word belgesine formdan bilgi almak

bir word belgesini üç bölmeye ayıran ve açılacak formdaki birinci combobox'dan seçilen değeri birinci bölmede istenilen yere ikinci combobox'dan seçilen değeri ikinci bölmede istenilen yere ve üçüncü combobox'dan seçilen değeri üçüncü bölmede istenilen yere koyan ve bu işlemi farenin sağ tuşuna basılınca açılan menüde "oluştur" bilgisine basınca yapan bir makro hazırlamaya çalışıyorum ama bir türlü beceremedim. yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Ã?rnek dosya var mı ?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sizin gönderdiğiniz örneğe bakamadım ama az önce ben bir örnek yaptım.

Onu ekliyorum.

ilginize teşekkür ederim. yanlız gönderdiğim örneğe bakarsanız tabloların içine bilgi atmam gerekiyor. yardımınıza teşekkür ederim.

haluk'un göndermiş olduğu örnekte; "MS Excel yada MS Word" yazılan alanlardan önce yeni bir alan eklendiğinde "MS Excel yada MS Word" yeni eklenen alana yazılmaya başlıyor. yani yeni eklenen alan FormFields(1) oluyor, eski alanlardan birincisi FormFields(2) ikinciside FormFields(3) oluyor. dolayısıyla macro FormFields(1) ve FormFields(2) için yazıldığından verilerin yazıldığı alanlar değişmiş oluyor. bunu engellemenin bir yolu varmı.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Koddaki index'leri değiştirip ayarlayabilirsiniz.

koda müdehale etmeden, yeni eklenen alanın eski düzeni bozmamasını sağlayacak bir yol varmı. Çünkü bir dökümanda 20 tane alan olduğunu durumda dökümanın başına eklenen yeni bir alan tüm kodu bozuyor. koda girip tüm indeksleri değiştirmekte bazen (kodda döngüler falan varsa) imkansız oluyor.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Eğer mutlaka UserForm üzerinden giriş yapacaksanız, dokümana tüm alanları ekledikten sonra bir kereye mahsus olarak kodlardaki indexleri değiştirip, uyarlamanız gerekecektir.

Eğer UserForm kullanmayacaksanız, yani doküman üzerinde veri girişi yapacaksanız o zaman açılır kutu şeklinde alanları ekleyip, dokümanı koruduktan sonra rahatlıkla çalışabilirsiniz. Bu durumda zaten VBA kodlarına da gerek kalmaz.

Ã?nemli olan, neyi nasıl yapacağınıza sağlıklı olarak karar vermektir..... diye düşünüyorum.

emeğin için sagol :arkadas: :hey: