Yıllık İzin Tablosu

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
İyi günler diliyorum. Link verdiğim dosyada yine formlarda mevcut formüllerden yararlanarak düzenlemeye çalıştığım "Yıllık İzin Takip Çizelgesi" var. "C2" sütununda bulunan işe giriş tarihi doğrultusunda yıllık hak edilen izin süresini bulabiliyorum. Ancak iki ekleme yapmak istiyorum, konu ile ilgili sanırım forum'da bakmadığım yer kalmadı ama tümünü içeren bilgiye ulaşamadım, bulduğum parçalarıda ben birleştiremedim. Sonuç olarak yapmak istediğim; bir yıldan beş yıla (dahil) kadar olanlara 14 gün, beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara 20 gün, onbeş yıl ve daha fazla olanlara 26 gün hakkı olduğunu ancak hizmet süresi ne olursa olsun 18 yaşından küçük, 50 yaşından büyük işçilere 20 gün uygulanması gerektiğini görürken, henüz yıl içinde ay açısından süresi dolmayan çalışanın izin hakkının "0" görünmesi. 15/10/2010 tarihinde işe başlayanın yıllık izin hakkı 20 gün olmasına rağmen bu hakkın 15/10/2017 tarihinde geçerli olması ve o tarihe kadar izin hakkının "0" görünmesi gerekiyor. Mevcut formülde yalnız çalışma süresi doğrultusunda izin hakkını görebiliyorum. Gereği halinde "yaş gösteren bir sütun" ve izin hakkı sütunu sonrası "geçerli izin" gibi metin içermeyen yeni sütunlar açılabilir. Konuya ilgi gösteren herkese teşekkür ederim, iyi çalışmalar...
www.transfernow.net/06eyv1t8if3f

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Merhaba.

Yanlış anlamadıysam ilk kişi için aşağıdaki formüllerden birini kullanabilirsiniz.
Formülü diğer kişiler için aşağı doğru kopyalayın.

AÇIKLAMA: Yıl değeri olarak yaş veya hizmet süresi hesaplamak için ETARİHLİ işlevini
kullanmanızı önermeliyim, Şubat ayının durumu dolayısıyla gün üzerinden hesaplama doğru olmaz.
İşlev formülün sonundaki "Y" değişkeni dolayısıyla iki tarih arasındaki TAM YIL sayısını verir.
=ETARİHLİ(eski tarih;yeni tarih;"Y") şeklinde.
Kod:
-- Hizmet süresi 1 yılı doldurmadan, yaşı 18 altında veya 50 üstünde olsa da izin hakkı olmaz diye düşünüyorsanız aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
=[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR](C2="";D2="");"";[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")<18;[COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")>49);[COLOR="red"]ARA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y");{0;1;5;15};{0;20;20;26});[COLOR="red"]ARA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y");{0;1;5;15};{0;14;20;26})))
-- Hizmet süresi 1 yılı doldurmasa bile yaşı 18 altında veya 50 üstünde olan kişinin izin hakkı olur diye düşünüyorsanız aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
=[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR](C2="";D2="");"";[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")<18;[COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")>49);[COLOR="red"]ARA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y");{0;1;5;15};{20;20;20;26});[COLOR="red"]ARA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="Red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y");{0;1;5;15};{0;14;20;26})))
.

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Sayın Ömer Baran; ilginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar diliyorum...

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Merhaba.

Yanlış anlamadıysam ilk kişi için aşağıdaki formüllerden birini kullanabilirsiniz.
Formülü diğer kişiler için aşağı doğru kopyalayın.

