yan yana if yazma ve otesi

Excel Vers. ve Dili
excel
Merhaba rakdaslar,yeni konu acmak istemedim, dunden beri bakiyorum foruma ama bulamadim.
genelde; sorum su, ayni hucre nin icine birden fazla eger kosulu nasil eklenir.
yani a=2 ise x ver, a>2 ve b=1 ise y ver. yani, mesela bu iki kosulu ayni hcrenin icine nasil yazarim.

aslinda ustunde calistigim dosya su.
gondermemde fayda var.
hare system adli bolumde, amac,eliminated adli dosyalari tablodan sildikten sonra yeni tabloyu olusturmak.
msela A=1 B=3 C=4 D=2 ise ve eliminated bolumunde A ve B elimine edilirse
C nin ve D nin yeni degeri C=2 olacak cunku kendisinden kucuk olan A ve B degerlerinin her ikisi de elendi, D ise D= 1 olacak cunku elimine edilen degerlerden olan A ve B den sadece A B den kucuk.

sorun bazen elenen deger 3 tane olabilir, bazen bi tane deger olabilir, o yuzden yeni olusturulan tabloda kac tane degisken olacagi girilen verilere gore degerlendirilmeli. dosyayi gonderiyorum ,HARE SYSTEM bolumunde...

Ekli dosyalar

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
foruma hoşgeldiniz.
örnek dosyalarınızı excel2003 olarak eklerseniz daha çabuk yanıt alırsınız, henüz excel2007 kullanıcı sayısı fazla değil, dosyanızı açamayız.

örnek dosyanızı açamadım, açıklamanızı da anlamadım,net cevap veremiyorum.
eğer fonksiyonunun kullanım şeklini ilk sorunuz üzerinden yanıtlamaya çalışayım.
=eğer(a1=2;"x";eğer(ve(a1>2;b1=1);"y";"") şeklinde olabilir.

daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki inceleyiniz.

http://www.excel.web.tr/f60/e-er-if-fonksiyonu-uygulamalar-t17327.html

Excel Vers. ve Dili
excel
oncelikle cevap icin tesekkurler.
daha ayrintili anlatmaya calisayim,sonra da dosyanin 2003 versyonunu ekleyeyim.

EKTEKI PDF DOSYASINDA 3. VE 4. OLAYLARI KODLAYAMADIM. onlari kodlamaya calisiyorum.eger yardimci olabilen olursa mutesekkir kalirim. bi hucreye bildigim kadariyla 7 den fazla if statement eklenemez. burda tikandim. ne ypilabilecegine dair fikri olan oursa cok makbule gecer.
pdf dosyasini ve ustunde calistigim excel dosyasinin guncellenmis 2003 versyonunu ekliyorum.

biraz ben aciklayayim 3. ve 4. olaylari.
3. hare system: burda en az 1 nolu oy alan arkadas silinr. yeni tablo olusturulur. 4 alternatif varken alinan degerler 1 ve 4 araligindadir. 3 elternatife dustugunde alinan degerler 1 ve 3 araligindadir. mesela a=4 b=2 c=1 d=3 olsun. eger d alternatifi silinirse, a=3 b=2 c=1 olur. cunku d sadece a dan kucuktur. bazen 2 bazen 3 alternatif birden silinebilir. problem burda basliyo. 50 tane if statement yazmak zor degil ama excel izin vermiyo. bugun hocamla gorustum "loop" tan bahsetti ama matlab visual olmadigi icin onu kullanmak pek te anlam yaratmayacak.

4 pairwise ise: her alternatif birer birer birbiriyle kiyaslanir. ornegin a alternatifi b alternatifinden 2 defa kucukse a ile b nin kesisimine 2 gelir. b alternatifi a dan 4 defa kucukse b ile a nin kesimine 4 gelir.

bir de excel de "count" gibi yani sayac ozelligi gosteren bi komut var mi?

yardimlariniz icin tesekkur ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel
Pairwise ile ilgili islemi yatim.

yalniz hare system ile ilgili islemi yapamadm. yardimlarinizi bekliyorum o konuda.

bir de, daha once de sordum, "count" gibi bir komut var mi acaba excel de?

tesekkur ederim

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Pairwise ile ilgili islemi yatim.

yalniz hare system ile ilgili islemi yapamadm. yardimlarinizi bekliyorum o konuda.

bir de, daha once de sordum, "count" gibi bir komut var mi acaba excel de?

tesekkur ederim
7'den içiçe IF yazma tekniği aşağıdaki linkte yer alan dosyalarda gösterilmiştir.

http://www.excel.web.tr/f60/e-er-if-fonksiyonu-uygulamalar-t17327.html

Konunuza vakıf olamadığım için formül kuramıyorum. Siz bize konunuzla ilgili olark yazdığınız If formülünü nereye kadar getiriyorsunuz ve nereden sonrasını yapamıyorsunuz? Bunu açıklarsanız, yardım gelebilir.

.

Excel Vers. ve Dili
excel
MERHABA,
bu soruyu da daha once sormustum.
yan yana if yazma diye bi kavram va mi excel de? cunku if leri yan yana yazma ile ic ice yazma farkli konular. ic ice yazarsaniz bi durumum dogru omadigi durum da diger if statement devreye giriyor. yani ilk durumun yanlisligi ispatlanmadigi surece digr if ler devreye girmiyor.

ama yn yana yazilirsa ilk durumdan bagimsiz olarak diger if leri de inceliyo.

ornek olarak su codu verebilirim.
=EĞER(J9=H9,"A",EĞER(J9=H10,"B",EĞER(J9=H11,"C","D")))

burda jd=h9 olmazsa digerlerini inceliyo. ama benim istedigim hem ilk if i hem 2. yi hem de . yu ayni anda inceletmek! umarim anlasilir oldu.

arkadaslar yardimlariniz icin tesekkurler

Excel Vers. ve Dili
excel
yurttas bey,
oncelikle tesekkur ederim.
link i goremedim.? sanirim silinmis.
o linki bi inceleyeyim, yapamazsam tekrar size doncegim. saolun

"count" ile ilgili sorunu baska bir sekilde halletim bu arada.