödünç Kitap Takip Programı”nı tasarladım.

Aslında Access öğrenmeye başlamamın en büyük nedenlerinden bir tanesiydi kitaplarımın kayıtlarını tutabilmek… Sürekli söylediğim gibi daha acemiyim ve yolun çok başındayım. Ancak bu forumda Access’le ilgili yazılan her yazıyı ve eklenen her örneği elimden geldiğince takip etmeye, anlamaya, kendimce örnekler üzerinde denemeler yapmaya çalışıyorum. Yeri gelmişken forumda Sayın modalı’nın, Taruz’un, yeni54' ün, cüneyta’nın, küçükşengün’ün, ayhan2122’nin, simendifer'in, akd'nin, beab05'in ve adlarını burada uzun uzun sayamayacağım değerli ustaların, uzmanların, forum üyelerinin, arkadaşların ve Access’le ilgili bir şeyler yapmaya çalışan herkesin bilgilerinden, örneklerinden, fikirlerinden çok faydalandığımı söylemeliyim… Bu nedenle herkese çok ama çok teşekkür ediyorum…

Yaptığım uygulamadaki kusurları, hataları ve eksiklikleri acemiliğime vermeniz ve hoşgörmeniz dileğiyle ekte yaptığım çalışmayı gönderiyorum…

Saygılarımla…

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Eline sağlık. Güzel bir program çıkartmışsın.

Bu şekilde programlar yapmaya devam etmeyi düşünüyorsan, biraz da veritabanı hakkında bilgilerini geliştirecek bir kitap almanı tavsiye ederim. (Kitap sayın baya bir az göründü gözüme de:))

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Elinize sağlık..

Küçük ayrıntılar yapılan çalışmaları farklı kılıyor. Sizin de programınıza serpiştirdiğiniz nüanslar bence çok güzel..

Teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
sayın gitarisyen ellerinize sağlık senin diğer form dostların sayeseinde bir şeyler ögrenmeye çalışıyorum. Hepinizde ve sizden ALLAH razı olsun çok güzel bir program yapmışsınız

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Çok itinalı ve güzel bir uygulama ayrıca renk seçimlerini de çok beğendim ama "yazarın bütün kitapları" na tıklayınca parametre yerine aktif yazarı seçtirseydiniz daha iyi olmaz mıdı? Malum, parametrelerde hatasız yazım gerekiyor..

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
beab05,

eksikleri ve kusurları mazur görün demiş. :)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Ben denedim isterseniz eklersiniz Srg_yazarin kitaplari sorgusundaki yazarın adı ölçütüne;

Kod:
[Forms]![Frm_Yazarlar]![Tbl_Kitaplar].[Form]![Pencere].[Form]![yazaradi]
yazarsanız olur.

( Silindi - Sadece birkaç öneride bulunmuştum sonradan vazgeçtim)

Eksiklikleri mazur görmekten ziyade bence yeni başlayan biri için mükemmel bir uygulama. Çok derli toplu ve kullanışlı..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Ben de bir-iki ufak değişiklik yaptım müsaadenizle.

(beab05 önerileri niye sildin?)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013

Bilmem.. Belki senin de uyardığın gibi " mazur görün " yazılmış diyedir.. Yine de yazayım ; anaformdan kayıt seçicisinin kaldırılması ve kitap linklerinin buton değil de text olarak yazılması ve üstte bulunan tarih-saatte saniye yer alıyorsa saniyenin ilerlemesi, kitabı kaydet butonuna gerek olmadığı, kitap bulmanın ise bir sorgu yardımıyla bütün verilere göre tarama yapılması tavsiyeleriydi..... Parametre olayını da zaten yazmıştım.

Yanlış anlaşılma olmasın tüm bunlar olmadan da harika... Benimki sadece öneri...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2003
cok guzel bir program. isimi simdiden goruyor. ancak bir ricam olacak. kayit yaparken kitap turu kisminda "kisisel gelisim" kismi yok bunuda ekleyebilir misiniz? el ile giris yapabilmem gercekten guzel. bu programi daha da gelistireceginizi umuyorum. emeginize saglik.

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Çok Teşekkürler...

