Soru Artık İşin İçinden Çıkamıyorum:-(

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-11-2024
Merhabalar:(,

Kaç gündür işe ,eve, çocuklara kendimi veremez oldum. Takılıp kaldım bu dosyaya. Sağolsun hocalarımız da sabırla sorularıma çözüm bulmaya çalıştılar. Fakat tam oldu derken , her şey doğru sonuçlanırken başka bir olasılık çıkıyor bi bakıyorum yanlış sonuç çıkmış:-( Bazen sinirimden ne yapacağımı bilemez oluyorum, yanlış sonuçla karşılaşınca. Kusuruma bakmayın nolur, içimi dökmek istemiştim sadece. Burası yeri değil elbette, o yüzden yöneticilerimizden de özür dilerim.

Son olarak ve manuel olarak yapmış olduğum dosyamı, nasıl manuel yaptığımı , ve yapılan formülleri de içeren dosyamı ekledim. Formül ya da kod ile bu olayın çözülmesi mümkün müdür acaba?
Ne kadar sinirlenip kızsam da , inat ettim. Kapatıyorum , dayanamıyorum tekrar dosyayı açıp neden olmuyor diye araştırmaya çalışıyorum.:giggle: Vazgeçemiyorum da.

Ekli dosyalar

mdagistanli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel Pro Plus 2019 TR
12-02-2025
Merhaba Yeşim Hanım.
Yaptığınız işi anlatırsanız daha verimli ve belki farklı çözümler olacağını düşünüyorum.
Bunlar genetik testlerdir, a-b-c grupları anne-baba-çocuğu ifade eder, şöyle olursa şu olur gibi...

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
18-11-2024
Merhaba Yeşim Hanım.
Yaptığınız işi anlatırsanız daha verimli ve belki farklı çözümler olacağını düşünüyorum.
Bunlar genetik testlerdir, a-b-c grupları anne-baba-çocuğu ifade eder, şöyle olursa şu olur gibi...
İlginiz için teşekkür ederim,Sayın mdagıstanlı ve evet genetik testler:) İlginiz olmasına sevindim.
Aslında o kadar karmaşık ki, ama dediğiniz gibi anlatmaya çalışacağım bir dosya üzerinde..

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
18-11-2024
Bu çalışmayı genetik bir test için yapmaktayım.

B:C SÜTUNU; ANNE de bulunan genleri ifade etmekte. (2 ADET)

D:E SÜTUNU ; BABA da bulunan genleri ifade etmekte.(2 ADET)

F:G SÜTUNU ; ÇOCUĞUN genlerini ifade etmekte. (2 ADET)

Kısaca anlatmam gerekir ise ;

DNA'mız 46 kromozomdan oluşmaktadır. 23'ü anneden ,23'ü de babadan gelir. her bir kromozom yapı içerisinde çok sayıda gen bulunmakta ve bu genler içerisinde de biri anneden biri babadan gelen alel genler bulunmakta.

Buradan yola çıkar isek bende bu dosyada ,

Babadan çocuğa geçen genleri tespit etmeye çalışıyorum. Şöyle ki ;

Baktığımızda ANNE (b:c) grubunda 2 adet değer görülmekte, her bir değer aslında alel geni ifade etmekte, aynı şey BABA(D:E) içinde geçerlidir.

Dolayısıyla ÇOCUĞA biri anneden , biri babadan olmak üzere 2 adet gen geçmesi gerekiyor. Dosya içerisinde de BABA ya geçenleri net olarak tespit edebilmek adına olası ihtimalleri açıklamaya çalışmıştım.

mdagistanli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel Pro Plus 2019 TR
12-02-2025
screenshot.2018-07-03.jpg

label_010718_son.xlsm de gerekiyor galiba.

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
18-11-2024
Evet mdagıstanlı, başka bir pc de denemeler yaptık. Fakat 1 nolu mesajımda bulunan dosyayı düzenledim. Artık o dosyaya gerek kalmadı.

