Soru En yakın sayı topluluğunu bulma

Excel Vers. ve Dili
Office 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-03-2024
Merhabalar.. Üstadlara sorcağım soru daha önce benzeri sorulmuş ama ben belirli kodların içinde olanları bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim..
Bir tane veri sayfam var. Bu sayfamda A sütununda kodlar B sütununda bu kodlara ait miktarlar var. Mesela A sütununda bulunan 111 kodu 100 bin satır boyunca 500 defa yinelenmiş B sütunun da ise bu 500 satırlık kodun miktarları var yani stok girişleri.. bazı satırda 2 bazısında 300 bazısında 500 adet gibi alımlar yapmışım. Toplam stok miktarım 55 bin olmuş mesela.

Birde İCMAL sayfam var. Bu sayfada ise Mesela 111 kodu A2 de B2 hücresinde ben bir rakam belirledim örneğin 4516 olsun. Ben VERİ sayfamda C sütununa bir formül girmek istiyorum ve beni 4516 sayısına ulaştırabilecek miktarları belirlemek istiyorum. Benim 111 kodumun veri sayfasında belki 500 satır var ama ben öyle bir seçim yapmalıyım ki bu 500 satır içinde diyelim ki 4516 sayısından küçük olan verilerden 10 tanesini tespit edip bunların toplamı 4516' ya ulaşsın ama çok kod da ulaşmayacaktır. Bir satırı eksik girsem mesela 4500 de kalacak en yakın sayısı toplasam 4700 olacaktır gibi. Tabi en yakın sayıyı bulup bir de onu bölse tabi o çok ütopik bir istek olur herhalde

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2016
29-03-2024
Umarım birisi görür. Çok fena rapor sıkıntım var

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Ofis 2007
Formül ile sonuca ulaşılabilineceğini sanmıyorum.
Makro deneme çözüm ekteki dosyada
Ekteki dosyadaki çözüm bazı durumlarda sonuçlanmaz veya uzun sürebilir, işinize yararsa kullanın
A sütununa kod ile eşleşen ve toplamına ulaşmak istediğiniz sayıdan küçüklerinin filtrelediğiniz verileri yapıştırın.
F2 hücresine ulaşmak istediğiniz sayıyı yazın.
G2 hücresine ise kaç hücrenin toplamını istiyorsanız onu yazın.
Düğmeye tıklayın.
D sütununa toplamları hedef sayı ile eşleşen veriler gelebilir.
Not uzun sürer sonuçlanmazsa Klavyenin sol üst köşesindeki Esc tuşuna bir kaç kere basın.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2016
29-03-2024
Hocam tşk ederim aradığım tam olarak bu değil yani tel bir kod yok. Yinede ilginiz için tşk ederim.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Ofis 2007
Aslında tüm olasılıları bulup içinden yaklaşık ve tam değerleri almak mümkün öyle bir çalışma yapmıştım.
Ancak, örneğin, 500 verinin 10 arlı gruplar halinde toplamlarını almak için inanılmaz sayıda olasılıkla uğraşmak gerek. Excel vba için imkansız gibi bir şey.
olasılık sayısını bulmak için. kombinasyon fonksiyonu ile deneyin.
=KOMBİNASYON(500;10)