AÇIKLAMA: Yıl değeri olarak yaş veya hizmet süresi hesaplamak için ETARİHLİ işlevini
kullanmanızı önermeliyim, Şubat ayının durumu dolayısıyla gün üzerinden hesaplama doğru olmaz.
İşlev formülün sonundaki "Y" değişkeni dolayısıyla iki tarih arasındaki TAM YIL sayısını verir.
=ETARİHLİ(eski tarih;yeni tarih;"Y") şeklinde.
Kod:
-- Hizmet süresi 1 yılı doldurmadan, yaşı 18 altında veya 50 üstünde olsa da izin hakkı olmaz diye düşünüyorsanız aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
=[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR](C2="";D2="");"";[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")<18;[COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")>49);[COLOR="red"]ARA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y");{0;1;5;15};{0;20;20;26});[COLOR="red"]ARA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y");{0;1;5;15};{0;14;20;26})))
-- Hizmet süresi 1 yılı doldurmasa bile yaşı 18 altında veya 50 üstünde olan kişinin izin hakkı olur diye düşünüyorsanız aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
=[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR](C2="";D2="");"";[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")<18;[COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")>49);[COLOR="red"]ARA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y");{0;1;5;15};{20;20;20;26});[COLOR="red"]ARA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="Red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y");{0;1;5;15};{0;14;20;26})))
.
Ömer bey; formüllerinizi uygulama imkanını yeni buldum ve birinci formülü kullandım. Gayet güzel çalışıyor, ancak kendi açıklamalarıma baktığım zaman yazdıklarımda yanlış anlaşılmalar çıkarılabileceğini görüyorum. " henüz yıl içinde ay açısından süresi dolmayan çalışanın izin hakkının "0" görünmesi. 15/10/2010 tarihinde işe başlayanın yıllık izin hakkı 20 gün olmasına rağmen bu hakkın 15/10/2017 tarihinde geçerli olması ve o tarihe kadar izin hakkının "0" görünmesi gerekiyor" demiştim ve yazının geneline bakınca sadece 18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyükler için istenmiş gibi düşünülebiliyor. Fazla zamanınızı da çalmak istemiyorum ama formülünüze gün ve ay açısından henüz zamanı gelmeyen diğer hücrelere de günü gelene kadar "0" değeri vermesi ilavesi mümkün mü acaba?
İyi çalışmalar diliyorum...

Yazdıklarımı desteklemek adına dosya ekledim... www.transfernow.net/182o3627ft47

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
İyi günler diliyorum;
www.transfernow.net/182o3627ft47 adresinde bulunan dosyada, Ömer Baran bey (kendisine tekrar teşekkür ediyorum) tarafından hazırlanan formülle gerçekleştirilmiş çizelge bulunmaktadır. Çizelgede de görülebileceği gibi formülün geliştirilmesi konusunda yardıma ihtiyacım var. Konu hakkında yardımcı olabilecek herkese teşekkür ederim…

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

Önceki cevabınızı da gördüm.
İsteğinizde mantık hatası olarak gördüğüm hususlar olduğundan cevap yazmamıştım.

Örnekle 6 numaralı kişi (doğum tarihi: 06.06.1965, işe başlama tarihi: 10.07.2001) üzerinden açıklayayım;
-- Kişinin YAŞI: 52 YIL, 1 AY, 1 GÜN
Kod:
    =ETARİHLİ(doğum tarihi;BUGÜN();"Y")'den 52 yıl,
    =ETARİHLİ(doğum tarihi;BUGÜN();"YM")'den 1 ay, 
    =ETARİHLİ(doğum tarihi;BUGÜN()+1;"MD")'den 1 gün
-- Kişinin HİZMET SÜRESİ (aynı hesaplama yöntemiyle): 15 YIL, 11 AY, 27 GÜN

ÇALIŞMA MEVZUATIyla ilgili ahkam kesmek istemem ama, İŞ KANUNU'nun ilgili maddesinin ilgili kısmı şöyle;
Kod:
[COLOR="Blue"][I]İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere,
[B][COLOR="red"]en az bir yıl[/COLOR][/B] çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, [COLOR="Red"]hizmet süresi[/COLOR];
    a) Bir yıldan [COLOR="Red"]beş yıla kadar (beş yıl dahil)[/COLOR] olanlara [COLOR="red"]ondört[/COLOR] günden,
    b) [COLOR="red"]Beş yıldan fazla onbeş yıldan az[/COLOR] olanlara [COLOR="red"]yirmi[/COLOR] günden,
    c) [COLOR="red"]Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla[/COLOR] olanlara [COLOR="red"]yirmialtı[/COLOR] günden,
Az olamaz. ..............
Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki
işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi [B][COLOR="red"]yirmi günden az olamaz[/COLOR][/B].[/I][/COLOR]
Benim yukarıdaki duruma göre çıkarttığım sonuç şudur:
-- kişinin 1 yıllık hizmet süresini doldurup doldurmadığına bakılarak (=ETARİHLİ(işe giriş tarihi;BUGÜN();"Y")>0) izin hak edip etmediğine karar verilecek,
-- izin hak etmişse yukarıda belirttiğim a, b ve c bendine göre (ARA işlevi kullanılarak) izin hakkı süresi hesaplanacak,
-- bulunan bu süre, kişi 19 yaşından gün almamışsa veya ve 50 yaşından gün almışsa 20 günden az olamayacak.

Yukarıda belirttiğim kişinin yıllık izin hakkı;
-- hesaplama tarihindeki yaşına göre en az 20 gün,
-- hesaplama tarihindeki TAM HİZMET YILIna göre 26 gün
bunlardan büyük olanı yani 26 gün olacaktır.