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
18-11-2024

Aslında resme baktığımızda yol katettik sayılır. O sütunundaki formül sadece sarı ile işaretlemiş olduğum kısımlarda yanlış sonuç veriyor görünüyor. İncelediğimde aslında aynı olasılıktan dolayı yanlış veriyor olduğunu fark ettim. Şöyle ki ;
mesela, 10. satırdaki değere bakar isek;
F10:G10 grubunda (çocuk grubu) bulunan "12" değeri ,B10:C10 (ANNE grubu) ve D10:E10 (BABA grubu) içerisinde de bulunmakta.
O10 hücresindeki formül, çocuk grubundaki 12 değerini ilk önce baba grubunda baktığı için babadan geçtiğini varsayıyor. Oysaki ilk olarak anne grubuna baksa bulur ise anneden geçmiş sayıp , cocuk grubundaki diğer değeri de baba grubunda arayıp ona göre değerlendire bilirse olacak gibi sanki:unsure:

mdagistanli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel Pro Plus 2019 TR
12-02-2025
Sarılar yanlış demişsiniz, o hücrelerde doğru değer ne olmalı?

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
18-11-2024
Sarılar yanlış demişsiniz, o hücrelerde doğru değer ne olmalı?
Merhaba Sayın mdagıstanlı,

Kırmızı olmalı, yani ;
O10, 012, O13, O15 , O17

Hepsindeki durum aynı gibi aslında, mesela 15.satırdaki verilere bakacak olur isek, aslında formül doğru olanı yapmış gibi ama böylesi bir durumda şu şekilde olması gerekiyor;

Çocuk grubunda olan bir değer (yani 14) hem baba, hemde anne grubunda da var. Şimdi şunu diyebilirsiniz, neden baba dan değil de annedekini dikkate alıyoruz. İhtimalin ilk önce anneden geldiğini varsayıyoruz.

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
18-11-2024
Merhabalar,
Dayanamayıp boş vakitlerimde yine dosyaya baktım. Tek tek incelediğimde aslında bir tek olasılık durumunda yanlış sonuçlar alındığını fark ettim. Onun için daha detaylı bir anlatım yazmaya karar verdim. Belki buraya kadar getirmiş olduğumuz dosyayı sonuçlandırabiliriz.
Ekte yer alan dosyada "AÇIKLAMA1 ve 2" olarak sayfalar mevcut. Açıklama1 kısmında , açıklama yapmaya çalıştım. Açıklama 2 de ise, yapılmak istenenleri hücresel bazda açıkladım.

Ekli dosyalar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.
Yoğunluğumdan bakamadım. Ancak şimdi baktım.

Yanılmıyorsam oldu.

N sütunundaki formüllere bakın.

.

Ekli dosyalar

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
18-11-2024

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
18-11-2024
.
Yoğunluğumdan bakamadım. Ancak şimdi baktım.

Yanılmıyorsam oldu.

N sütunundaki formüllere bakın.

.
İdris Bey merhabalar,

Size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum inanın..:giggle: O kadar formülü nasıl yazabiliyorsunuz :oops: şaşkınlıkla anlamaya çalışıyorum doğrusu..
Dosyayı şimdi indirdim ve tek tek ihtimalleri denemem biraz zamanımı alacak gibi en kısa zamanda değerlendirme ile ilgili geri dönüş yapacağım, bilginize..

