Word'da Otomatik Heceleme

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Arkadaşlar word'da otomatik hecelemeyi bir türlü çalıştıramıyorum.
Düzen menüsündeki Heceleme bölümünden otomatik işaretliyorum ama bir türlü işlem yapmıyor. Başka bir yerde bir ayar yapmak mı gerekiyor acaba

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,
Ben denedim gayet güzel çalışıyor.
Örnek dosyanız ve paragraf metninizi görmek gerek sanırım.

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝365 64 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Arkadaşlar word'da otomatik hecelemeyi bir türlü çalıştıramıyorum.
Düzen menüsündeki Heceleme bölümünden otomatik işaretliyorum ama bir türlü işlem yapmıyor. Başka bir yerde bir ayar yapmak mı gerekiyor acaba
Merhaba,

Heceleme; Paragrafta satır sonunda bulunan sözcük heceye ayrılır, satır içinde bulunan diğer sözcükler değil.

Birden çok satıra yayılmış bir paragraf örneğini worde kopyalayıp uygulayın ve gözlemleyin.
Kod:
Yaygın inancın tersine, Lorem Ipsum rastgele sözcüklerden oluşmaz. Kökleri M.Ö. 45 tarihinden bu yana klasik Latin edebiyatına kadar uzanan 2000 yıllık bir geçmişi vardır. Virginia'daki Hampden-Sydney College'dan Latince profesörü Richard McClintock, bir Lorem Ipsum pasajında geçen ve anlaşılması en güç sözcüklerden biri olan 'consectetur' sözcüğünün klasik edebiyattaki örneklerini incelediğinde kesin bir kaynağa ulaşmıştır. Lorm Ipsum, Çiçero tarafından M.Ö. 45 tarihinde kaleme alınan "de Finibus Bonorum et Malorum" (İyi ve Kötünün Uç Sınırları) eserinin 1.10.32 ve 1.10.33 sayılı bölümlerinden gelmektedir. Bu kitap, ahlak kuramı üzerine bir tezdir ve Rönesans döneminde çok popüler olmuştur. Lorem Ipsum pasajının ilk satırı olan "Lorem ipsum dolor sit amet" 1.10.32 sayılı bölümdeki bir satırdan gelmektedir.
İyi çalışmalar.

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Herhangi bir dosya değil word hiç birinde yapmıyor.
mesela örnekteki dosyada kırmızı ile işaretlediğim kelimelerin bir kısmı heceleme ile üst satırta olabilir ama yapmıyor
form excel haricinde dosya kabul etmediği için ekleyemiyorum. bu yüzden ekran görüntüsü yapıştırıyorum

234047

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝365 64 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Merhaba,
Paragraf işaretini aktif edip birde böyle görsel paylaşabilir misiniz?

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝365 64 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Merhaba,
Paragraf işaretinden kastım aşağıda işaret ettiğim yerdi. Sorun değil paylaştığınız görsel de önizleme kısmında bütün bir paragraf olduğu görünüyor. Belki yazım denetleyicilerle ilgili bir durum olabilir. Paylaştığınız metni ben otomatik hecelediğimde aşağıdaki gibi görünmekte.

234052
234053

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Bende ise durum bu malesef olmuyor

234054

Excel Vers. ve Dili
2007 Office, Tr
Merhaba,
1- Heceleme yapma özelliği sadece o belgede mi çalışmıyor?
Eğer başka belgelerde çalışıyorsa bu belgenizde bir problem oluşmuştur.
Yeni boş belgeye "Ekle/Nesne ekle" den içeriğini taşıyınız ve bakınız.

2- Her belgede çalışmıyor diyorsanız, hecelemeyi "yok" yapıp kaydedip kapatın.
Tekrar açın, hecelemeyi "otomatik" yapın. Sebepsiz takılmalarda işe yarıyor.

3- Paragraf ayarından "Hizalama/İki yana yasla" özelliği daha şık duruyor. Belki heceleme yaptırmak yerine bunu denemelisiniz.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
merhaba,
1 sayfalık dosyayı paylaşmak o kadar zor mu? resimler üzerinden konu konuyu açıyor.

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
merhaba,
1 sayfalık dosyayı paylaşmak o kadar zor mu? resimler üzerinden konu konuyu açıyor.
Necdet Bey sayfa paylaşmak sorun değil. Yukarıda belirttim form Word dosyasını paylaşmaya izin vermiyor.
"Yüklenen dosya izin verilen uzantıları kapsamıyor" hata mesajı veriyor. Ondan dolayı ekran görüntüleri ile devam ettik.
Bu arada bu sıkıntıyı da düzeltmek için girişimde bulunursanız tüm üyeler için çok iyi olur. Form her ne kadar "Excel" ağırlıklı olsa da Word, Powerpoint gibi alanlarda konu açılabiliyorsa bu türdeki dosyalar da eklenebilse çok iyi olur.
Selamlar.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
"zip" veya "rar" olarak ekleyebilirsiniz....

.