Yan Yane ve Çaprazlama Kesişmelerden Çıkan Sonuç

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 (12) SP2 Türkçe
Merhaba Arkadaşlar;

TÜİK'in son yayınladığı verilere göre Rusya Dış Ticaret verilerinden bir çalışma yapmak istiyorum. Şimdi elimizdeki dosyada "Ana Veri" çalışma sayfasında TÜİK'ten alınan ham veri bulunuyor. Bunu derleyip "Sonuç" çalışma sayfasında göstermek istiyorum.

Sonuç safyasında her fasılın yanında bir No. var. Bu aynı zamanda veri sayfasında fasıl kodları ile aynı. Ben sene ayrımının daha iyi yapılması için seneleri sadece fasıl kodları ve ay kodları (örneğin Ocak =1; Şubat=2) şeklinde ayrı çalışma sayfalarına ayırdım.

Burada istediğim işlem nedir:

İlk sayfayı açtığınızda Canlı Hayvanlar Faslı'nı göreceksin. Yanındaki 1 kodu onun veri dosyalarındaki kodudur aynı zamanda. Şimdi bu Canlı Hayvanlar'ın başta olduğu satırda 2008 ve 2009 diye ayrım var, sütün olarakta ay kodları ile ayrım var.

Bu durumda 2008 satırında Ocak ayının canlı hayvan istatistiklerine ulaşmak için "D3" hücresine öyle bir formül girmeliyim ki; bu formül şunu bulmalı:

Satırın 2008-2009 ayrımı olduğunu anlayıp 2008 sayfasında arama yapmalı. Sonuç safyasında No sütununda belirtilen "1" kodu ile ay sütünundaki "1" rakamının 2008 sayfasında nerede yanyana olduklarını bulup, 2008'in C sütunundaki veriyi oraya yazmalı.

Anlatabilmişimdir umarım.

Yardımlarınızı acil olarak bekliyorum

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003,türkçe
UMARIM SORUNUZA BİR CEVAP OLABİLİR.
BASİT BİR PROGRAM YAPTIM.
İSTEDİĞİM GİBİ GELİŞTİRE BİLİRSİN.

SAYGILARIMLA;
B.BEYAZ
İnş.Müh.

Ekli dosyalar