1 yıllık hizmetini doldurana (18 ve 50 yaş durumunu yok sayarsak) 14 gün izin hakkı vardır derken,
15 hizmet yılını doldurana doğum gününden önce izin hakkın 0 denilmesini anlayamıyorum.

Kanaatim o ki; hem yaş ve hem de hizmet süresi bakımından hesaplamaların
ETARİHLİ=>YIL formülüne göre yapılması doğru olandır.
.

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Merhaba.

Önceki cevabınızı da gördüm.
İsteğinizde mantık hatası olarak gördüğüm hususlar olduğundan cevap yazmamıştım.

Örnekle 6 numaralı kişi (doğum tarihi: 06.06.1965, işe başlama tarihi: 10.07.2001) üzerinden açıklayayım;
-- Kişinin YAŞI: 52 YIL, 1 AY, 1 GÜN
Kod:
    =ETARİHLİ(doğum tarihi;BUGÜN();"Y")'den 52 yıl,
    =ETARİHLİ(doğum tarihi;BUGÜN();"YM")'den 1 ay, 
    =ETARİHLİ(doğum tarihi;BUGÜN()+1;"MD")'den 1 gün
-- Kişinin HİZMET SÜRESİ (aynı hesaplama yöntemiyle): 15 YIL, 11 AY, 27 GÜN

ÇALIŞMA MEVZUATIyla ilgili ahkam kesmek istemem ama, İŞ KANUNU'nun ilgili maddesinin ilgili kısmı şöyle;
Kod:
[COLOR="Blue"][I]İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere,
[B][COLOR="red"]en az bir yıl[/COLOR][/B] çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, [COLOR="Red"]hizmet süresi[/COLOR];
    a) Bir yıldan [COLOR="Red"]beş yıla kadar (beş yıl dahil)[/COLOR] olanlara [COLOR="red"]ondört[/COLOR] günden,
    b) [COLOR="red"]Beş yıldan fazla onbeş yıldan az[/COLOR] olanlara [COLOR="red"]yirmi[/COLOR] günden,
    c) [COLOR="red"]Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla[/COLOR] olanlara [COLOR="red"]yirmialtı[/COLOR] günden,
Az olamaz. ..............
Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki
işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi [B][COLOR="red"]yirmi günden az olamaz[/COLOR][/B].[/I][/COLOR]
Benim yukarıdaki duruma göre çıkarttığım sonuç şudur:
-- kişinin 1 yıllık hizmet süresini doldurup doldurmadığına bakılarak (=ETARİHLİ(işe giriş tarihi;BUGÜN();"Y")>0) izin hak edip etmediğine karar verilecek,
-- izin hak etmişse yukarıda belirttiğim a, b ve c bendine göre (ARA işlevi kullanılarak) izin hakkı süresi hesaplanacak,
-- bulunan bu süre, kişi 19 yaşından gün almamışsa veya ve 50 yaşından gün almışsa 20 günden az olamayacak.

Yukarıda belirttiğim kişinin yıllık izin hakkı;
-- hesaplama tarihindeki yaşına göre en az 20 gün,
-- hesaplama tarihindeki TAM HİZMET YILIna göre 26 gün
bunlardan büyük olanı yani 26 gün olacaktır.

1 yıllık hizmetini doldurana (18 ve 50 yaş durumunu yok sayarsak) 14 gün izin hakkı vardır derken,
15 hizmet yılını doldurana doğum gününden önce izin hakkın 0 denilmesini anlayamıyorum.

Kanaatim o ki; hem yaş ve hem de hizmet süresi bakımından hesaplamaların
ETARİHLİ=>YIL formülüne göre yapılması doğru olandır.
.
İyi günler;
Yazılarımda olduğunu düşündüğünüz mantık hataları için hatırlatma yapmış olsaydınız, bana varsa hatalarımı daha önce görme şansı tanımış olurdunuz ve bundan mutluluk duyardım. Ancak elbette böyle bir mecburiyetiniz de yok, bu yüzden sizi yargılayamam. Aksine sorunum ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederim, mantık hatalarıma rağmen yanıtlamak zorunda hissettirdiğim için de kusura bakmayın.
6. sırada görülen çalışanın izin hak edememesinin sebebi yaş günü değil, işe giriş tarihinin yani 10 Temmuz'un henüz gelmemiş olmasındandır. Kişi, geçen yıl için hak ettiği izni zaten kullanmıştır ve bu yıl izin hakkını kazanması için tekrar işe giriş tarihi olan 10 Temmuz'u beklemek durumundadır.
Sorunumu çözmek için farklı yollar deneyeceğim.
Herkese teşekkür ederim...

