Soru Bakım Saat Takibi

fledermaus

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-07-2024
Hocam Tekrar Merhaba,

Bütün aylar birbiriyle senkronize gitmesi gerektiğinden bir sonraki aya veya aylara yeni bakım tarihi (M4 hücresi) girilmediği sürece K4 hücresindeki hesaplamanın diğer aylarda değişmemesi yani sabit kalması gerekir.

Örnek: Siz formülasyonu mart ayından başlatımıştınız, nisan ayına herhangi bir bakım tarihi yazılmadığı sürece nisan ayındaki ve diğer aylardaki K4 hücresinin aynı kalması gerekir.

Syg,

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Hocam Tekrar Merhaba,

Bütün aylar birbiriyle senkronize gitmesi gerektiğinden bir sonraki aya veya aylara yeni bakım tarihi (M4 hücresi) girilmediği sürece K4 hücresindeki hesaplamanın diğer aylarda değişmemesi yani sabit kalması gerekir.

Örnek: Siz formülasyonu mart ayından başlatımıştınız, nisan ayına herhangi bir bakım tarihi yazılmadığı sürece nisan ayındaki ve diğer aylardaki K4 hücresinin aynı kalması gerekir.

Syg,
Merhaba.

Kusura bakmayın tüm dosyanızı formüle edemeyeceğim.

Benden bu kadar. Umarım bir başka arkadaş ilgilenir.

Kolay gelsin.

.

fledermaus

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365
04-07-2024
Merhaba.

Kusura bakmayın tüm dosyanızı formüle edemeyeceğim.

Benden bu kadar. Umarım bir başka arkadaş ilgilenir.

Kolay gelsin.

.
Hocam Merhaba,

Yanlış anlamayın ama ben sizden bütün dosyayı formulize etmenizi istemedim zaten.

Siz neresi olmadı diye sordunuz bende size açıklayarak cevap verdim.

Sadece bir örnek olması açısından saatleri Mart ayına denk getirmiştim. Tekrar dikkat ederseniz tablo ocaktan başlıyor.

Başından beri yapmak istediğim şeyi ide örneklerle bir çok kere açıkladığımı düşünüyorum.

Sizin de anladığınızı düşünerek yazmış olduğunuz formülü bir sonraki aya uyguladım ve doğru sonucu alamadım.

Eğer doğru sonucu verseydi, zaten ben kendim Ocak ayından başlatıp bütün aylara uygulanacaktım.

Yardımcı olmak zorunda değilsiniz tabi ama zaten ben kendim yapabiliyor olsaydım bu siteye başından beri üye olmazdım.

Yine de teşekkürler.

Saygılar,

fledermaus

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365
04-07-2024
Numan Hocam Merhaba,

Dosya ektedir.

K4 hücresi = (Q2+Q3+200) hesaplamasını yapmalıdır. Sonraki aylarda ise Q3 hücresinde değer hesaplaması görülmediği taktirde (yani değerin sıfır olduğu durum) K4 hücresi değeri sabit kalmalıdır.

Örnek vermek gerekirse; sizinle paylaşmış olduğum dosyadaki şubat ayı sayfasında K4 hücresi = (Q2+Q3+200) formülünü yazdığınızda aşılmaması gereken yani bakım saatinin 3.843:05 (K4) , bakıma kalan yeni saatin ise 200 olarak hesaplandığını (M4) ve 02.02.22 tarihi itibariyle şubat ayına saat girmeye başladığınızda ise kalan saatin yine geriye doğru (M4) gittiğini göreceksiniz.

Buradaki en önemli husus yukarıda bahsetmiş olduğum üzere sonraki aylarda Q3 hücresinde değer hesaplaması görülmediği taktirde (yani değerin sıfır olduğu durum) K4 hücresi değeri sabit kalmalıdır. Mesela paylaşılan dosyada sonraki ay ; yani mart ayında Q3 hücresi değişmediğinde K4 hücresi en son bakım saatini, yani şubattakini göstermelidir.

Syg,

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Ömer beyin bu başlıkta mesajını göremedim. Sanırım bir karışıklık oldu. ;)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Aradığınız cevap bu olabilir mi?

ŞUBAT ayı K4 hücresine uygulayınız.

C++:
=EĞER(Q3=0;Q2+Q3+200/24+Q7;DOLAYLI(METNEÇEVİR(TARİH(YIL(BUGÜN());SAYFA(A1);0);"[$-en-US]aaaa")&"!K4"))

fledermaus

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365
04-07-2024
Merhaba,

ŞUBAT ayı K4 hücresine uyguladım doğru hesapladı. Ancak saat girilmeye devam ettikçe K4 hücresi artıyor.

Bir sonraki tarih girişine kadar (diğer aylar dahil) güncel kalması gerekir

Syg,

Ekli dosyalar