Sayın yeni54;

“Kitap sayın baya bir az göründü gözüme de” demişsiniz…

Haklısınız kitap sayım az. :) Ama dediğim gibi her gelen birkaç kitabımı alıp gidince kitaplarım azaldı… :)

Şaka bir yana ilginize teşekkür ederim. Benim için vereceğiniz her tavsiye, öneri ve yardım çok çok önemli gerçekten. Access’e yeni başlayan biriyim ve elimde profesyonel olarak sadece John L. Viescas’ın “Enine Boyuna Microsoft Access 2003” adlı kitabı var. O kitabın da –özellikle- ilk 600 sayfasını 5 ya da 6. kez okuyorum. Çoğu zaman anlamadığım bir sürü yer oluyor. Sonra deneme yanılma yöntemiyle bazı şeyleri yapmaya başladığımı hissedince daha önce defalarca okuduğum yerleri birden anlıyorum. Böyle böyle bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Kod yazmayı bilmemem ve kodlara hiyeroglif yazısıymış gibi bakmam da beni üzmüyor değil. :) Bu arada veritabanı mantığını kavramaya çalışıyorum. Ama benim için çok kolay değil. Zira kitapçılarda veritabanıyla ilgili –benim düzeyimde- basit anlatımı olan kitaplar az (veya ben anlamıyorum). Kitapçılara girince veritabanı üzerine yazılmış birkaç kitabı karıştırıyor, bir iki sayfasını anlıyor, sonra da kitaba hiçbir şey anlamadan bakıyor ve almaktan vaz geçiyorum. Ama inanın bana bu hafta sonu tavsiyenizi tutup, birkaç kitap alacağım. Tavsiyeniz, ilginiz ve mesajınız için teşekkürler…

Sayın Taruz;

İlginize ve mesajınıza çok teşekkür ediyorum. Ben de sizin “Saatli Maarif Takvimi” çalışmanıza hergün bakmadan geçemiyorum. Hatta bugün işyerinde tekrar forumdan indirip arkadaşlara gösterdim.

Tekrar teşekkürler…

Sayın hegu42;

İlginize ve mesajınıza çok teşekkür ediyorum. Sağ olun…

Sayın ibo43;

Mesajınız ve güzel sözleriniz için çok teşekkürler. Beğenmenize çok sevindim. Ben de henüz yolun başında biri olarak kitaplardan ve özellikle forumdaki değerli usta, uzman ve üyelerden bir şeyler öğrenip, yaptığım çalışmaları paylaşmaya çalışıyorum.

Sayın beab05;

Gerçekten mesajınız, ilginiz, güzel sözleriniz, desteğiniz ve yardımınız beni çok sevindirdi. “Yardımınız” diyorum, çünkü sizin de hemen fark ettiğiniz gibi “Yazarın Bütün Kitapları” butonundaki parametre benim de hoşuma gitmiyordu ama bir türlü nasıl yapacağımı bilemiyordum. Hatta bu konudaki ilk mesajınızı görünce size bunu nasıl yapabileceğimi soracaktım. Ama siz benden daha hızlı davranıp, çözümü önüme hazır şekilde koydunuz. Çok çok teşekkür ediyorum. Sizin bana öğrettiğiniz şekilde çalışmayı düzenleyip yeni halini ekledim. Artık aktif yazarın kitapları, butona tıklayınca parametre olmaksızın geliyor…

Bu arada, sildiğinizi söylediğiniz önerileri keşke silmeseydiniz diye düşünüyorum. Zira Access konusunda her türlü tavsiye, öneri ve yardıma ihtiyacım olduğu gibi her türlü eleştiriye ve görüşe de açığım.

Tekrar ilgi ve yardımınız için teşekkür ediyorum…

Sayın yeni54;

Tam bu mesajı foruma gönderecektim ki; sizin yaptığınız örneği de gördüm ve indirdim. Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş. Bunun nasıl yapıldığını bilmiyorum. Bu mesajımı gönderdikten sonra hemen sizin gönderdiğiniz örneğin nasıl yapıldığını incelemeye başlayacağım. İlginiz, desteğiniz ve yardımlarınız için çok teşekkürler. Gerçekten çok duygulanıyorum…

Tekrar teşekkürler…

NOT:

Bu arada bu mesajı defalarca foruma göndermeme rağmen, internetin azizliğine uğradığımdan dolayı bir türlü göndermeye muvaffak olamadım. Her göndermeye çalıştıkça da gelen mesajlar ve benim vereceğim cevaplar ve sözlerin değişmesi gerektiğinden ne yapacağımı bilemiyorum. Lütfen yazdığınız mesajlara vereceğim cevaplar gecikmiş ya da zamanaşımına uğramışsa kusuruma bakmayın. Umarım bu sefer gönderebilirim.