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Hala ifade edemedim sanırım;
tamamlanan yaş ve tamamlanan hizmet yılına göre karar verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kişinin kullandığı izin olup olmadığı ile kaç gün izin hak ettiği arasında bir ilişki göremiyorum.

Çalışma mevzuatıyla ilgilenenlerden benim öğrendiğim şey: hak edilen ücretli yıllık izin miktarı;
-- tamamlanan yaşa (hesaplama tarihi itibariyle) ve tamamlanan hizmet yılına (hesaplama tarihi itibariyle) göre hesaplanır
-- bir sonraki yaş içerisinde iken veya bir sonraki hizmet yılında iken kullanılır.

Bu arada önceki cevabımda değişiklik yapmak yerine daha derli toplu ve doğru formülü burada vereyim
(sanırım 5 yıl hizmet ile ilgili bir hata var).

Kullanmanızı önereceğim nihai formül aşağıda.
.
Kod:
=[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR](C2="";D2="");"";[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")>0;[COLOR="red"]MAK[/COLOR]([COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")<19;[COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")>49);20;0);[COLOR="red"]ARA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="Red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y");{0;1;6;15};{0;14;20;26}));0))

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hala ifade edemedim sanırım;
tamamlanan yaş ve tamamlanan hizmet yılına göre karar verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kişinin kullandığı izin olup olmadığı ile kaç gün izin hak ettiği arasında bir ilişki göremiyorum.

Çalışma mevzuatıyla ilgilenenlerden benim öğrendiğim şey: hak edilen ücretli yıllık izin miktarı;
-- tamamlanan yaşa (hesaplama tarihi itibariyle) ve tamamlanan hizmet yılına (hesaplama tarihi itibariyle) göre hesaplanır
-- bir sonraki yaş içerisinde iken veya bir sonraki hizmet yılında iken kullanılır.

Bu arada önceki cevabımda değişiklik yapmak yerine daha derli toplu ve doğru formülü burada vereyim
(sanırım 5 yıl hizmet ile ilgili bir hata var).

Kullanmanızı önereceğim nihai formül aşağıda.
.
Kod:
=[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR](C2="";D2="");"";[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")>0;[COLOR="red"]MAK[/COLOR]([COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]YADA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")<19;[COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](D2;[COLOR="red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y")>49);20;0);[COLOR="red"]ARA[/COLOR]([COLOR="red"]ETARİHLİ[/COLOR](C2;[COLOR="Red"]BUGÜN()[/COLOR];"Y");{0;1;6;15};{0;14;20;26}));0))
Teşekkür ederim, iyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

Sayın çıtır'ın formülünde elbette bir sorun yok.
Tek düzeltilmesi gereken kısımı 18 ve 50 yaşlar için > veya < işaretlerini <= ya da >= olarak değiştirilmesi.

Ancak yılın son günü işe başlayan bir kişi ne zaman izne hak kazanacak ve bu iznini kullanacak onu merak ediyorum.
.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
Merhaba,

Konuyu hortlatıcam ama kusuruma bakmayın. Sayın ÇITIR eklediğiniz excel de ücretli izinleri süre (gün) olarak göremiyorum. Acaba bende mi bir sorun var. Yardımcı olurmusunuz lütfen.
Doğru görüyorsunuz.Formülde doğru.Gün ,ay ve yıl olarak izin hakkı kazandığında formül izin sürelerini gösteriyor.İşe giriş tarihi 16.01 den önce ise izin gününü gösteriri.Bir şahsın izin gününü 16.01. tarihinden önce yaparak deneyiniz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Doğru görüyorsunuz.Formülde doğru.Gün ,ay ve yıl olarak izin hakkı kazandığında formül izin sürelerini gösteriyor.İşe giriş tarihi 16.01 den önce ise izin gününü gösteriri.Bir şahsın izin gününü 16.01. tarihinden önce yaparak deneyiniz.
Korumalı görünümde açıldığında günler gözüküyor ancak düzenlemeyi etkinleştirdiğimde İZİN GÜNÜ bölümü sıfırlanıyor acaba nedendir.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
Korumalı görünümde açıldığında günler gözüküyor ancak düzenlemeyi etkinleştirdiğimde İZİN GÜNÜ bölümü sıfırlanıyor acaba nedendir.
Açıklama yaptım.İşe giriş tarihleri ile ilgili.Bu yıl daha izin hakkı kazanmadıkları için.İşe giriş tarihini 15.01.1987 yaparak deneyiniz. 0 görünmez. İzin hakkı kazandığında gün görünür.