Soru Envanter

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim öncelikle ;

Sorun şu ki benim bir cam balkon firmam var ve envanter almam lazım sağlıklı veri işlemek için yıl sonunda...
Şimdi arkadaşlar mal alış yapıyor firmam diyelim korkuluk alıyor tek faturada malzeme olarak korkuluk yazıyor fakat içinde ham madde olarak 20 çeşit malzeme var ve bu malzemelerin işlenmesi, satış aşamasında ki envanter nasıl tutabilirim.

önemli olan tek madde olarak gelen faturanın malzeme çeşitliği ile üretime girmesi, maddelerin satışa hazır olduğu zaman ki hali ile nasıl bir bağlantı kura bilirim...
bu envanter benim için önem arz ediyor çıkamadım içinden kaldım ya nasıl yapsak acaba... örnek excel malzeme atacağım bir bakar mısınız?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
sorun en büyük kısmı giren malzeme farklı malzemeden çıkanlar farklı ve üretilen, sonra satılan malzeme farklı ben bu envanteri nasıl tutarım fikirlere de açığım

turist

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 64Bit
English
Bahsettiğiniz durum "Önemli", ancak, konu Envanterin düzenlenmesi değil.

"Temel Muhasebe", "Maliyet Muhasebesi" , "Üretim Hesaplaması" gibi kavramlar ve bilgilerle;
Üretilen ve satılan ürünlerin, "Üretim Reçetesi" gibi hangi malzemelerden kullanıldığının bilinmesi gerekir.
Her üretilen ürün için hangi malzemeler kullanıldıysa "Stok"lardan eksiltilerek, stok(envanter) bilgileri güncel izlenebilir.
Bu bilgiler, aynı zamanda şirketinizin "karlılık" hesaplamalarında da kullanılabilir.

Sorunuzu, bu çerçevede düşünerek, bilgi ve tecrübelerinizle çözüm bulabilirsiniz.

Konu'nun "Excel" tarafında , yine Forumdan beklentileriniz olursa; değerli üye arkadaşlarımız çözüm ve cevap vermek için yardımcı olacaklardır.
İyi çalışmalar.