Bu arada Sayın beab05;

Önerilerinizi yazma inceliği gösterdiğiniz için teşekkürler. Yapabildiklerimi yapmaya, yapamadıklarımı sizden sorup, öğrenmeye çalışacağım…

Saygılarımla…

Son düzenleme:

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
cok guzel bir program. isimi simdiden goruyor. ancak bir ricam olacak. kayit yaparken kitap turu kisminda "kisisel gelisim" kismi yok bunuda ekleyebilir misiniz? el ile giris yapabilmem gercekten guzel. bu programi daha da gelistireceginizi umuyorum. emeginize saglik.

Sayın alper198;

"Kişisel Gelişim" kitap türünü de ekledim. Sayın yeni54'ün yapmış olduğu çift tıklayarak "Kitap Türü Arama" özelliği ile Sayın beab05'in yapmış olduğu "Yazarın Bütün Kitapları" na parametre olmaksızın tek tıklamayla gidebilme özelliğini de birleştirdim. Bu arada Sayın beab05'in önerisiyle kayıt seçicisini kaldırdım ve "Kitap Bul" butonunu sildim. Ancak üstte bulunan tarih-saatte saniye yer alıyorsa saniyenin ilerlemesi ve kitap bulmanın bir sorgu yardımıyla bütün verilere göre tarama yapılması olayları konusundaki önerilerini anlayamadığım ve beceremediğim için değiştiremedim.

İlgili örnek ektedir...

Saygılarımla...

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili

Sayın yeni54;

İlginize ve zamanınızı ayırıp yaptığınız örneğe çok sevindim gerçekten. Ancak benim bir sorum olacak: "Ödünç Kitap Verme" formunda ve "Yazarın Kitapları" formunda kitap türleri "Roman, Öykü, vs..." diye metin olarak değil de sayı olarak gözüküyor. Bunu değiştirmemizin imkânı var mıdır? Yani kitap türlerinin sayı olarak karşılıkları değil de, kitap türlerinin kendisi metin olarak gelebilir mi? Ben üzerinde biraz uğraştım ancak daha da karmaşık hale getirmekten başka bir işe yaramadı. Sınırlı bilgim ve becerim maalesef yetmedi. Eğer kısaca izah etme veya örnek üzerinde çalışma imkânınız olursa beni gerçekten çok mutlu edersiniz.

Desteğiniz ve yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum...

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Bu formlardaki kitapturu alanını silin ve doğru olarak görünen diğer bir formdaki
kitapturu alanını copy/paste yapın.

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Çok Teşekkürler...

Bu formlardaki kitapturu alanını silin ve doğru olarak görünen diğer bir formdaki
kitapturu alanını copy/paste yapın.
Sayın yeni54;

Size ve Sayın Taruz'a yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Sorunum düzeldi. Yeni ve son halini ekliyorum...

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
vallahi kardes harikasin. anlik hizmet anlayisi var sende. ayrica fazla alcakgonulluluk yapma. cunku yaptiniz program ovguye deger

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
vallahi kardes harikasin. anlik hizmet anlayisi var sende. ayrica fazla alcakgonulluluk yapma. cunku yaptiniz program ovguye deger
Sayın alper198;

Sağolsunlar, değerli arkadaşlar hemen el atıp uygulamayı, daha da kullanışlı hale getirince ben de çalışmayı istediğiniz şekilde hemen ekleyebildim. Aslında daha çok eksiği var: Ben şimdi yeni yeni fark ediyorum. Ancak bir örnek amacı olması bakımından ve forumda hemen paylaşmak istediğimden aceleyle davranıp yükledim. Örneğin; Dini Kitaplar, Atatürk, Belgesel, Çocuk Kitapları v.s. gibi kategoriler eksik. Tasarımda gözden kaçan çok nokta var. Bunları yavaş yavaş sizlerin önerileri ve ustaların yardımlarıyla düzelteceğim inşallah...

Saygılarımla...

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Sayın gitarisyen;

Paylaşım ve emeğine teşekkürler.
Sayın kucuksengun;

İlginiz ve mesajınız için çok çok teşekkür ediyorum. Çalışmayı ilk defa foruma yüklediğim mesajımda da yazdığım gibi sizin -özellikle Dava ve Müvekkil Takip Programını oluştururken- Access'le ilgili çalışmalarınız, örnekleriniz ve fikirleriniz de bana yardımcı oldu...

Asıl ben teşekkür ederim...

Saygılarımla...