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
18-11-2024

İdris Bey merhabalar,

Örnek sonuçları değerlendirmeye çalışıyordum o yüzden cevap vermem uzun sürdü:-(

Yukarıdaki resimde ,

"I" sütununda ilk formüle göre değerlendirme sonuçları yer almakta,
"J" sütununda SİZİN:giggle: yapmış olduğunuz formüle göre değerlendirme sonuçları yer almakta,
"K" sütununda ise , mauel olarak değerlendirip kendimin yazmış olduğu ve asıl olması gereken sonuçları yer almakta,

Buna göre ;

1- ) 5 , 6 , 7. satırlarda bulunan olasıklara göre yanlış sonuç veren değerleri "SARI" boya ile işaretledim. Bu satırlardaki ihtimaller için , "AÇIKLAMA1-2" sayfalarındaki kırımızı ile işaretlemiş olduğum basamakların değerlendirilmesi gerekiyor.

2-) 11 ve 14. satırlarda yer alan ihtimallerin sonuçları sadece 2.formülde "yanlış" olarak sonuçlanıyor. İki satırda da bulunan ihtimallere baktığımızda , her üç grup ta birbirlerine eşit olarak görünmekte. Bu durumda olması gereken BABA grubunda bulunan iki değerden hangisinin frekansı büyük ise onun alınması gerekiyor.

Özellikle 1.maddede yer alan sıkıntı her iki formül de de yanlış sonuçlanmaktadır.:unsure:

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Merhaba.

Dosya ekte.

Yalnız 7. satırdaki neden boş olacak anlayamadım.

.

Ekli dosyalar

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
18-11-2024
İdris Bey , Merhaba:giggle::)

Dosyayı detaylı bir şekilde inceleme fırsatım olmadı henüz:-( Ama en kısa sürede geri dönüş yapacağım konu ile ilgili olarak. Bu arada sorunuzu açıklamaya çalışır isem ;
Yalnız 7. satırdaki neden boş olacak anlayamadım.

COCUK grubuna , ANNE yada BABA dan sadece bir değer geçmesi gerekiyor kabul ediyoruz.
COCUK ta olan bir değer hem anne hemde baba da var ise bu durumda o değerin ANNE den geçtiğini varsaymamız gerekiyor. Yani baktığımızda 14 değeri bu açıklamaya uyan bir değer.Çocuk grubundaki 14 değerinin Anne den geldiğini kabul ettik.

Peki Çocuktaki diğer değerin (yani 17'nin) BABA dan gelip gelmediğini kontrol etmemiz gerekiyor. Bu durumda da Çocuk grubundaki o değeri yani 17'yi Baba grubunda arıyoruz. Varsa Babadan geçtiğini, yok ise 17'nin başka bir gruptan geldiğini varsayıp hücre değerini boş bırakıyoruz.
Eğer ki , 17 yerine 12 olmuş olsa idi formül sonucu olarak 12 yazmam gerekecekti. Çünkü 12 değeri baba grubunda mevcut.
Yada , 17 yerine 14 olmuş olsa idi baba grubunda, formül sonucu olarak 14 yazmam gerekirdi, çünkü 14 baba grubun da da mevcut.

Karışık farkındayım ama umarım açıklaya bilmişimdir İdris bey.:giggle::unsure:

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
17 nolu mesajınızdaki açıklama doğrultusunda 15 nolu mesajdaki tabloda annenin değerini alan K sutününda hangi satırda mevcut

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
18-11-2024
17 nolu mesajınızdaki açıklama doğrultusunda 15 nolu mesajdaki tabloda annenin değerini alan K sutününda hangi satırda mevcut
Halit bey , merhaba,

Aslında tam olarak anlayamadım demek istediğinizi fakat "K" sütununda mauel olarak değerlendirme yaptım ve bu sütundaki değerlerin hepsi, Çocuğa Baba dan geçen değerler. Zaten bende çocuğa babadan geçen değerleri bulmaya çalışıyor/um/uz..:giggle:

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
K sutünü manuel yazdınız ve olması gereken değerler mi eğer öyleyse;

(17 nolu mesajınızdaki açıklama doğrultusunda 15 nolu mesajdaki tabloda annenin değerini alan K sutününda hangi satırda mevcut )
K sutunundaki değerlerde hangi satırda annenin değerleri ile uyuşuyor.